MOBIL.sk MOBIL.sk

Smart hodinky s Wear OS od Google budú mať lepšiu výdrž batérie
zdroj: Pixabay

Smart hodinky s Wear OS od Google budú mať lepšiu výdrž batérie

Spoločnosť Google ohlásila najnovšiu aktualizáciu svojho operačného systému Wear OS "H" pre smart hodinky. Ten by sa mal zamerať najmä na optimalizáciu výdrže zariadení.

Aj keď to s batériami smart hodiniek už nie je také biedne ako v minulosti, stále nemôžeme hovoriť o ideálnom stave. Klasické hodinky sú mechanické zariadenia, ktoré nám s jednou batériou vydržia celé mesiace či dokonca roky. Len smart hodinky ich pripomínajú iba vizuálne. V skutočnosti ide o malé inteligentné počítače, ktoré nosíme na našich zápästiach.

smart hodinky watches
Pixabay

Takéto zariadenia spotrebujú oveľa viac energie, než klasické hodinky a problémom je, že vývoj nových typov batérií nenapreduje tak rýchlo, ako by ľudstvo potrebovalo. Dnes štandardne používané Li-ion batérie sú relatívne veľké vzhľadom na energiu, ktorú dokážu uchovať. To je problémom nielen v mobiloch, ale aj v malých zariadeniach akými sú práve smart hodinky či smart náramky.

Existujú preto dva spôsoby ako celú situáciu riešiť. Výrobcovia komponentov sa snažia vyrábať stále úspornejšie procesory, čipy a displeje a na druhej strane barikády stoja vývojári softvéru. Tým sa optimalizáciou môže podariť výrazne zredukovať spotrebu zariadenia. A presne takto na to šiel samotný Google s jeho novým Wear OS "H". Ten by mal byť na smart hodinky distribuovaný globálne v priebehu niekoľkých nasledujúcich týždňov a prinesie niekoľko pozitívnych zmien.

  • Aktualizácia módu šetrenia batérie: Režim šetrenia batérie sa zapne zakaždým, keď stav batérie klesne pod 10 % energie.
  • Zlepšená efektivita napájania počas nenosenia: Hodinky sa uvedú do hlbokého stavu hybernácie, pokiaľ si ich po zložení po dobu 30 minút nepripnete opäť na ruku
  • Zapamätanie si miesta v aplikáciách: Pokiaľ si v hodinkách prepínate aplikácie a následne sa chcete vrátiť na niektorú z predošlých, zariadeniu ju musí znovu celú načítať. Po novom sa bude ukladať stav, v akej ste aplikáciu opustili, čím sa ušetrí energia.
  • Vypínajnie na dve stlačenia: Vypnutie bude prebiehať klasicky ako na smartfónoch. Podržíte tlačidlo a na displeji vyberiete kolonku vypnúť zariadenie.

Je dobré vidieť, že Google sa snaží svoj operačný systém pre smart hodinky posúvať ďalej. Má totiž o mnoho ťažšiu úlohu než spoločnosť Apple, ktorá si softvér aj hardvér pre svoje Apple Watch navrhuje sama. Napriek tomu sa nedá povedať, že by bol Apple v tomto súboji jednoznačným víťazom.

Najnovšie z kategórie: Google

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio