MOBIL.sk MOBIL.sk

Slúchadlá QCY-Q29: Dokážu bluetooth slúchadlá za 30 eur konkurovať Apple AirPods? (RECENZIA)
zdroj: Dávid Baránek

Slúchadlá QCY-Q29: Dokážu bluetooth slúchadlá za 30 eur konkurovať Apple AirPods? (RECENZIA)

Lacné, bezdrôtové a prekvapivo dobré. Tak by som charakterizoval slúchadlá QCY-Q29.

Som veľkým fanúšikom hudby a počúvania podcastov a bez slúchadiel vo vrecku ani len nevychádzam z domu. Aj napriek tomu ma ale nový trend „truly wireless“ slúchadiel (bezdrôtové slúchadlá bez akéhokoľvek kábla) za posledné roky úspešne obchádzal. Až som jedného dňa neodolal a rozhodol som sa jedny vyskúšať. Rozhodol som sa ale dať prednosť lacnejším značkám a z Číny objednal model s názvom QCY-Q29 za približne 30 eur. Dnes vám približim moje dojmy z používania po prvých mesiacoch.

Dizajn a krabička

QCY-Q29 prichádzajú v plastovej krabičke, dosť malej na to, aby ste ju zmestili do vrecka a nijak vás neobmedzovala. Táto krabička slúži okrem prenášania aj na nabíjanie a predĺži vám tak výdrž počúvania hudby. V nej sa už nachádza pár samotných slúchadiel. Dizajnovo nepatria medzi najmenšie slúchadlá v tejto kategórií. Po zasunutí do uší vytŕčajú na môj vkus až príliš, aj keď to nie je nič tragické. V porovnaní ale napríklad s takými Xiaomi Mi AirDots sú určite o poznanie väčšie. 

Zasúvanie slúchadiel späť do krabičky je o niečo menej pohodlné ako pri konkurencií, keďže tu nenájdeme žiadny magnet, za ktorý by sa prichytili. Občas sa tak môže stať, že slúchadlá vložíte dnu a nezačnú sa nabíjať. Našťastie vás ale zakaždým informujú o tom, že sa nabíjajú pomocou malej diódy, takže to nie je žiadny veľký problém.

Samotná krabička sa už nabíja cez klasický microUSB konektor, ktorý nájdete aj v balení. Podľa diódy na krabičke vidíte, kedy sa nabíja a kedy je úplne nabitá. Je ale trochu škoda, že vás toto svetielko už neinformuje o tom, že vám dochádza batéria. Že v nej nie je dosť batérie zistíte až vtedy, keď sa vám slúchadlá prestanú nabíjať.

Batéria a ovládanie

Výdrž batérie je aj s nabíjacím puzdrom približne 12 hodín. Samotné slúchadlá vydržia tak 3-4 hodiny prehrávania hudby. To nie je žiadny veľký zázrak, keďže na trhu máme slúchadlá s podstatne vyššou výdržou. Pokiaľ teda počúvate hudbu naozaj často, pripravte sa aj na častejšie nabíjanie ako napríklad v prípade Apple AirPods, ktoré sa môžu pochváliť 24 hodinovou výdržou. 

Ovládanie slúchadiel je veľmi pohodlné a nemal som s ním akýkoľvek problém. Na váš mobil sa napojí vždy len pravé slúchadlo, ktoré sa následne spojí s ľavým. Prebieha to automaticky po stlačení tlačidla, ktoré sa na nich nachádza. Prvé spárovanie bolo trochu ťažkopádne, ale akonáhle si ich mobil zapamätal, všetko šlo automaticky. Pozitívum je aj to, že sa vždy sami automaticky vypnú po vložení do krabičky. 

Aby som ešte spomenul ovládanie, to prebieha pomocou jedného tlačidla na slúchadlách. Jedným stlačením pozastavíte pieseň, dvojitým stlačením ju prepnete. Môžete ním tiež prijať prichádzajúci hovor alebo ho zrušiť po dovolaní. Skôr by som ale uvítal dotykové ovládanie. Nevýhoda tlačidla je v tom, že prepínanie piesní v uchu je trochu bolestivé, keďže s tlačidlom pritlačíte aj samotné slúchadlo. Vyzdvihol by som veľmi silný signál, keďže sa mi nikdy nestalo, že by slúchadlá vypadli. Dokonca aj keď som sa od mobilu vzdialil do vedľajšej izby a podobne. 

Kvalita zvuku

Slúchadlá môžete používať buď ako stereo, teda počúvať hudbu cez obidve alebo mono. V tomto prípade len cez pravé slúchadlo. Kvalita zvuku ma milo prekvapila. Vzhľadom na cenu slúchadiel je naozaj výborná, aj keď výšky boli pre mňa trochu prisilné. Vo všeobecnosti sa ale o zlý zážitok z počúvania nemusíte obávať. Pri podobných slúchadlách býva občas problém s pozeraním videa, keďže sú oneskorené oproti obrazu. V prípade QCY-Q29 som ale nič podobné nezaznamenal a zvuk prenášajú dobre. 

Ako som spomínal, slúchadlá sa dajú využívať aj na telefonovanie. V tomto prípade ale funguje len jedno slúchadlo, cez ktoré druhú stranu počujete. Kvalita mikrofónu je dostačujúca, aj keď počas fúkania vetra sa mi občas stalo, že ma druhá strana nepočula dobre. Pri telefonovaní vnútri ale nidky nebol problém.

Čo dodať na záver?

Slúchadlá QCY-Q29 ma milo prekvapili. Na Slovensku sa predávajú približne za 50 eur, z čínskych obchodov si ich ale môžete objednať za 30 eur. A za tú cenu vám ponúknu naozaj veľa. Slušná kvalita zvuku, intuitívne ovládanie a hlavne voľnosť v pohybe oproti drôtovým slúchadlám. Na druhej strane ale zaostávajú vo výdrži batérie a niektorých ďalších detailoch. Keď si ale porovnáme cenu konkurentov, ktorá sa pohybuje okolo 150 eur, uvedomíme si, že vlastne ide o skvelé slúchadlá. Ak teda uvažujete o bezdrôtových slúchadlách a nechcete ísť hneď do drahších značiek, QCY-Q29 vám plne odporúčam!

Najnovšie z kategórie: Recenzie

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio