MOBIL.sk MOBIL.sk

Muž minul 5000 dolárov z vlastného vrecka, aby dostal Zimbabwe do Google Street View. Toto ho k tomu viedlo!
zdroj:

Muž minul 5000 dolárov z vlastného vrecka, aby dostal Zimbabwe do Google Street View. Toto ho k tomu viedlo!

Je veľa spôsobov ako pomôcť svojej domovskej krajine a toto je jeden z nich.

37 - ročný muž menom Tawanda Kanhema sa narodil a vyrastal v africkom Zimbabwe, no kvôli štúdiu v zahraničí sa rozhodol opustiť svoju domovskú krajinu. Namieril si to rovno do Spojených štátov amerických, kde na University of Californa v Berkeley vyštudoval žurnalistiku a filmovú tvorbu.

Tawanda sa neskôr v Spojených štátoch aj usadil a začal tam pracovať ako projektový inžinier v San Franciscu. Vďaka štúdiu mal vždy blízko k vizuálnym konceptom a v roku 2015 ho veľmi zaujali možnosti rozšírenej reality na webe a jej využitie pre ešte zaujímavejšie a pútavejšie rozprávanie novinárskych príbehov. Zrejme najpokrokovejšou technológiou tohto druhu bola služba Google Street View.

google mapy mapy
Tawandovi sa podarilo zmapovať naozaj veľký kus krajiny. Robil to však len ako hobby / Google Mapy

V roku 2016 sa teda Tawanda Kanhema zapojil do iniciatívy spoločnosti Google, ktorá začala fotografom a rôznym dobrovoľníkom vypožičať si 360 - stupňovú kameru a nasnímať ňou do Street View zaujímavé miesta. Tu Tawandovi pri rozhodovaní, čo bude jeho projektom, pomohol práve fakt, že vyrastal v Zimbabwe. Rozhodol sa nasnímať dve miesta zahrnuté do svetového kultúrneho dedičstva Unesco. Išlo o Viktóriine vodopády a Kamenné mesto (Zanzibar). Tie chcel ukázať ľuďom, ktorí majú do Zimbabwe ďaleko.

Od Google dostal kamery Insta360 a Insta360 Pro 2, ale všetky poplatky spojené s nasnímaním (letenky, hotely, prenájom auta) si musel platiť sám. Celý projekt mu zabral zhruba dva týždne, pričom šoféroval asi 8 hodín denne s kamerou na kapote. Nakoniec sa mu podarilo zmapovať Viktóriine vodopády a až zhruba 800 km ciest a trás v Zimbabwe pre službu Google Street View. Kamenné mesto a jeho atrakcie bude snímať pri nasledujúcej výprave.

Veľkú časť práce tvorila údržba kamier a zálohovanie materiálu / Tawanda Kanhema

Tawanda tvrdí, že aj toto je jeho forma vďaky rodnej krajine. Prostredníctvom informácií v Google Mapách totiž môže pomôcť zlepšiť podnikateľské prostredie, turizmus, bezpečnosť dopravy alebo infraštruktúru miest, kde kedysi vyrastal. Aj kvôli ľuďom ako je on sú dnes Google Mapy tak skvelým nástrojom pre ľudí a špeciálne cestovateľov.

zdroj: cnet.com

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio