MOBIL.sk MOBIL.sk

Za skvelý smartfón pod stromčekom nemusíte dať 1000 eur. Tu sú tie najlepšie za cenu do 300 eur!
zdroj: MOBIL.sk

Za skvelý smartfón pod stromčekom nemusíte dať 1000 eur. Tu sú tie najlepšie za cenu do 300 eur!

Niektorí výrobcovia smartfónov s nami tak trochu minulý rok vybabrali. Ku štandardným vlajkovým lodiam začali predstavovať tie prémiové a ich cenu to vyhnalo do závratných výšin. Málokto si však uvedomuje, že naozaj dobrý smartfón dnes nemusí stáť 1000 eur. Staší sa lepšie rozlhliadnuť.

Všetko to minulý rok odštartovala spoločnosť Apple so svojím iPhonom X a ostatní sa veselo pridali. To zapríčinilo, že ľudia, ktorí chcú to najlepšie musia za smartfón zaplatiť zhruba o 50 % viac, než tomu bolo do roku 2017. Lenže pokiaľ ste bežný používateľ, určite nemienite za smartfón utrácať sumy presahujúce 1000 eur. A dobrou správou je, že ani nemusíte. Dnešný trh so smartfónmi totiž ponúka žiarivé hviezdy aj do sumy 500. Poďme sa na ne pozrieť.

Apple

Cupertinskú spoločnosť viedla k predstaveniu drahého smartfónu jediná vec. Trh s mobilmi je nasýtený, revolúcia v podobe dotykových displejov a lá prvý iPhone je v nedohľadne (ak nerátame skladacie smartfóny, ktoré ešte len majú prísť) a je potrebné zarábať stále viac. Lenže toto spôsobilo ešte jeden paradox. Smartfóny strednej a nižšej triedy šli cenami ešte nižšie, aby si ich mohol dovoliť aj človek, ktorý by si ich predtým nekúpil. Preto si dnes kúpite iPhone za oveľa príjemnejšiu cenu.

iphone SE
iPhone SE / Pixabay.com

Snáď najlepšou voľbou je jednoznačne iPhone SE. Za cenu od cca 300 eur ponúka všetko, čo by ste od smartfónu mohli očakávať. Navyše je príjemne spratný, takže bude vyhovovať ľuďom, ktorí nie sú fanúšikmi obrovských displejov. Na trhu je stále dostupný v niekoľkých pamäťových variantoch (16 GB, 32 GB, 64 GB, 128 GB). Odporúčame zakúpiť aspoň 32 GB model a úplným ideálom je 64 GB, aby ste v budúcnosti nemali problémy s pamäťou.

iPhone 6
iPhone 6 / Pixabay.com

iPhony 6 či 6s sú na tom s cenami veľmi podobne a hoci sa jedná už o staršie smartfóny, stále sú rýchle ako blesk. Apple navyše podporuje iPhony aktualizáciami aj 5 rokov, takže sa vôbec nemusíte báť o softvérovú podporu. Jedná sa o veľmi dobrú voľbu.

Motorola

Hoci spoločnosť Motorola niekoľko rokov stagnovala, dnes je späť v plnej sile a na trh prináša najmä dostupné smartfóny nižšej a strednej triedy, ktoré si však radi požičiavajú technológie od tých drahších. Absolútnou hviezdou portfólia sú smartfóny Motorola radu G. Či už ide o model G6, G6 Plus, G6 Play alebo starší G5s a G5s Plus. Ide o skvelo vyzerajúce smartfóny s dobrým výkonom a najmä za úžasné ceny. V ponuke sú aj verzie dualSIM a to všetko za cenu od 160 do zhruba 300 eur.

Motorola Moto X4 ružová
Motorola Moto X4 ružová (motorola-fans.com)

Za zmienku stojí aj model Moto X4, ktorý je prevažne zo skla (s kovovým rámčekom) a nechýba duálny fotoaparát alebo pokročilá selfie kamerka. Nebudete chcieť uveriť, že tento mobil sa dá zohnať za cenu do 300 eur. Aj tu je k dispozícii duálny slot na SIM kartu.

Nokia

Nokia vstáva z popola ako fénix. Na trhu sa stále udomácňuje, ale už stihla uviesť na trh niekoľko zaujímavých modelov. Prakticky všetky sú cenovo dostupné. Za nás vyberáme modely 7 Plus alebo 7.1 (čo je technicky variant s výrezom), ktoré sú príjemnou kombináciou dobrej ceny (momentálne 250 až 300 eur) a veľmi slušného výkonu.

nokia 7 plus
nokia 7 plus (Nokia)

Ak nepotrebujete duálny fotoaparát, metalický dizajn, či obrovský diplej, Nokia 5.1 za cenu zhruba 150 eur je pre vás ako stvorená. Ide o model nižšej strednej triedy, ktorý má však dostatok výkonu na bežnú prácu a má tiež veľmi vydarený dizajn.

Honor

Značka honor je veľmi zaujímavým prípadom. Ide o sub-značku spoločnosti Huawei a prináša moderné technológie za dostupnú cenu. U tohto výrobcu sa nám páčia modely Honor 8X (270 eur), Honor 9 (350 eur) či Honor Play (cca 320 eur). Vo všetkých troch prípadoch sa jedná o plnotučnú strednú triedu za cenu nižšej strednej. O výkon nemusíte mať obavy a dizajn či spracovanie sú na špičkovej úrovni.

honor_9-08
Honor 9 / hihonor.com

Huawei

Keď sme už načrtli spojitosť medzi značkami Honor a Huawei, nedá nám nezastaviť sa aj pri druhej z nich. Práve Huawei sa v roku 2017 a 2018 začal dostávať technologicky do popredia a momentálne dýcha na krk Smasungu aj Apple. Huawei má vo svojom portfóliu niekoľko skvostov.

Huawei-P20-Lite-1520880944-0-0
Huawei P20 Lite / Huawei

Zrejme najväčšími z ketegórie do 300 eur sú Huawei P20 Lite a Huawei Mate 20 Lite, ktoré patria k najpredávanejším modelom na Slovensku. Sú vybavené displejmi s výrezom takmer bez rámčekov, 4 GB RAM, duálnymi fotoaparátmi, skvelou batériou a to všetko zabalené v dizajne vešmi podobnom ako ich exkluzívnejší súrodenci s cenou okolo 1000 eur. No nekúp to!

Xiaomi

U čínskych bratov ešte chvíľu ostaneme. Huawei nie je jedinou spoločnosťou, ktorej sa vďaka skvelým produktom (a marketingu) podarilo preraziť za hranicami rodnej hrudy. Za všetky modely dávame do pozornosti modely Xiaomi MI A2 (200 eur), Xiaomi MI 8 Lite (250 eur) a Xiaomi Note 6 Pro (cca 250 eur).

xiaomi mi a2
Xiaomi Mi A2 / Xiaomi.com

Samsung

Najväčší výrobca mobilov na svete má v ponuke tiež niekoľko zaujímavých kúskov. Azda nikomu netreba predstavovať jeho triedu Galaxy S, ktorá sa však nachádza na opačnom konci cenového spektra. Pokiaľ ste však zaťažený na Samsung a máte iba 300 eur, tak by ste mali pouvažovať nad modelmi Galaxy J5, Galaxy J7, Galaxy A6+, Galaxy A7 alebo Galaxy A8.

galaxy A8 3
Samsung Galaxy A8 / Samsung

Ide o vyvážené smartfóny s dostatočným výkonom, modernými technológiami a na dizajn sa zrejme nebude sťažovať nikto. Nová stredná strieda od Samsungu je vizuálne veľmi príjemná a určite nebudete mať pocit, že v rukách držíte mobil s tak nízkou cenou, ktorá sa v prípade týchto modelov pohybuje cca od 150 do 300 eur.

Sony

Japonským zástupcom v tomto zozname je jednoznačne smartfóny Sony Xperia XA2. Či už vo verzii s jednou alebo dvomi kartami SIM ponúka príjemný mix výkonu, dizajnu a funkcií. Hlavnou prednosťou je 23 megapixelový fotoaparát a zaujímavý bezrámčekový dizajn bez výrezu.

Sony Xperia XA2
Sony Xperia XA2 (venturebeat.com)

Na trhu sú aj iné mobilné značky a ich smartfóny, ale my sme sa rozhodli priniesť zoznam tých najobľúbenejších s najlepším pomerom ceny a výkonu do cenovej hladiny 300 eur. Pokiaľ sa niektorí výrobca do výberu nedostal, neznamená to, že robí zlé mobily. Skôr nám išlo o to, poradiť vám s výberom podľa toho, čo sa väčšine ľudí v veľmi páči. Je teda veľká pravdepodobnosť, že budete spokojní aj vy.

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio