MOBIL.sk MOBIL.sk

Používate viac zariadení naraz? Podľa tejto štúdie máte zrejme horšiu pozornosť a pamäť
zdroj: pexels.com

Používate viac zariadení naraz? Podľa tejto štúdie máte zrejme horšiu pozornosť a pamäť

Nabudúce, keď si počas pozerania televízie pustíte notebook, spomeňte si na túto štúdiu.

Stáva sa vám občas, že si sadnete pred zapnutý televízor, otvoríte notebook so zábavným youtube videom a popri tom ešte scrollujete nekonečnou nástenkou Facebooku? Potom by ste mali poznať pojem „media multitasking,“ teda používanie viac zariadení naraz. Ten je v tejto dobe stále populárnejší. Zatiaľ čo v minulosti sa naša pozornosť upriamovala často len na jedno médium a pri sledovaní televízora sa skrátka sledoval televízor, dnes už máme omnoho viac zariadení, ktoré nás rozptyľujú.

zdroj: pexels.com

Nová štúdia sa rozhodla pozrieť na spojitosť takéhoto správania a ľudského mozgu. Zistili, že užívatelia, ktorí sú ťažkí „mediálni multitaskeri“ majú zhoršenú pozornosť a vykazovali horšie výsledky v pamäťových testoch. Skúmalo sa na viacerých účastníkoch, ktorí mali za úlohu venovať pozornosť určitej úlohe po dobu minimálne 20 minút. 

Ľudia, ktorí zvyknú používať viac zariadení naraz mali o 8 až 10 percent horšie výsledky v testoch pozornosti. Horšie na tom boli aj čo sa týka pamäte a neboli schopní zapamätať si konkrétnu informáciu (ako napríklad telefónne číslo) počas robenia inej činnosti tak dobre. Ukázalo sa tiež to, že títo ľudia mali zmenšenú oblasť mozgu zodpovednú za udržiavanie pozornosti.

zdroj: pexels.com

Ani po týchto zisteniach si ale vedci stále nie sú istí, prečo sú títo ľudia náchylnejší na „ťažký multitasking“ medzi zariadeniami. Na jednej strane je pochopiteľné, že ľudia s poruchou pozornosti majú tendenciu častejšie prepínať medzi rôznymi médiami. Na druhej strane sa ale nevie, či horšiu pamäť spôsobuje práve toto prepínanie, alebo majú ľudia s horšou pamäťou väčšiu tendenciu používať viac zariadení naraz.

Pokiaľ teda patríte do skupiny „ťažkých multitaskerov,“ zrejme to pre vás nie je najlepšie. Treba však povedať, že štúdia ukázala aj jednu pozitívnu stránku tohto „zlozvyku.“ Ľudia, ktorí používajú viac zariadení naraz, majú menšiu pravdepodobnosť, že im ujde dôležitá informácia, ktorá nesúvisí s ich aktuálnou činnosťou. Napríklad, ak si čítate a v pozadí je pustené rádio, máte väčšiu schopnosť zachytiť dôležitú novinku v spravodajstve.

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio