MOBIL.sk MOBIL.sk

Nová ultrazvuková čítačka odtlačkov prstov od Qualcommu bude superbezpečná!
zdroj: pixabay.com

Nová ultrazvuková čítačka odtlačkov prstov od Qualcommu bude superbezpečná!

Spoločnosť Qualcomm včera v noci nepredstavila iba svoju čipovú platformu Snapdragon 855 pre najvýkonnšjie modely budúceho roku. Veľkú dávku pozornosti na seba strhla funkcia, ktorou bude spomínaný čip disponovať. Má ňou byť čítačka odtlačkov prstov zabudovaná v displeji na báze ultrazvuku.

Rok 2018 nám mimo iného priniesol aj masívne rozšírenie výrezov v displejoch, nástup rozpoznávania tváre a tiež miznutie pohodlných čítačiek odtlačkov prstov zo smartfónov. Posledná zmieňovaná vec je tak trochu škoda. Čítačky odtlačkov prstov boli veľmi pohodlné a relatívne bezpečné. Lenže keď prišla spoločnosť Apple so svojím Face ID rozpoznávaním tváre, všetci ostatní výrobcovia začali do svojich mobilov pchať podobnú funkciu.

Slovko "podobnú" je veľmi dôležité, pretože kým technológia Apple používala premietačku svetelných bodov na tvár následný 3D sken tváre, ostatní toto rozpoznávanie tváre postavili na selfie kamerkách, ktoré snímali fotky. Nikomu snáď netreba zdôrazňovať, že takéto odomykanie tváre sa svojou bezpečnosťou nedá porovnávať s technológiou od Apple.

Spoločnosť Synaptics neskôr prišla so spôsobom, ako ukryť čítačku odtlačkov prstov pod displej. Aj tu sa však skrýva malý háčik. Aj keď spomínané odomykanie smartfónu odtlačkom cez displej v sebe už nosí niekoľko zariadení, opäť ide o menej dokonalú optickú technológiu. Odtlačok je podsvietený zeleným svetlom a získaný obraz potom smartfón analyzuje. Nevýhodou takéhoto spôsobu zabezpečenia bola jeho pomalosť, relatívna nespoľahlivosť (problém odomknúť smartfón s mokrými alebo špinavými prastami) a podobne.

Recombu / YouTube

A v tomto momente prichádza na rad Qualcomm, ktorý svoju predstavu o čítačke odtlačkov prstov zabudovanej v displeji prezentoval už skôr. Tá používa na rozpoznanie odtlačku prsta ultrazvuk, ktorý vyšle zo senzora pod displejom. Ten sa od odtlačku odrazí a vytvorí tak trojdimenzionálny model, ktorý je podstatne unikátnejší než plochá fotka. Celý proces funguje na báze akéhosi sonaru. Nová technológia by tak mala byť bezpečnejšia, rýchlejšia a tiež spoľahlivejšia. Špinavé či mokré ruky by ultrazvuku nijako vadiť nemali. Ultrazvukový senzor je navyše oveľa menší ako optický, takžer ostane viac vnútorného miesta pre iné komponenty.

V roku 2019 sa teda možno dočkáme návratu čítačiek na prednú stranu smartfónov, kde boli naozaj najlepšie umiestnené. Keď ste si totiž chceli skontrolovať maily, nemuseli ste smartfón dvíhať zo stola ako pri čítačke na zadnej strane alebo pri rozpoznávaní tváre. Už len dúfajme, že Qualcomm naozaj zapracoval na svojej technológii a jej presnosť a rýchlosť sa bude rovnať čítačkám odtlačkov prstov, s ktorými sme sa v mobiloch stretávali celé roky.

V tom prípade by rozpoznávanie tváre bolo slepou vývojovou uličkou, podobne ako 3D displeje alebo 3D fotoaparáty v mobiloch.

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio