MOBIL.sk MOBIL.sk

Môžete spôsobiť požiar nabíjaním smartfónu počas noci v prerinách?
zdroj: Pixabay.com / StockSnap

Môžete spôsobiť požiar nabíjaním smartfónu počas noci v prerinách?

Poznám pomerne veľa ľudí, ktorí si nabíjajú smartfón počas noci v perinách. Mnoho z nich sa ma pýta na otázku, či je to bezpečné. Odpoveď sa pokúsime nájsť v nasledujúcom článku. Hlavným faktom v celej tejto problematike je, že oheň môže vzniknúť všade, kde je kyslík. To znamená, že aj v aute, v byte a v perinách je na to ešte viac dôvodov.

Najmä v dnešnej dobe veľkých kapacít batérií a rýchleho nabíjania sa batérie značne prehrievajú. Aby nám naše smartfóny vydržali na jedno nabitie čo najdlhšie, výrobcovia do nich pchajú stále väčšie kapacity pre uloženie energie. Lenže tieto kapacity potrebujú aj rýchlejšie nabíjanie, pretože v rýchlej dobe by sa nikomu nechcelo čakať 6-7 hodín, kým sa mu nabije mobil. Preto sa začalo zvyšovať napätie pre rýchlejšie nabíjanie.

Moderné smartfóny majú ochranu pred prehriatím, ale... 

Tieto smartfóny sú samozrejme chránené pred prehriatím a pokiaľ batéria dosiahne vysokej teploty smartfón sa za normálnych okolností vypne a prestane nabíjať, aby nedošlo k poškodeniu. Ide však o ľudský výtvor, ktorý nie vždy musí pracovať spoľahlivo. Navyše pri častom prehrievaní zariadenia môže dôjsť k únave materiálu a poškodeniu rôznych súčastí, ktoré môžu spôsobiť rôzne problémy. Mobil by mal byť skrátka položený taký spôsobom, aby sa mohol vetrať a nie byť dusený v perinách.

Podľa prieskumov až 53 % mladých dnes spí s nabíjajúcim sa mobilom pod vankúšom či perinou. Môže sa to však skončiť aj takto / Newton NH Fire Department (Facebook)

Ďalšou vecou je, že mobily pri nabíjaní často používame na rôzne účely. Napríklad na hranie hier, čo samo o seme zvyšuje teplotu zariadenia. Výrobcovia síce k smartfónom dodávajú krátke káble, aby bolo s mobilmi počas nabíjania zložitejšie manipulovať, ale dnes už nie je problém kúpiť 2 m dlhý kábel cez internet, takže tento ich zámer veľmi nevychádza.

Ach, tie káble.

Veľkým výkričníkom sú však káble. Tie ťahajú rozhodne za kratší koniec, keď sa bavíme o bezpečnosti v tejto súvislosti. Moderné kvalitné káble sú vcelku smart. Väčšinou majú 3 vrstvy. Externá gumená vrstva zvykne byť niekedy dokonca chránená ešte štvrtou - textilnou a podobne. V niekde strede je obal jednotlivých káblov, ktoré ukrývajú medené drôty, ktoré napájajú batériu mobilu.

Najlepším miestom, kde kupovať káble sú samotní výrobcovia mobilov. Tam dostanete kvalitu, na ktorú sa môžete spoľahnúť. Veľa ľudí sa však uchyľuje ku kupovaniu lacných káblov v ázijských online obchodoch. Kúpia 5 káblov za 80 centov, z toho 4 nefungujú hneď po vybalení a piatym dajú nabíjať mobil, ktorý si vložia do perín každý večer. No, dobrú noc. Tieto káble sa vám veľmi ľahko poškodia a niekedy môžu zlyhať aj nové.

via GIPHY

Snáď nemusíme nikomu dodávať, že akonáhle zistíte, že je kábel nalomený a podobne, je vhodný akurát tak do smetí. A vy by ste si mali jednoducho zaobstarať nový. Inak si koledujete o problémy. V podobe vznietenia alebo pokazenia mobilu. Smartfóny majú síce zabudovaný regulátor napätia, aby usmerňoval množstvo energie pritekajúce do batérie. Rovnaký regulátor je aj v adaptéri. Lenže pokiaľ nastane problém na jednej alebo druhej strane, či skrat, veci sa vedia veľmi rýchlo vymknúť kontrole.

Hlavne bezpečne

Svoj mobil jednoducho nechávajte v noci na nočnom stolíku aspoň meter od hlavy. Elektromagnetické vyžarovanie, ktoré z mobilov vyžaruje, nás totiž ovplyvňuje viac, než si myslíme. Bolo by to na samostatný článok. Zatiaľ postačí, pokiaľ nebudete šťastie pokúšať tým, že smartfón nabíjate v perinách.

Najnovšie z kategórie: Tipy & Triky

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio