MOBIL.sk MOBIL.sk

Niekoľko zaujímavých faktov o spoločnosti Samsung
zdroj: MOBIL.sk

Niekoľko zaujímavých faktov o spoločnosti Samsung

Samsung je svetovým lídrom v oblasti elektroniky, ale čo je už menej známe, firma má prsty aj v iných podnikateľkých odvetiach. Jedná sa o juhokórejskú spoločnosť, ktorá má toho za sebou naozaj veľa. Pozreli sme sa na niekoľko zaujímavých faktov z histórie, ktoré nie sú verejnosti až tak známe.

Najpredávanejší mobil od Samsungu

Najpredávanejším mobilom v histórii spoločnosti Samsung nie je žiadny smartfón. Ide o model Samsung E1100, ktorý sa predával v rokoch 2009 až 2012 a Samsung ich predal 150 miliónov kusov po celom svete. To mu zabezpečilo ôsmu priečku v rebríčku najpredávanejších mobilov vôbec.

Samsung E1100 / Samsung

Najlepšie sa predávajúcim smartfónom bol model Galaxy S4. Predalo sa ho 80 miliónov kusov. Jedná sa o najpredávanejší Samsung, najpredávanejší smartfón s Androidom a tretí napredávanejší smartfón vôbec. Predbehli ho len iPhony 6 (Plus) a Nokia 5230, ktorej operačným systémom bol ešte starý dobrý Symbian OS.

Samsung Galaxy S4 / Samsung

Samsung zamestnáva stovky tisíc ľudí

Ako sme už spomínali v úvode, Samsung, to nie je iba elektronika. Spoločnosť podniká aj vo finančníctve, medicíne, stavia lode a rôzne stavebné konštrukcie. Vedeli ste, že dubajský mrakodrap Burh Khalifa postavila spoločnosť Samsung (Samsung Construction)?

Burj Khalifa postavená spoločnosťou Samsung Constructions / Pixabay

Samsung pozostáva celkovo až z 19 spoločností, ktoré patria priamo pod značku a ďalších 59 mu patrí formou rôznych akvizícií. V 80 krajinách sveta Samsung zamestnáva až 489 tisíc ľudí.

Prvý mobil spoločnosti bol prepadákom

Prvým elektronickým zariadením, ktoré firma vyrobila, bol čierno-biely televízor a písal sa rok 1970. Do mobilného biznisu vstúpil Samsung až v roku 1986 a kým jeho televízory šli na dračku, jeho prvý telefón bol prepadákom. Išlo o telefón do auta. Zaujímavosťou je aj to, že spoločnosť odvtedy zmenila svoje logo iba trikrát, pričom jeho súčasná podoba je aktuálna od roku 1993.

Logá spoločnosti Samsung / Samsung

Prvý smartfón však spoločnosť uviedla na trh dávno pred Androidom. V roku 2001 predstavili Samsung SPH-i300 s operačným systémom Palm. Jednalo sa o klasické PDA, ktoré malo bonus v podobe možnosti hovorov.

Samsung SPH-i300 / Samsung

Samsung mohol kúpiť Android

Spoluzakladateľ Androidu, Andy Rubin si spomína, že v čase, keď bol Android ešte len malým startupom, mohla spoločnosť Samsung celý projekt kúpiť, no nestalo sa tak. Na projekte vtedy pracovalo iba 8 ľudí a rozhodli sa, že potrebujú investora, aby mohli Android dokončiť.

Pxhere

Písal sa rok 2004 a Rubin z jeho kolegami odleteli do Južnej Kórei, aby odprezentovali svoju víziu operačného systému pre mobily dvadsiatim členom predstavenstva Samsungu. Tesne po prezentácii ostalo v zasadačke hrobové ticho a členovia predstavenstva vyjadrili nedôveru v celý projekt a neskôr ich vraj doslova vysmiali. Chyba. O dva týždne neskôr kúpil startup Android Google za 50 miliónov dolárov.

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio