MOBIL.sk MOBIL.sk

Qualcomm Snapdragon 855: Spoločnosť Qualcomm predstavila svoj najsilnejší čip pre smartfóy roku 2019
zdroj: Qualcomm.com

Qualcomm Snapdragon 855: Spoločnosť Qualcomm predstavila svoj najsilnejší čip pre smartfóy roku 2019

Spoločnosť Qualcomm je už niekoľko rokov popredným výrobcom mobilných čipov. Pre rok 2019 predstavila novinku v podobemodelu Snapdragon 855, ktorý však už nebude len obyčajným čipom, ale ucelenou mobilnou platformou. Máme sa na čo tešiť.

Tak ako v prípade čipu Apple A12 Bionic či Kirin 980 od Huawei, aj spoločnosť Qualcomm sa rozhodla prejsť na úspornejší 7 nm výrobný proces, ktorý zabezpečí ešte viac výkonu a zároveň bude úspornejší. Navyše bude Snapdragon 855 plne pripravený na siete 5G, ponúkne miltigigabitové pripojenie na internet, 4K HDR video, rozšírenú realitu a mnoho iného.

5G smartfóny sú už na ceste

Mám ešte v živej pamäti, keď som v priebehu minuloročných vianočných sviatkov písal o prvom (testovacom) 5G modeme od Qualcommu a dnes ho tu máme v plnej paráde. 5G modem X50 bude súčasťou čipu Snapdragon 855. Lenže Qualcomm do novej vlajkovej lode zahrnie aj modem X24 LTE pre 4G siete, ktorý bude schopný prenášať dáta rýchlosťou až 2 Gbps.

Rozšírenie 5G smartfónov bude samozrejme priamo závisieť od operátorov, ale inak by sme sa takýchto zariadení mali dočkať už v budúcom roku, a to hneď od niekoľkých výrobcov (Samsung, Motorola, LG, OnePlus atď.) Výnimkou bude zrejme spoločnosť Apple, ktorá podľa posledných správ chystá 5G iPhone až na rok 2020. 5G siete by mali byť 10 až 100 krát rýchlejšie než súčasné 4G a ľudia by sa tak mohli dostať do doby, keď bude na internet pripojené doslova všetko. Qualcomm prezradil veľa, ale nie úplne všetko.

Samsung Galaxy S10 je len jedným z budúcoročných mobilov, ktoré budú vybavené novým Snapdragonom. | zdroj: mobil-helden.de

Rýchlejšia umelá inteligencia a rozšírená realita

Tu sa dočkáme tiež značného vylepšenia. Nová jednotka umelej inteligencia má byť až trikrát výkonnejšie než v tohtoročnom čipe Snapdragon 845. Dočkáme sa teda rozšírenia umelej inteligencie naprieč službami. Už to nebude iba o hlasových asistentoch a fotografovaní.

Podobne by to malo byť aj v prípade virtuálnej a rozšírenej reality. Ich presnosť a zobrazenie by sa malo dostať na takú úroveň, že miestami nebudeme schopní rozoznať digitálnu realitu a skutočnosť.

Zabudované počítačové (strojové) videnie

Výraz počítačové videnie je v tomto momente tak trochu záhadou. Vieme len toľko, že sa bude vzťahovať k mobilnej fotografii. Tá sa nemá uberať iba cestou pridávania objektívov a megapixelov. Už Google so svojimi pixelmi ukázal, že v prípade dobre odladeného softvéru sa dajú fotiť úžasné fotky aj s jednou optikou fotoaparátu.

Prvým príkladom toho celého boli smartfóny Pixel 2 a Pixel 2 XL, ktoré robili úžasné fotografie často zrovnateľné (niekedy dokonca lepšie) s digitálnymi fotoaparátmi. Skvelou ukážkou bol softvérový režim portrét. Pixely 3 a 3 XL pridali nočný režim Night Sight, kde dokážete odfotiť fotografiu v tme a softvér z nej vymodeluje obraz, akoby bola fotená za biele dňa. Spoločnosť Apple tento trend nasledovala čipom A12 Bionic so zabudovanými neurálnymi sieťami, ktorý dokáže podobné veci.

Nateraz vieme, že CV ISP (computer vision image signal processor) od Qualcommu ponúkne špičkovú výpočtovú technológiu pre spracovanie fotiek a videí.

Pixabay

Pre hráčov

Mobilné hry sa konečne dostali na úroveň konzol a celosvetovo žnú úspechy. Fortnite, Pokémon Go alebo PUBG majú desiatky miliónov fanúšikov. Qualcomm teda pri navrhovaní nového čipu nezabudol ani na nich. Snapdragon 855 ponúkne úplne nový (a vynikajúci) grafický čip (pravdepodobne Adreno 640), ktorý by mal byť opäť výkonnejší, úspornejší, v hrách by sme mali vidieť viac detailov a podobne. Hráčska platforma by mala niesť názov Snapdragon Elite Gaming.

Ďalšie podrobnosti bude spoločnosť uvoľnovať postupne. Snapdragon 855 by podľa všetkého mal byť 7 - jadrovým procesorom. Ak by vás zaujímali údajné čísla jednotlivých jadier, nech sa páči: 4 x 1.8GHz + 2 x 2.4GHz + 1 x 2.8GHz. Novinka však rozhodne nebude slabšia než súčasné 8 - jadrové čipy. Parametre čipu sú však zatiaľ iba dohady a na viac oficiálnych informácií si budeme musieť počkať od samotného Qualcomu.

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio