MOBIL.sk MOBIL.sk

Umelá inteligencia dokáže vytvoriť človeka na nerozoznanie od reality. Ako veľmi nebezpečné to je?
zdroj: arxiv.org

Umelá inteligencia dokáže vytvoriť človeka na nerozoznanie od reality. Ako veľmi nebezpečné to je?

Keby vidíte podobný obrázok na internete, určite by vás nenapadlo, že nejde o reálneho človeka.

Umelá inteligencia napreduje vpred míľovými krokmi. Vedci postupne skúmajú jej možnosti a prinášajú nám programy na najrôznejšie účely. Jedným z priekopníkov v jej používaní je aj spoločnosť Nvidia. Teraz nám ukázali ich najnovší projekt, ktorý dokáže vytvárať ľudské tváre tak dokonale, že by ste ich len ťažko rozoznali od reality.

Na výrobu použili aktuálne veľmi populárny algoritmus Generative Adversarial Network, známy aj pod skratkou GAN. Ide o algoritmus, ktorý sa skladá z dvoch neutrálnych sietí, ktoré navzájom pracujú a učia sa od prednastavených dát. Obyčajným prezeraním vzoriek (v tomto prípade tvárí) si dokáže osvojiť ich jednotlivé prvky a následne realisticky kombinovať. GAN sme videli napríklad pri systéme od Amazonu, ktorý bol určený na sledovanie módnych trendov a následné vymýšľanie odevov. Nvidia to aplikovala priamo na ľudské tváre a sami sa môžete presvedčiť o tom, že boli úspešní.

zdroj: arxiv.org

Aby sme si vedeli lepšie predstaviť, ako táto umelá inteligencia funguje, pozrite sa na tento obrázok. V hornej časti vidíte zdrojové fotografie piatich ľudí rôzneho veku, pohlavia aj rasy. Tieto fotografie dokázala umelá inteligencia vierohodne kombinovať a vytvoriť ďalších neexistujúcich ľudí. 

zdroj: arxiv.org

Takáto umelá inteligencia samozrejme vytvára množstvo otázok a problémov. Môže byť ľahko použitá na dezinformáciu či propagandu a celkovo by sa mohla narušiť dôvera verejnosti voči obrazovým materiálom. To by mohlo narušiť súdny systém, ale aj politiku. Keď dokáže umelá inteligencia vytvoriť tak vierohodné obrázky tváre, môže vytvoriť akúkoľvek fotografiu, ktorá zachytáva neexistujúcu udalosť. Našťastie, spolu s vývojom umelej inteligencie pracujú experti aj na nových spôsoboch ako overovať pravosť fotografií. Príkladom sú napríklad foto aplikácie, ktoré jednotlivé fotografie označkujú geokódmi.

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio