MOBIL.sk MOBIL.sk

Tim Cook varuje akcionárov Apple. Spoločnosť zažije miliardový pokles ziskov a môžu za to iPhony
zdroj: wikipedia.org, Apple

Tim Cook varuje akcionárov Apple. Spoločnosť zažije miliardový pokles ziskov a môžu za to iPhony

Apple posiela takýto list vôbec prvýkrát po 17 rokoch.

To, o čom svetoví analytici už nejaký čas rozprávajú, sa pomaly stáva realitou. Nezadržateľne rastúca spoločnosť Apple narazila na svoj strop a čakajú ju ťažšie časy. Zverejnili totiž oficiálny list generálneho riaditeľa Tima Cooka, v ktorom sa prihovára akcionárom. Pripravuje ich na očakávaný 9 miliardový pokles tržieb v priebehu prvého štvrťroka 2019. Prognóza zisku 93 miliárd dolárov sa tak mení na 84 miliárd.

Tim Cook vidí hneď niekoľko problémov, ktoré vedú k horším číslam. V prvom rade to sú slabé predaje iPhonov v Číne a iných rozvojových trhoch. Na druhej strane, predaje sa zhoršili aj v rozvinutých trhoch. Tu je podľa Cooka problém hlavne v tom, že zákazníci nepovažovali generáciu „XS“ za dostatočne silný upgrade na to, aby vymenili svoje staré iPhony. 

zdroj: maxpixel.net

Cook pripúšťa aj to, že problémom sú zvýšené ceny iPhonov. A spomenul dokonca aj program na výmenu batérií v iPhone za zvýhodnenú cenu, ktorý mohli využiť všetci zákazníci Apple minulý rok. Zákazníci si nekúpia nový mobil, keď si za 30 eur môžu vymeniť batériu, predĺžiť jeho výdrž a v konečnom dôsledku aj zvýšiť jeho výkon.

Do akej miery sú tieto klesajúce čísla ozajstný problém? Nuž, do veľkej. Bloger John Gruber upozorňuje, že toto je vôbec prvé varovanie firmy ohľadom ziskov od júna 2002. To znamená, že sa o svoje čísla a peniaze musí naozaj obávať. Teraz im nezostáva nič iné, len sa podrobne pozrieť na svoju stratégiu a začať robiť niečo inak, aby Tim Cook písal čo najmenej podobných listov.

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio