MOBIL.sk MOBIL.sk

VIDEO: Hlásatelia si môžu hľadať novú prácu! V Číne bude hlásiť správy umelá inteligencia
zdroj: youtube.com / New China TV

VIDEO: Hlásatelia si môžu hľadať novú prácu! V Číne bude hlásiť správy umelá inteligencia

O tom, že stroje nám všetkým možno časom ukradnú prácu sa hovorí už dlhšie a nie je to vôbec prehnané. Počítače už dokážu nahradiť pracovníkov v továrni, predavačov či XYZ, kto by ale povedal, že tak skoro nahradia aj televíznych moderátorov?

V Číne totiž prišli majú špeciálny softvér, ktorý nahrádza televíznych hlásateľov. Prišla s tým čínska štátna tlačová agentúra Xinhua a ide o celosvetovo prvý projekt podobného druhu. „Virtuálneho hlásateľa“ vytvára umelá inteligencia so schopnosťou strojového učenia. Zdá sa, že kombinuje zábery reálnych ľudských hlásateľov a pridáva animované časti tváre a úst, ktoré vyzerajú veľmi realisticky. Syntetický hlas potom číta pripravené správy.

zdroj: youtube.com / Guardian News

Podľa výrobcov majú momentálne dvoch hlásateľov. Jedného pre anglický a druhého pre čínsky jazyk. Takíto hlásatelia vraj majú neobmedzené využitie a môžu byť použité pre lacné generovanie správ pre agentúrny televízny kanál aj web. Ich výhoda je, že dokážu pracovať 24 hodín denne, pričom sa „znižujú náklady na spravodajstvo a zvyšuje sa efektivita.“

Na prvý pohľad vyzerá anglický hlásateľ veľmi realisticky. Pri bližšom skúmaní si ale môžeme všimnúť určité obmedzené výrazy, pri rozprávaní. Taktiež je celkom jasne počuť, že hlas je generovaný počítačom. Avšak umelá inteligencia a strojové učenie sa bude určite zlepšovať, takže predstava, že čoskoro nerozoznáme ozajstného hlásateľa od počítačového, nie je vlastne vôbec tak sci-fi.

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio