MOBIL.sk MOBIL.sk

Spoločnosti Nokia sa po jej znovuzrodení darí. Za posledné 2 roky predala desiatky miliónov mobilov
zdroj: pxhere.com

Spoločnosti Nokia sa po jej znovuzrodení darí. Za posledné 2 roky predala desiatky miliónov mobilov

Nokia, kedysi neohrozený kráľ medzi výrobcami mobilov zažíval v mnulosti krušné časy. Nedokázal udržať krok s dobou dotykových zariadení a po prechode na operačný systém Windows Phone a smartfóny Lumia, sa jeho povesť zrútila strmo k zemi. Lenže tieto časy sú už minulosťou.

Po odpredaní značky Nokia spoločnosti Microsoft sa už zdalo, že "stará" Nokia sa nevráti. Našťastie sa však stal opak. Microsoft nedokázal využiť výhody, ktoré mu Nokia ako značka poskytovala a vývoj smartfónov ukončil. Nokia ako značka mobilov sa zrazu ocitla vo zvláštnom vzuchoprázdne.

Lenže pár múdrych hláv z fínskej Nokie, ktorej po odpredaní mobilnej divízie a máp ostal už len biznis so sieťami a patentmi, si povedalo, že nechať mobily Nokia minulosti by bola obrovská škoda. Ľudia z Nokie teda koncom roka 2015 založili dcérsku spoločnosť HMD Global a spoločnoste s firmou FIH Mobile (dcérska spoločnosť Foxconnu) odkúpili od Microsoftu práva na výrobu mobilov.

Vyzerá to tak, že to bol dokonalý plán. Fínskej Nokii sa totiž v biznise zo sieťami darí a presunutím výroby mobilov od nuly pod dcérsku firmu sa nemuseli obávať, že by prípadný neúspech nejako ovplyvňoval akcie Nokie. Výrobné kapacity si vyriešili prostredníctvom FIH mobile, ktorý patrí Foxconnu, čoby jednému z najväčších konštruktérov mobilov iných značiek na svete. V januári roku 2017 tak uzrela svetlo sveta prvá novodobá Nokia (Nokia 6).

via GIPHY

Odvtedy ubehli takmer dva roky a Nokii sa podľa posledných informácií darí. Vyjadril sa k tomu Aj samotný šéf HMD Global, Juho Sarvikas, pri predstavení novej Nokia 8.1. Ten uviedol, že Nokia patrí v Európe medzi TOP 5 najpredávanejších mobilných značiek a že od predstavenia Nokie 6 predala Nokia 70 miliónov mobilov. V tomto počte sú však zahrnuté aj predaje tlačidlových telefónov, ktoré tvoria nemalú časť.

Juho Sarvikas potvrdil že Nokia sa chce sústrediť najmä na nižšiu a strednú triedu mobilov, ktorej patrí najväčší podiel trhového koláča na svete, a teda z nej aj najviac profitujú. V súvislosti s tým spomenul aj firemné hviezdy, ktorými sú modely Nokia 6.1, Nokia 3.1 a Nokia 7 Plus. Tieto smartfóny sa vraj predávajú úplne najlepšie. Aj keď ich kupujú najmä ľudia po päťdesiatke, pre ktorých má slovo Nokia vážnosť. Šéf výroby mobilov Nokia zároveň priznal, že ich vlajkové lode sú momentálne značne nevýkonné v porovnaní s konkurenciou.

Podľa nás by to chcelo určite nejaký vybavený model. O Nokii 9 sa už hovorí celú večnosť a tento model nie a nie prísť. Môže to byť spôsobené najmä vysokými nákladmi na vývoj špičkových mobilov, ale to vedia presne len inžinieri. O vlajkovej lodi nepadlo ani slovo. Dozvedeli sme sa však, že spoločnosť by sa marketingovými kampaňami chcela zamerať na mladých ľudí, ktorých éra "veľkej" Nokie obišla. Ide o rozumný krok, veď spoločnosť si potrebuje vychovať novú generáciu používateľov. Držíme palce.

Najnovšie z kategórie: Nokia

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio