MOBIL.sk MOBIL.sk

Umelá hlava z 3D tlačiarne oklamala rozoznávanie tváre tých najlepších súčasných mobilov. Tieto v teste pohoreli!
zdroj: pexels.com

Umelá hlava z 3D tlačiarne oklamala rozoznávanie tváre tých najlepších súčasných mobilov. Tieto v teste pohoreli!

Zabezpečenie mobilov sa v priebehu časov dostalo od pin kódov cez znaky, odtlačky prstov, až k dnešnému rozpoznávaniu tváre. Výrobcovia nám tvrdia, že táto technológia je bezpečnejšia než čokoľvek iné. Je to však naozaj tak? Zaujímavý experiment odhalil pravdu.

Magazín Forbes sa podujal odhaliť slabiny súčasného zabezpečenia smartfónov. Každý z nich totiž používa mierne odlišnú technológiu pre rozpoznanie tváre používateľa. Naskenovali teda hlavu a vytlačili ju pomocou 3D tlačiarne. Tá bola vytlačená v Birminghame vo veľkej Británii. Človek, ktorý bol súčasťou experimentu, bol najprv zatvorený v štúdiu s 50 fotoaparátmi, ktoré vytvorili jeho verný a veľmi presný 3D sken. Vytvoriť výsledný 3D model trvalo niekoľko dní a celé to stálo zhruba 300 britských libier. Vytlačená hlava sa potom namaľovala, aby vyzerala čo najvernejšie originálu.

Následne boli vybraní smartfónoví adepti pre test, ktorých bolo celkom päť a siahlo sa rovno po tých najlepších. Do testu boli povolané vlajkové lode LG G7 ThinQ, Samsung Galaxy S9, Samsung Galaxy Note9, OnePlus 6 a Apple iPhone X. U každého z nich bola pre odomknutie nastavená reálna tvár človeka, ktorý si ju neskôr dal aj naskenovať a začalo sa vo veľkom testovať.

Vytlačiť 3D sken hlavy na 3D tlačiarni trvalo niekoľko dní / Forbes

Zabiják vlajkových lodí, OnePlus 6 sa 3D modelu vôbec nepriečil a svoj obsah falošnej hlave opakovane odomkol. V testoch úspešnosti nasledovala trojica LG G7 ThinQ, Samsung Galaxy S9 a Galaxy Note9, ktoré sa trochu zdráhali a preto pri odomykaní 3D modelom hlavy bolo chvíľu potrebné hľadať ten správny uhol. Hoci odomykanie pomocou nich už išlo ťažšie, nakoniec však obsah smartfónu sprístupnili 3D hlave aj oni.

Jediným partizánom na bojovom poli tak ostal iPhone X, ktorý sa 3D hlavou nenechal oklamať ani raz a svoj obsah jednoducho odomknúť odmietol. Tu je však potrebné mať na pamäti, že iPhony X nemá žiadnú inú možnosť biometrického zabezpečenia ako Face ID, kým pri ostatných smartfónoch si jednoducho môžete nastaviť aj kombináciu rôznych druhov zabezpečenia.

Mali by sme sa teda o svoje dáta v týchto zariadeniach báť? Určite nie. Pokiaľ by si totiž niekto dal toľko námahy (a financií), aby sa prostredníctvom kópie vašej hlavy dostal k vašim dátam, máte na krku pravdepodobne väčší problém ako zabezpečenie vášho smartfónu. Ako sme už spomínali vyššie, vždy si môžete nastaviť aj iné možnosti zabezpečenia, ktoré sa žiadnou kópiou oklamať nedajú. Každopádne išlo o veľmi zaujímavý nápad, ako otestovať spoľahlivosť jednotlivých zabezpečení tváre.

zdroj: forbes.com

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio