MOBIL.sk MOBIL.sk

PREDPOVEĎ 2019: Čo nás vo svete mobilov čaká a neminie?
zdroj: pxhere.com

PREDPOVEĎ 2019: Čo nás vo svete mobilov čaká a neminie?

Aj minulý rok sme vám priniesli predpoveď ohľadom mobilného biznisu. Niektoré body sa naplnili, iné v menšej miere. Akým smerom sa však budú uberať mobily v roku 2019 a čo za novinky v nich môžeme očakávať?

Diery namiesto výrezov

Ak bol rok 2018 najmä o výrezoch v displeji, tak ten súčasný by mal byť rozhodne o otvoroch. Diery do displejov sa výrobcovia rozhodli umiestňovať najmä vďaka potrebe odstrániť rámčeky okolo displejov. Tým pádom by z mobilov vo veľkej miere mali zmiznúť aj výrezy, ktoré doteraz riešili problém veľkých displejov a umiestnenia prednej kamerky či reproduktora. Niekoľkí výrobcovia síce zvolili možnosť vysúvacej kamerky alebo vysúvacieho mobilu, ale tento trend sa pravdepodobne šíriť nebude.

Samsung Galaxy A8s / Samsung

Zbohom rámčeky displeja

Otvor v displeji vyzerá byť tým správnym riešením. Ako prvá túto možnosť predstavila spoločnosť Samsung v novembri roka 2018. Riešenie nazvala Infinity-O výrez a už má na konte aj prvý mobil s názvom Samsung Galaxy O. Aj výrobca Huawei predstavil model Nova 4, ktorý sa píši otvorom v displeji. Tento trend bude poháňaný snahou o celkové odstránenie rámčekov okolo displeja, ktorým by sme tento rok mali dať zbohom aspoň pri vlajkových lodiach.

Ešte viac fotoaparátov

Kým minulý rok sme predpovedali nasadenie mobilných fotoaparátov s dvomi a tromi optikami, tento rok by sme sa pri foto smartfónoch mali posunúť ešte ďalej. Na trhu máme Samsung Galaxy A9, ktorý má až 4 optiky fotoaparátu, a na spadnutie je aj Nokia 9, ktorá sa so svojím pentafotoaparátom stane fotokráľovnou roku 2019. V tejto oblasti však určite očakávame ofenzívu zo strany spoločnosti Huawei, pretože tá už niekoľkokrát dokázala, že svojimi technológiami dokáže vytrieť zrak nejednému konkurentovi. Aj v roku 2019 teda bude platiť naše obľúbené - koľko optík máš, toľkokrát si človekom.

Huawei Mate 10 fotoaparát
Huawei Mate 10 fotoaparát (Huawei)

Výdrž batérie bezo zmeny

Pred rokom sme očakávali zlepšenie v oblasti výdrže smartfónov a k istému zlepšeniu tu naozaj došlo. Už nie je žiadnou raritou nájsť v mobile batériu s kapacitou 4000 mAh, čo aj zo smartfónu s obrovským displejom robí mobil, ktorý vydrží 2 dni záťaže. Postarala sa o to miniaturizácia vnútorných komponentov mobilov a optimalizácia operačných systémov. Lenže aj tieto úpravy, sú len čiastočným riešením. Skutočnou revolúciou by bol nový typ batérie s väčšou kapacitou.

Rýchlejšie nabíjanie

Správy o nových typoch batérií sa síce priebežne na webe objavujú, ide však o prototypy technológií, ktoré nie sú vhodné pre sériovú výrobu. Podľa nás je veľmi nepravdepodobné, aby sa práve v roku 2019 do mobilov dostal akýkoľvek nový typ batérií (aj keď by sme sa veľmi radi mýlili). Namiesto toho budú výrobcovia naďalej pracovať na rýchlejšom nabíjaní. Keď už batérie smartfónov nevydržia týždeň v prevádzke, nech sa aspoň rýchlo nabijú.

bateria

RAM monštrá

Magická hranica 10 GB RAM v mobile už bola dosiahnutá. OnePlus 6 McLaren, XIaomi Mi Mix3 Special Edition alebo Vivo Nex Dual display, všetky tieto modely majú 10 GB RAM na palube. Využitie takejto obrej kapacity pamäte RAM v mobiloch je diskutabilné, skôr by pomohlo nasadenie novej generácie rýchlejších pamätí RAM. Marketing je však silnou zbraňou výrobcov mobilov a ľudia majú radi veľké čísla, preto skôr očakávame trend nárastu pamätí RAM. V roku 2019 by sme sa tak mohli stretnúť so smartfónmi vybavenými 12 GB až 16 GB RAM.

Umelá inteligencia, 5G a AR

Rozšírená realita a umelá inteligencia sú dva pojmy, ktoré si k nám razia cestu už nejaký ten čas a mobilné značky im venujú stále viac pozornosti. Moderné telefóny majú pre ne dostatok výkonu a s nastupujúcimi 5G sieťami bude ich využitie stúpať. Rozhodne nás teda čaká ešte väčšie rozšírenie týchto funkcií. Mimochodom rok 2019 by mal byť rokom prvých 5G smartfónov, ale ich väčšie rozšírenie očakávame až v roku 2020.

vr history.jpg
Pixabay

Prvé ohybné smartfóny

V priebehu nasledujúcich mesiacov sa dočkáme aj prvých skladacích a ohybných smartfónov. Vzhľadom na ich vysokú cenu však neočakávame, že sa masívne rozšíria. Pôjde o prvú generáciu zariadení, ktorú budú vlastniť najmä geekovia a na ktorej si výrobcovia otestujú technologické možnosti. Možno teda pôjde o začiatok mobilnej revolúcie, svojho súčasného smartfónu sa však zatiaľ zbavovať nemusíte.

Rok 2019 by nemal byť nijako prelomový. Výrobcovia sa skôr budú snažiť, aby nám zážitok z používania smartfónov ešte viac spríjemnili. Vylepšovať sa budú už nastolené trendy, ktoré zo smartfónov urobia ešte osobnejšiu záležitosť. Rast trhu so smartfónmi sa spomaľuje a technológie, ktoré sa dnes používajú pri výrobe mobilov začínajú narážať na technické limity. Spásou má byť koncept skladacích mobilov, ktorému ale vo všeobecnosti veľmi odborná verejnosť neverí. Ako to nakoniec s mobilmi dopadne ukáže až čas.

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio