MOBIL.sk MOBIL.sk

Facebook vymyslel technológiu, ktorá dokáže predpovedať, kam máme namierené!
zdroj: libreshot.com

Facebook vymyslel technológiu, ktorá dokáže predpovedať, kam máme namierené!

Kým pred dvadsiatimi rokmi sme prevratné technológie mali možnosť sledovali akurát tak v sci-fi filmoch, dnes sa stávajú našou každodennou realitou. Do tejto kategórie patrí aj technológia, ktorú si na americkom patentovom úrade dala patentovať spoločnosť Facebook.

Nové patenty majú pomáhať Facebooku ponúkať lepší obsah pre používateľov, ale v podstate ide len o prezlečenú snahu ešte lepšie zacieliť reklamu. Keďže sa však v priebehu tohto roka okolo sociálnej siete strhla vlna nevôle potom, čo čelila viacerým obvineniam z úniku osobných informácií, hovorca Facebooku sa snažil poukázať na to, že patenty nemusia byť začlenené do reálnej prevádzky.

"Často podávame patenty pre technológie, ktoré nikdy neuvedieme do prevádzky, a žiadosti o patenty, ako sú tieto, by sa nemali považovať za indikáciu našich budúcich plánov," povedal Anthony Harrison, hovorca sociálnej siete Facebook.

Prvý z troch patentov má názov Trajektórie offline (Offline Trajectories). Ten popisuje technológiu, ktorá bude vyhodnocovať vašu polohu a trajektóriu pohybu a porovnávať ju s vašou minulou polohou alebo polohou iných používateľov. Na základe týchto informácií bude vedieť predpovedať cieľ vašej cesty. Pokiaľ je ten v oblasti bez pripojenia na internet, Facebook by mal dáta stiahnuť ešte pred príchodom do oblasti bez internetu a vy si tak budete môcť užívať váš obsah, aj keď pripojenie stratíte.

via GIPHY

Druhým patentom je Predpovedanie lokality s použítím bezdrôtových signálov na online sociálnych sieťach. Pod týmto pojmom si môžeme predstaviť niečo podobné ako v predchádzajúcom prípade, ale na určenie vašej polohy by boli použíté bezdrôtové technol'ogie ako Wi-Fi, Bluetooth, GPS, NFC či GSM singál.Aj v tomto prípade by sociálna sieť vedela vyhodnotiť, kam máte namierené. A neskôr by dokázala vášmu cieľu dať aj názov (obchod, posilovňa, bar). To by bolo využívané pre online status preplnenosti týchto miest. Keby ste si neboli istí, či je vaša obľúbená kaviareň voľná, jednoducho by ste si pozreli online stav a nemuseli by ste do nej merať cestu.

Patent číslo tri má ešte dlhší názov. Predvídanie lokality a pohybu používateľov, založené pre návštevníkov historických lokalít online systému. V tomto prípade sa technológia opakuje, ale bola by viazaná na konkrétne miesta v rámci minulosti. Dáta by boli stiahnuté od každého návštevníka nejakej historickej pamiatky. Facebook by tak vedel sledovať trendy dovolenkárov a najobľúbenejšie pridružené miesta a destinácie ponúkať novým návštevníkom.

Nie je isté či a kedy budú tieto zmeny zavedené do praxe, ale Facebook nás o tom pravdepodobne nebude podrobne informovať. Pokiaľ nie ste stotožnení s takýmito vecami, odporúčame limitovať zacielenie reklamy v aplikáciách alebo Facebook používať len z vášho mobilného prehliadača a aplikáciu si celkom odinštalovať. Pokiaľ patríte k tým, čo to v pohode akceptujú, tešte sa. Možnouž čoskoro uzrú svetlo sveta nové technológie, ktoré nám opäť o niečo viac uľahčia život.

Najnovšie z kategórie: Facebook

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio