MOBIL.sk MOBIL.sk

V Sudáne na Facebook vydražili tínedžerku! Jej nový manžel ju „kúpil“ za 500 kráv, 3 autá a 10 tisíc dolárov
zdroj: pexels.com, wikipedia (ilustračný obrázok)

V Sudáne na Facebook vydražili tínedžerku! Jej nový manžel ju „kúpil“ za 500 kráv, 3 autá a 10 tisíc dolárov

Svet obletela šokujúca správa o iba 16 ročnej tínedžerke, ktorá sa objavila ako predmet dražby na Facebooku. Ide o ďalší prípad zneužitia najväčšej sociálnej siete na neľudské praktiky v krajinách tretieho sveta.

Smutný a zarážajúci príbeh sa odohral v africkom Južnom Sudáne minulý mesiac. O tínedžerku sa uchádzalo viacero mužov, ktorí v dražbe ponúkali peniaze aj svoj majetok. Pôvodný príspevok sa na sociálnej sieti sa objavil 25. októbra a pár dní na to vyhral dražbu jeden bohatý podnikateľ. Aukciu vyhral s ponukou 500 kráv, troch áut a 10 tisíc dolárov.

Južný Sudán patrí k zaostalejším regiónom Afriky | zdroj: pexels.com

Svadba neplnoletých je tu v poriadku

Podľa zákona v Južnom Sudáne sa môžu neplnoleté dievčatá vydávať s ich súhlasom. Ak majú pod 18 rokov, nemali by podliehať vykorisťovaniu či zneužívaniu. V Sudáne berie mnoho ľudí manželstvo ako spôsob na ochranu dievčat pred nechceným tehotenstvom a predmanželským sexom. 

Facebooku trvalo pomerne dlhý čas, kým si tento príspevok porušujúci základné ľudské práva všimol. Odstránil ho až 9. novembra, teda pár dní na to, ako mala celá svadba nastať. A to aj napriek tomu, že príspevok bol v Južnom Sudáne veľmi virálny. „Každý, kto bol na Facebook v Južnom Sudáne vedel o situácií omnoho skôr ako zvyšok sveta,“ povedal hovorca pre skupinu na ochranu práv žien Plan International. 

zdroj: pexels.com

Jeden z mnoha prípadov...

Ide len o ďalší prípad zneužitia silnej sociálnej siete v rozvojových krajinách. V Myanmare muselo cez 700 tisíc ľudí utekať z krajiny kvôli rasistickým príspevkom na Facebooku a tisíce ďalších boli zabitých. V Líbyi bol zas Facebook využívaný na šírenie fake správ a nenávistných správ naprieč celou krajinou.

„Akákoľvek forma obchodovania s ľuďmi – či už ide o príspevky, skupiny, reklamy alebo stránky, nie je na Facebooku dovolená,“ povedal hovorca modrej sociálnej siete. „Príspevok sme odstránili a natrvalo zablokovali účet patriaci osobe, ktorá ho na Facebook zavesila.“ Nie je ale celkom jasné, prečo im trvalo zablokovanie až dva týždne. 

„Stále sa snažíme zlepšovať metódy na identifikovanie obsahu, ktorý porušuje naše pravidlá, vrátane zdvojnásobenia nášho bezpečnostného tímu na viac než 30 tisíc ľudí a investovania do technológií,“ povedal hovorca. Veríme teda, že takýchto prípadov bude stále menej.

Najnovšie z kategórie: Facebook

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio