MOBIL.sk MOBIL.sk

Technológia supervýkonných 3nm čipov je bližšie, než si myslíte
zdroj: MOBIL.sk

Technológia supervýkonných 3nm čipov je bližšie, než si myslíte

Žijeme v dobe moderného 7 nm procesu pri výrobe mobilných čipov. Faktom však je, že 7 nm nie je konečná zastávka a už onedlho technológia opäť pokročí.

Rok 2019 bude prvým rokom, v ktorom budú všetky vlajkové lode mobilných značiek vybavené modernými 7 nm čipmi, či už ide o HiSilicon Kirin 980, Apple A12 alebo Qualcomm Snapdragon 855, ktorý sa chystá do širokej škály smartfónov od začiatku roka.

Ďalšou zastávkou bude 5 nm výrobný proces a následne 3 nm. Tieto zmeny však budú zložitejšie, než tomu bolo doteraz. Architektúra FinFET, na ktorej sú postavené všetky súčasné čipy, bude musieť prejsť zmenou. To si bude vyžadovať zmenu výrobných postupov, čo bude veľmi drahé. Ak však výrobcovia čipov nechcú zaspať na vavrínoch a prísť tak o zisky, budú sa do toho musieť pustiť.

Výrobca čipov TSMC, ktorý v súčasnosti vyrába aj procesory Apple A12 už ohlásil, že koncom roka 2019 začne testovať spomínaný 5 nm proces a v roku 2020 aj 3 nm proces. Tieto zmeny vraj spoločnosť vyjdú na 19 miliárd doárov a prvých čipov v reálnych zariadeniach by sme sa mali dočkať už v roku 2022.Tieto vyjadrenia spoločnosti TSMC sú vcelku prevkapivé. 

via GIPHY

Výrobca väčšinu času o svojich plánoch mlčí, aby tak mal psychologickú výhodu pred konkurenciou v podobe Samsungu či Huawei. Aj pri nepatrnom zaváhaní vo vývoji by totiž mohli prísť o svojich klientov ako Qualcomm, NVidia, MediaTek a mnoho iných, ktorí si svoje čipy dávajú vyrábať práve u TSMC.

Len v roku 2012 sa pritom vyrábali čipy 40 nm procesom. O desať rokov neskôr (teda v roku 2022) by tu mali byť procesory miniatárnej 3 nm technológie, ktorá by mala poskytovať skvelý výkon a zároveň úsporu energie. Len pre porovnanie, týchto desať rokov vo vývoji znamená, že sa na tú istú plochu zmestí až 1000-násobne viac polovodičov. Už teraz sú súčasné mobily neskutočne výkonnými zariadeniami a nedokážeme si ani predstaviť, čo bude tento posun znamenať pre mobilný svet

Jedno je však isté, čakajú nás úžasné zariadenia, s novými funkciami a ešte vyšším výkonom. A kým nám deti 80. rokov hovorili o počítačoch na dierkovacie štítky o veľkosti miestnosti, mi budeme zrejme budúcej generácii vysvetľovať, ako sme mali naše najvýkonnejšie neprenosné počítače položené na pracovných stoloch, zatiaľ čo oni ich budú nosiť už len vo vreckách.

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio