MOBIL.sk MOBIL.sk

Ako sa nebezpečná falošná aplikácia Amazou na prvé priečky v App Store dostala
zdroj: Amazon, Apple

Ako sa nebezpečná falošná aplikácia Amazou na prvé priečky v App Store dostala

Apple si nedal dostatočný pozor a do svojho App Storu pustil nevhodnú aplikáciu.

Apple robí maximum pre to, aby sa v ich obchode s aplikáciami nenachádzali nevhodné a škodlivé aplikácie. Tak napríklad, každú jednu novinku, dokonca aj každý nový update, kontrolujú reálni ľudia v Apple. Aj napriek tomu sa ale občas statne, že sem preniknú aplikácie, ktoré by nemali. A občas sa dokonca dostanú aj na prvé priečky najlepších aplikácií.

To sa stalo škodlivej aplikácií s názvom „Setup for Amazona Alexa.“ Išlo o fakovú aplikáciu pre hlasovú asistentku Alexa a inteligentný reproduktor Echo. Krátko po svojom zverejnení sa dostala do zoznamu top 10 aplikácií v kategórií Nástroje a tiež do top 60 aplikácií zadarmo vo všeobecnosti. Aj vďaka tomu si ju stiahlo veľké množstvo ľudí. Momentálne je už z App Store odstránená.

zdroj: Apple
zdroj: Apple

Pravý zámer aplikácie zatiaľ nie je známy. Po nainštalovaní ale žiadala od užívateľa jeho IP adresu, sériové číslo a meno. Práve prvé dve položky sú citlivé a v cudzích rukách nebezpečné. Pokiaľ niekto zistí sériové číslo a tiež IP adresu akéhokoľvek zariadenia pripojeného na web, môže doň potencionálne preniknúť a poškodiť ho. 

Vynárajú sa nám preto otázky... Ako je možné, že takáto nevhodná aplikácia do App Store prenikla a navyše sa dokázala umiestniť na popredné miesta v rebríčkoch medzi inými, kvalitnými aplikáciami? Vývojár s názvom „One World Software,“ ktorý appku zverejnil tu ponúka dve ďalšie nie práve dôveryhodné appky ako napríklad „Any Font for Instagram,“ či „Marketplace – Buy/Sell,“ ktorý má dizajn veľmi podobný funkcií Marketplace na Facebooku. 

Čo nám z toho celého vyplýva? Musíme si dávať väčší pozor na to, čo sťahujeme a to dokonca aj vtedy, ak inštalujeme z overených zdrojov. Treba si kontrolovať vývojárov a nezadávať citlivé údaje do pochybných aplikácií.

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio