MOBIL.sk MOBIL.sk

Potvrdila to aj štúdia! Čím viac svojich fotiek zverejňujete, tým sa stávate viac narcistickí
zdroj: pxhere.com, goodfreephotos.com, maxpixel.net

Potvrdila to aj štúdia! Čím viac svojich fotiek zverejňujete, tým sa stávate viac narcistickí

Denne plníte svoje Príbehy na Instagrame selfie fotkami a profilovku na Facebooku si meníte každých 48 hodín? Máme pre vás zlú správu...

Európski vedci nám priniesli zaujímavú štúdiu o spojitosti medzi zverejňovaním fotiek na sociálne siete a narcizmom. Výskum psychológov z Milánskej univerzity v spolupráci s univerzitou v Swansea prišiel s jasným výsledkom, že prehnané používanie sociálnych sietí, najmä teda zverejňovanie svojich fotiek vedie k narcizmu. A pod pojmom narcizmus myslíme ozajstnú poruchu osobnosti podľa psychológov.

Vedci skúmali 74 ľudí vo veku 18-34 rokov. Po štyroch mesiacoch výskumu sa zistilo, že u užívateľov, ktorí pričasto používali sociálne siete ako Facebook, Instagram, Snapchat či Twitter vzrástli narcistické črty nad normu a priblížili sa k narcistickej poruche osobnosti. V priemere sa zvýšil nárast narcistického správania o 25%. Viac než dve tretiny zo skúmaných pritom sociálne siete používali primárne na zdieľanie svojich fotografií. 

foto: Dávid Baránek

„Už predtým existovali prepojenia medzi narcizmom a používaním vizuálnych príspevkov na sociálnych sieťach ako napríklad Facebook,“ povedal profesor Phil Reed z katedry psychológie na Swansea Univerzite. „Avšak doteraz sa nevedelo, či narcisti používajú túto formu sociálnych sietí viac, alebo používanie týchto platforiem súvisí s následným nárastom narcizmu.“

Výsledok ich výskumu je celkom jasný. „Výsledky tejto štúdie naznačujú, že obe prípady sa vyskytujú, avšak zdieľanie selfie fotiek môže narcizmus zvýšiť,“ povedal profesor. Podľa neho je asi 20 percent všetkých ľudí vystavených riziku vzniku narcistických čŕt kvôli sociálnym sieťam. Takže nabudúce, keď budete nahrávať svoje tretie „selfíčko“ na Facebook, zamyslite sa, či netrpíte narcizmom. 

zdroj: Giphy

Najnovšie z kategórie: Social media

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio