MOBIL.sk MOBIL.sk

Spoločnosť Nokia má novinku s názvom Nokia 8.1. Ide o dokonalý smartfón vyššej strednej triedy?
zdroj: MOBIL.sk

Spoločnosť Nokia má novinku s názvom Nokia 8.1. Ide o dokonalý smartfón vyššej strednej triedy?

Spoločnosť Nokia sa rozhodla tesne pred Vianocami predstaviť novinku. Tá spadá do strednej triedy, dostala meno Nokia 8.1 a vychádza z čínskeho modelu Nokia X7.

Aj keď by sa to na prvý pohľad mohlo zdať, Nokia 8.1 nie je pokračovateľom vlajkových lodí Nokia 8 a Nokia 8 Sirocco. Tento smartfón spadá do vyššej strednej triedy a Nokia si pre ňu vymyslela vlastné pomenovanie - Affordable Premium (dostupne prémiová). Ide teda o nástupcu Nokie 7 Plus.

Nokia 8.1
Nokia 8.1 / Nokia

Nokia 8.1 nesie dizajn modelov 5.1 Plus a 6.1 Plus, ale jej vyššie modelové číslo je cítiť. Rám smartfónu je tvorený z pevného hliníka série 6000 a zadnú stranu pokrýva sklo. Oba prvky majú jemne odlišnú farbu (tón v tóne) a dávajú modelu 8.1 veľmi prémiový vzhľad. Ten je ešte umocnený minimalistickými pochrómovanými prvkami, ktoré Nokia nazýva diamond cut.

Naozaj prémiový vzhľad

Na prednej strane je umiestnený 6,18 - palcový Full HD+ HDR10 displej s tenkými bočnými rámčekmi, výrezom a hrubšou dolnou bradou. Zadná strana sa stala domovom pre duálny fotoaparát s optikou značky Zeiss a čítačku odtlačkov prstov.Ak sa pozrieme do útrob zariadenia, nájdeme tam čip vyššej strednej Qualcomm Snapdragon 710, čo je čip z novo predstavenej série 700 Mobile platform series. Ten výkonnostne spadá pod vlajkové čipy radu 800 a veľmi rozšírené procesory strednej triedy radu 600.

Nokia 8.1
Nokia 8.1 / Nokia

"V kategórii dostupných vlajkových lodí sme s každým z našich smartfónov v tejto triede zaznamenali veľký úspech prinášajúc našim fanúšikom neustále nové prémiové skúsenosti. S modelom Nokia 8.1 ďalej posúvame hranice v tomto segmente. Ponúkame zrýchlený výkon s prvotriednou architektúrou procesora, duálnym fotoaparátom so skvelým snímačom, OIS stabilizáciou obrazu a optikou ZEISS pre vynikajúce výsledky pri slabom osvetlení a našou novou obrazovkou PureDisplay HDR," povedal o novinke šéf produktov v Nokii, Juho Sarvikas.

Výkonom rozhodne neurazí

Výkon je však aj o pamäti RAM, ktorej hodnota sa vyšplhala na 4 GB. To dnes už nie je veľa, ale pre všetky bežné úkony spojené s používaním mobilu to bude postačovať. Vnútorné úložisko má 64 GB a dá sa rozšíriť o pamäťové karty. Dobré správy prináša Nokia ohľadom batérie s kapacitou 3500 mAh, ktorá by mala smartfón udržať pri živote až dva dni.

zdroj: Nokia Mobile / YouTube

Nokia 8.1 bude vhodná aj pre ľudí zameraných na počúvanie hudby. Podporuje totiž kodek aptX pre vyššiu kvalitu audia prehrávanú bezdrôtovo. Smartfón bude už v základe bežať na operačnom systéme Android 9 Pie a aj tento model spadá do programu Android One.

Aktualizácie operačného systému bez meškania

To značí, že operačný systém Android nebol nijako upravený výrobcom a vy teda dostanete aktualizácie hneď ako budú zverejnené. Android One tiež garantuje aktualizácie systému v priebehu dvoch rokov od kúpy a bezpečnostné aktualizácie až do troch rokov.

Farebné varianty Nokie 8.1 / NokiaČo sa týka fotoaparátu, ten je vybavený 12 megapixelovým základným snímačom s clonou f/1.8 a 13 megapixelovým teleobjektivom s optickou stabilizáciou. Keďže máme rok 2018, ani Nokia 8.1 sa nevyhne umelej inteligencii a tá vám bude pomáhať zhotovovať krajšie fotografie. Videá budete môcť zachytávať až v rozlíšení 4K pri 30 snímkoch za sekundu. Pre milovníkov selfie je v telefóne umiestnená selfie kamerka s veľkorysým rozlíšením 20 megapixelov.

Nokia 8.1
Nokia 8.1 / NokiaModel 8.1 by sa mal na trh dostať vo farebných kombináciách modrá/strieborná, oceľová/medená a novej železná/oceľová. Cena je stanovená na 399 eur, čo je na takto funkčne vyvážený mobil s prémiovým vzhľadom veľmi pekná cena.

zdroj: nokia.com

Najnovšie z kategórie: Nokia

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio