MOBIL.sk MOBIL.sk

Vedci experimentujú s digitálnym vytváraním vône pomocou elektrických výbojov
zdroj: maxpixel.net, pxhere.com

Vedci experimentujú s digitálnym vytváraním vône pomocou elektrických výbojov

Posielate ľuďom radi fotografie chutných jedál z reštaurácií alebo rodinných grilovačiek? Nech už ich odfotíte akokoľvek dobre, s akoukoľvek technikou, niečo tomu chýba. Vôňa. Tá sa cez mobil posielať nedá, teda aspoň nie zatiaľ.

A aj keď sme už videli niekoľko pokusov o akési „reproduktory“ na vytváranie konkrétneho pachu, od dokonalosti to malo vždy ďaleko. Zdá sa ale, že v budúcnosti by sme sa reálne mohli dočkať technológie na plnohodnotné digitálne prenášanie pachov a vôní. So zaujímavým nápadom ako to spraviť prišli výskumníci z Malajzie, ktorí zverejnili svoj experiment realizovaný na 31 dobrovoľníkoch. 

Do nosa subjektov pripojili elektródy, ktorými vysielali slabé elektrické prúdy do konkrétnych neurónov v nose. Neuróny majú za úlohu prenášať do mozgu informácie o pachoch. Vedci tieto neuróny dokázali pomocou elektriny „obalamutiť“ a vysielať do hlavy informácie, ktoré sami chceli. Vďaka tomu boli schopní simulovať desať rôznych vôní. Šlo napríklad o vôňu ovocia, dreva alebo mentolu. Avšak, vedci nedokázali plne kontrolovať, ktorý zápach subjekty cítili.

zdroj: Imagineering Institute

Samotní výskumníci tvrdia, že až sa technológia zdokonalí, mohla by byť používaná napríklad na posielanie vôní cez internet. To by uvítali nie len bežní ľudia, ktorí by si navzájom mohli posielať pachy okolo seba, ale napríklad aj predajcovia voňaviek.

Zaujímavé však je, že vedcom nejde len o samotný zápach a chcú sa posunúť ďalej. „Je to súčasť celej integrovanej virtuálnej reality alebo rozšírenej reality. Napríklad by ste si mohli dať virtuálnu večeru s vašim priateľom cez internet,“ povedal Adrian Cheok, jeden z vedcov, ktorí pracujú na projekte. 

Mňa osobne by zaujímalo, či by sa takýmto spôsobom dali prenášať aj ďalšie informácie, nie len pachy. Napríklad pomocou stimulovania konkrétnych chuťových pohárikov vytvárať virtuálnu chuť. Nuž, budúcnosť bude zaujímavá...

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio