MOBIL.sk MOBIL.sk

Na akom princípe pracuje "cloud" a ktoré cloudové služby sú najlepšie
zdroj: Pexels

Na akom princípe pracuje "cloud" a ktoré cloudové služby sú najlepšie

Ak aj vy patríte k používateľom, ktorí slovo cloud už v živote niekoľkokrát počuli, ale stále nevedia, na čo by sa im také niečo mohlo zísť, tento článok je práve pre vás. Veľká časť používateľov smartfónov už cloud používa, ale stále existuje dosť veľa ľudí, ktorí sa mu vyhýbajú. Možno váš názor zmení tento článok.

Cloud alebo "oblak" je vlastne vzdialený server, na ktorom môžete mať uchované vaše dáta. To znamená, že svoje fotky, videá alebo zvukové záznamy spravuje spoločnosť na svojom vlastnom serveri, kde máte vytvorený používateľský účet a tým pádom aj svoj vlastný kúsok úložiska. K týmto dátam môžete pristupovať z akéhokoľvek zariadenia, ktoré je pripojené na internet.

V dnešnej dobe využíva cloud každý smartfón, poskytovateľ online služieb, výrobca operačného systému alebo mobilného telefónu. Je dosť možné, že cloud využívate aj vy, ktorí ste sa mu vyhýbali. Ak používate Gmail, Office 365 alebo posielanie súborov cez úschovňu, využívate aj cloud. Všetky tieto služby totiž pracujú práve na princípe cloudu. Aké sú jeho výhody?

Cloud má veľa výhod

Okrem spomínanej vlastnosti, že ku svojim dátam môžete pristupovať prakticky odkiaľkoľvek, sú tu aj ďalšie. Veľké množstvo ľudí cloud odmieta, pretože sa boja toho, že ich dáta budú zneužité. Popravde, ak používate akýkoľvek smartfón, kde máte nainštalovanú nejakú aplikáciu, časť vašich dát je aj tak v rukách technologických spoločností. Je to súčasť podmienok, ktoré odsúhlasujete pri nastavovaní smartfónu alebo inštalovaní aplikácie.

Veľkou výhodou je zálohovanie zariadení. Nespočetne veľakrát som sa snažil zachrániť dáta z mobilov mojich známych, ktorí jednoducho v cloud neveria alebo sa ním nechcú zaťažovať. Niekedy sa mi dáta zachrániť podarilo, inokedy som povedal, že keby si to zálohovanie povolili, nemuseli by sa o ne obávať. Pri výmene telefónu totiž stačí zadať používateľské meno a heslo a všetky súbory, nastavenia alebo aplikácie sa automaticky nasťahujú do smartfónu v stave, v akom boli predtým. Poviem vám, je to na nezaplatenie.

Váše dáta sú prístupné odkiaľkoľvek, kde máte pripojenie na internet / Pexels

Často sa mi stáva, že mám staršie fotky v cloude a keď si ich chcem pozrieť niekde na chalupe s kamarátmi alebo na rodinnej oslave, jednoducho vytiahnem počítač, prihlásim sa a už sa smejeme. Rovnako šikovne sa dá cloud využiť pri tom, ak používate operačný systém iOS. Import akýchkoľvek súborov je relatívne zložitý, pretože všetko sa musí urobiť prostredníctvom aplikácie iTunes. Našiel som si alternatívu v podobe aplikácie Documents od vývojára Readdle, ktorá sa vie prihlásiť do rôznych cloudových služieb. Súbor z počítača nahrám do cloudu a potom si ho pohodlne stiahnem priamo do aplikácie, kde ho môžem prezerať alebo upravovať.

Pri používaní Androidu takéto veci riešiť netreba.Ak by ste si chceli cloud vyskúšať, je dobré si zvoliť správnu cloudovú službu. Na trhu ich existuje veľa a niekoľko z nich je naozaj prepracovaných a populárnych. Tu sú najznámejšie z nich.

Google Disk

Pokiaľ používate smartfón s Androidom, určite už cloud od Google používate. Ide o všetky služby spoločnosti ako je Google Disk, Gmail, Mapy, Poznámky a mnohé iné. Google má dokonca v cloude aj bezplatný kancelársky balík podobný Office od spoločnosti Microsoft. Pri registrácii dostanete 15 GB priestoru pre vaše dáta zadarmo, ktoré zdieľate medzi jednotlivými službami Googlu. Viac priestoru si musíte prikúpiť. Google však nedávno aktualizoval ceny za priestor v službe Google Disk, a tak môžete mať desiatky (či stovky) gigabajtov dát v cloude doslova za pár eur mesačne. Google Disk je najlacnejšou alternatívou, pokiaľ ste sa už do pristoru "v oblaku" rozhodli investovať.

Veľmi príjemným bonusom je napríklad fakt, že pokiaľ si kúpite smartfón Pixel 3 alebo 3 XL priamo od Googlu, spoločnosť vám dá neobmedzený priestor v cloude na zálohovanie vašich fotiek a videí v plnom rozlíšení do roku 2022. Všetko teda budete mať uložené pekne na jednom mieste. Rovnako si sem môžete dať zálohovať všetky vaše kontakty či poznámky a pri kúpe ďalšieho mobilu sa vám všetky vaše dáta jednoducho zosynchronizujú po zadaní Google konta a hesla.

TIP: V spojitosti so službami od Google pre vás máme jeden tip. Pokiaľ máte Google účet, postačí si do smartfónu či počítača stiahnuť aplikáciu Google Fotky. V nastaveniach si vyberte položku "zálohovanie a synchronizácia" a následne kliknite na "zálohovacia kvalita". Tu si vyberte kolonku Vysoká kvalita (neobmedzené úložisko zdarma).

Dostanete neobmedzený cloudový priestor pre vaše fotky a videá, ktoré budú limitované jedine tým, že ich Google konvertuje do maximálneho rozlíšenia 16 megapixelov alebo pokiaľ ide o videá, do Full HD rozlíšenia, čo pre veľkú väčšinu používateľov bude postačovať. Váš Google Disk priestor si tak môžete nechať pre iné súbory a už nikdy neprídete o žiadne video či fotku. Navyše to budete mať bez akýchkoľvek mesačných platieb.

Microsoft OneDrive

Aj Microsoft má komplex cloudových služieb, ktorým sa snaží osloviť verejnosť. A sú minimálne rovnako vydarené ako tie od Google. Máte tu mail Outlook, úložisko OneDrive, celý balík Microsoft Office, fotografie, kontakty, kalendár, Skype a ďalšie nástroje pre produktivitu. Výhodou balíka je, že aplikácie pre jednotlivé časti nájdete pre všetky platformy, takže svoje dáta si sem môžete dať zálohovať rovnako z Androidu ako aj z iOS zariadení.

Microsoft pri vytvorení konta ponúka základných 5 GB zadarmo, čo nie je veľa, ale ako základ to postačí. Za viac priestoru si budete musieť priplatiť. Pokiaľ tak však urobíte, Microsoft vám sprístupní všetky funkcie cloudového balíka Microsoft Office a vy tak budete produktívnejší aj v teréne.

Apple iCloud

Aj Apple má podobný systém cloudových aplikácií. Pokiaľ si svoj smartfón dáte zálohovať, všetky vaše dáta (a dáta z aplikácií, ktoré používate) sa budú ukladať práve na iCloud Drive. Základných 5 GB zadarmo sa vám však rýchlo minie, takže odporúčame si fotografie alebo súbory ukladať do nejakej inej cloudovej služby, pokiaľ neplánujete investovať do rozšírenia priestoru. U spoločnosti Apple je priestor navyše relatívne drahý. Do služby sa môžete prihlásiť aj prostredníctvom webovej stránky icloud.com.

Mega

Je službou, ktorá si zakladá hlavne na bezpečnosti. Ide o priameho následovníka cloudového úložného priestoru Megaupload, ktorý založil kontroverzný človek menom Kim Dotcom. S každým novým účtom vám dá Mega veľkorysých 50 GB voľného priestoru, pričom ďalší si môžete dokúpiť. Dáta na účte sú šifrované a dá sa do nich dostať len prostredníctvom špeciálneho kľúča, bez ktorého sa čokoľvek uložené na službe Mega nedá čítať. Samozrejmosťou sú aplikácie pre mobilné operačné systémy Android a iOS, ale tiež správcovia pre počítače.

Cloudových služieb je samozrejme oveľa viac, ale my sme vymenovali tie najpoužívanejšie. Mnoho používateľov je voči uskladňovaniu svojich súborov na cudzích serveroch trochu skeptických, ale ide o veľkých pomocníkov, ktorých sa v modernej dobe plnej obsahu rozhodne oplatí používať v akejkoľvek forme.

Najnovšie z kategórie: Tipy & Triky

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio