MOBIL.sk MOBIL.sk

Je to potvrdené. Používanie sociálnych sietí zhoršuje naše mentálne zdravie
zdroj: PDPics / pixabay.com

Je to potvrdené. Používanie sociálnych sietí zhoršuje naše mentálne zdravie

Vedci z univerzity v Pensylvánii našli prepojenie medzi používaním sociálnych médií, depresiou a pocitmi osamelosti.

Výskum sa zameriaval na najrozšírenejšie sociálne siete, akými sú Instagram, Facebook či Snapchat. Používanie týchto služieb viedlo u ľudí k zníženiu ich vnútorného pocitu šťastia. Jedná sa o vôbec prvú štúdiu svojho druhu, v ktorej sa preukázala takáto súvislosť medzi pocitmi depresie (samoty) samoty a používaním sociálnych sietí.

Štúdiu viedla psychologička Melissa G. Huntová so svojím týmom vedcov. Predchádzal jej experiment, do ktorého bolo zapojených 143 dobrovoľníkov. Tí boli najprv podrobení prieskumu ich nálady. Kontrolná skupina bola následne poverená vykonávať bežné aktivity na vyššie uvedených sociálnych sieťach, obmedzená však bola dĺžka času, ktorý na nich mohli stráviť. Kontrolná skupina tak nemohla používať Facebook, Instagram a Snapchat viac ako 10 minút denne. Zvyšní ľudia používali sociálne siete bez obmedzení.

nastya-gepp / pixabay.com

Po troch týždňoch výskumníci zvolali ľudí a začali vyhodnocovať ich mentálny stav v siedmych kategóriách, medzi ktorými nechýbali samota, depresia, hnev či fenomén FOMO (strach z vynechania dôležitých vecí, ktoré sa udejú online). Výsledkom týchto ankiet bolo zistenie, že tí dobrovoľníci, ktorí mali obmedzenie v rámci používania sociálnych sietí, mali podstatne menej negatívnych pocitov.

"Tento efekt bol badateľný najmä u ľudí, ktorí boli derpresívni už pri začatí štúdie," hovorí Huntová. Nejde však o prvú štúdiu zaoberajúcu sa týmto fenoménom. V minulosti ich prebehlo už niekoľko, no skončili bez priamej súvislosti medzi depresiou a sociálnymi sieťami všeobecne. Poukázali však na to, že ľudia na Facebooku či Instagrame trávia veľa času prezeraním obsahu. Ten je väčšinou veľmi pozitívny, zábavný a zaujímaý, čo v pozorovateľoch vyvoláva po istej dobe skôr negatíva.

Bežný človek nadobudne pocit, že v porovnaní s obrázkami a videami, ktoré vidí, on sám prežíva nudný a ničomný život. Ide však len o klam. Influenceri a ľudia všeobecne totiž majú tendenciu si svoj život na sociálnych siťach prikrášľovať, čo vedie k viacerým označeniam "páči sa mi to". Tie však rozhodne nie sú ukazovateľom zaujímavého alebo plnohodnotného života.

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio