MOBIL.sk MOBIL.sk

Nokia predstavila jej nový retro mobil Nokia 106
zdroj: Nokia 106 / Nokia

Nokia predstavila jej nový retro mobil Nokia 106

Máme rok 2018 a mobilnému biznisu vládnu smartfóny. To však neodrádza spoločnosť Nokia, aby predstavila model klasického typu, ktorý značku preslávil najviac.

Reč je o klasickom tlačidlovom mobile s názvom Nokia 106. Jedná sa o drobca, ktorý nepatrí na vrchol výkonnostného rebríčka, no svojou cenou poteší najmä nenáročných používateľov. Nokia 106 vychádza z dávnejšie predstaveného základného modelu 105, na rozdiel od neho však ponúkne sviežejší dizajn (vzdialene pripomínajúci Nokiu 3210). Ten má byť oproti predchodcovi viac ergonomický.

Telo mobilu je vyrobené z polykarbonátu s inherentným farbením, takže farba preniká do materiálu a ak sa vám ju podarí oškrieť, škrabanec nebude taký výrazný. Nokia 106 príde na trh v jedinej tmavošedej farbe. Na prednej strane nájdeme ovládacie tlačidlá a TFT displej s rozlíšením 160 x 120 pixelov. Mobil je poháňaný procesorom MediaTek MT6261D SoC, ktorému sekundujú 4 Megabajty pamäte RAM.

Nokia 106 / Nokia

Hodnota 4 Megabajty je použítá aj pri vnútornej pamäti. V súčasnosti znejú tieto veľkosti pamäte neuveriteľne, ale v minulosti sme si vystačili aj s menšími. Na siete tretej či štvrtej generácie môžu prípadný záujemcovia zabudnúť, Nokia 106 je totiž vybavená iba sieťami 2G.

Na tele smartfónu nájdeme obľúbený 3,5 mm audio jack aux vstup pre slúchadlá a na nabíjanie 800 mAh batérie bol zvolený microUSB konektor. Kapacita 800 mAh znie ako nízka hodnota, ale v kombinácii s takýmto skromným vybavením by mala Nokia 106 vydržať až 15 hodín hovoru či 840 hodín (21 dní) pohotovostného režimu. Ide síce len o laboratórne hodnoty, ale pri reálnom používaní môžeme stále očakávať výdrž, ktorá presiahne týždeň používania na jedno nabitie.

Žiaľ, fotoaparát tu nehľadajte. Nokia 106 však prichádza s výbavou odlišného typu. Do pamäte mobilu uložíte 2000 kontaktov a až 500 sms správ. FM rádio, svietidlo, kalkulačka, kalendár či obľúbené "nokiácke" hry ako napríklad Snake. Ak sa vám to zdá byť málo, tak vedzte, že Nokia 106 ma cenu stanovenú na zhruba 17 eur, čo je menej, ako platí väčšina ľudí za mesačný paušál. Preto sa jej chudobná výbava dá odpustiť.

Nokia uvádza, že model 106 bude dostupný globálne, no s určitosťou nedokážeme povedať, či sa bude dať zakúpiť aj u nás. Zatiaľ určite ho dostane len Rusko a India.

zdroj: nokia.com

Najnovšie z kategórie: Nokia

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio