MOBIL.sk MOBIL.sk

Microsoft vyvinul úžasnú umelú inteligenciu, ktorá z fotiek robí karikatúry
zdroj: CariGAN / Microsoft

Microsoft vyvinul úžasnú umelú inteligenciu, ktorá z fotiek robí karikatúry

Absolvent Stanfordskej univerzity Kaidi Cao v spolupráci s vedcom Jing Liaom z tokijskej University of Hong Kong a zamestanctom Microsoftu menom Lu Yuan vytvorili pôsobivú neurálnu sieť, ktorá z obyčajných fotiek robí karikatúry.

Prezentované výsledky sú naozaj pôsobivé. Neurálna sieť menom CariGAN dokáže akúkoľvek (nudnú) fotografiu nasnímať, zmapuje geometriu tváre človeka a aplikuje na ňu umelecký vizuál, ktorý sa vyrovná bežným kresličom karikatúr. To, čo človeku trvá hodiny, vygeneruje táto umelá inteligencia v priebehu pár chvíľ. Tak jednoduché to ale nebolo.

CariGAN / Microsoft
CariGAN / Microsoft

Aby bol celý proces použiteľný, musel tento systém prejsť fázou učenia. Tí, ktorí nás čítajú pravidelne, vedia, že sa tak deje prostredníctvom tisícok obrázkov namaľovaných skutočnými karikaturistami, ktoré umelá inteligencia najprv rovnako skenuje a učí sa z nich. Takže bez skutočných maliarov by táto umelá inteligencia vzniknúť predsalen nemohla.

CariGAN / Microsoft
CariGAN / Microsoft

Vedci po "vyškolení" umelej inteligencie vykonali dve štúdie. Prvá sa zamerala na to, či umelá inteligencia dokáže zachovať črty osobnosti, aby bol výsledok indentifikovaný ako pôvodná osoba aj po defromácii niektorej z tvárových čŕt. Výsledok ukázal, že tu sa výsledky približovali klasickým ľudským umelcom. Druhá štúdia sledovala techniku maľby v porovnaní s človekom a umelá inteligencia aj tu uspela.

CariGAN / Microsoft
CariGAN / Microsoft

Umelá inteligencia CariGAN je tak najpresnejšou karikaturistickou strojovou metódou na svete a niektoré jej výtvory by ste od tých skutočných, vytvorených ľudskou rukou, rozoznali iba veľmi ťažko. CariGAN pritom dokáže urobiť karikatúru aj s jednotlivých snímkov videa. Toto môže byť v budúcnosti veľmi nápomocné pre animátorov, kde bude človek spolupracovať v tandeme s umelou inteligenciou.

Najnovšie z kategórie: Microsoft

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio