MOBIL.sk MOBIL.sk

Už ste si dali vymeniť batériu na svojom spomalenom iPhone? Mali by ste tak urobiť do konca roka
zdroj:

Už ste si dali vymeniť batériu na svojom spomalenom iPhone? Mali by ste tak urobiť do konca roka

Zhruba pred rokom sa prišlo na to, že Apple spomaľuje staršie iPhony. Cupertinská spoločnosť rozhodla podporiť výmenu batérií na starších iPhonoch a urobila ju cenovo dostupňejšou. Tento benefit však čoskoro skončí.

Začiatkom decembra roku 2017 sa prevalila aféra s batériami v starších iPhonoch. Niektorí pokročilí používatelia mali už dlhšiu dobu podozrenie, že Apple zámerne spomaľuje staršie iPhony, aby donútilo používateľov ku kúpe nového zariadenia. To, čo však pôvodne vyzeralo ako konšpiračná teória, sa neskôr ukázalo ako fakt. Postarali sa o to používatelia webu Reddit, ktorí testovali svoje iPhony na výkon pred a po aktualizácii na najnovší systém.

Ku afére sa zakrátko vyjadrila aj samotná spoločnosť Apple a priznala, že staršie iPhony naozaj zámerne spomaľuje. Vysvetlila však, že to robí kvôli batérii, ktorá časom stráca svoju kapacitu a pri plnom výkone zariadení by mohla spôsobovať problémy. Ťažko povedať, či ide o úplnú pravdu, no Apple urobil ústretový krok voči používateľom. Umožnil im vymeniť batériu na svojich iPhonoch 6 (Plus) a novších, pokiaľ touto vadou trpeli, a to vo všetkých obchodoch Apple Store a tiež oficiálnych predajcov.

Z pôvodnej ceny 79 eur za výmenu batérie si Apple začal za tento úkon pýtať iba 29 eur. Zároveň však podotkol, že táto "akcia" platí iba do konca roku 2018. Od začiatku budúceho roka bude táto vámena stáť na starších zariadeniach zrejme iba 49 eur, ale aj tak je rozumnejšie nechať si batériu vymeniť do konca tohto roka.

Medzičasom Apple do systému iOS doplnil funkciu na sledovanie stavu batérie, ktorá vám povie, či by ste batériu mali dať vymeniť. Nájdete ju v Nastaveniach - Batéria - Zdravie batérie, kde máte napísané, či vaše zariadenie šliape na plný výkon. Pokiaľ aj áno, ale subjektívne máte pocit, že vášmu iPhonu niekedy dochádza dych, aj tak si batériu radšej dajte vymeniť. Ušetríte tým 20 eur a váš starší iPhone, zečne opäť šliapať ako hodinky. Ide o iPhone 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, SE, 7 a 7 Plus.

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio