MOBIL.sk MOBIL.sk

Nič absurdnejšie už dnes neuvidíte: Výskumníci vyvinuli robotickú ruku na „rozšírené“ jedenie
zdroj: youtube.com / floydmueller

Nič absurdnejšie už dnes neuvidíte: Výskumníci vyvinuli robotickú ruku na „rozšírené“ jedenie

Zabudnute na rozšírenú realitu. Toto je rozšírené jedenie!

Všimli ste si, že ľudia spolu pri jedení stále menej osobne komunikujú a viac sa pozerajú do svojich smartfónov? Nuž, „inteligentná doba“ sa premietla aj do spôsobu, akým stolujeme a jeme. Výskumníci z austrálskej Univerzity RMIT a indického Ústavu dizajnu informačných technológií sa s tým rozhodli niečo spraviť. Aj keď ťažko povedať, či toto je tá správna cesta.

zdroj: youtube.com / floydmueller

Vytvorili totiž špeciálnu robotickú ruku, ktorá vás dokáže kŕmiť. Nazýva sa Arm-a-Dine a pomenovali ju ako „rozšírené jedenie“, respektíve „sociálny rozšírený systém na jedenie.“ Princíp je v tom, že dvaja ľudia si na seba navlečú vesty s robotickou pažou, ktorá bude slúžiť ako ich „tretia ruka.“ Pomocou mobilu bude následne zaznamenávať tvár osoby oproti vám.

„Ak tretia ruka zaznamená pozitívne výrazy tváre druhej osoby pri stole, nakŕmi ju jedlom,“ hovorí sa v prezentačnom videu autorov. „Ak tretia ruka zaznamená negatívny výraz druhej osoby, nakŕmi to osobu, ktorá ju má pripevnenú. Ak ruka nezaznamená pozitívne ani negatívne výrazy, spraví neistý pohyb vo vzduchu.“

zdroj: youtube.com / floydmueller

Výskumníci chcú dosiahnuť, aby sa pri jedení ľudia viac bavili. Aby odložili svoje telefóny a venovali si navzájom viac času. To je síce veľmi pekná myšlienka, ale jej prevedenie je, jemne povedané, zvláštne. Až do poslednej minúty som čakal, že sa z toho vykľuje nejaký vtip a že autori to nemyslia vážne. Namiesto toho sa však na konci objavili len logá Univerzity a Inštitútu, ktorý to má celé na svedomí.

Ľuďom, na ktorých tento „nový druh stravovania“ testovali, sa to ale údajne páčilo. „Je to príjemná zmena od obyčajného sedenia a strkania si jedla do úst,“ povedal muž vo videu. „Normálne sa pozeráme do mobilov a možno sa trochu rozprávame, ale toto bolo plné interakcií s druhou osobou.“ Podľa výskumníkov sa dokonca niektorí ľudia cítili nostalgicky a pripomínalo im to časy, keď ich matky zvykli kŕmiť. Dúfam, dúfam, že to je celé len vtip...

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio