MOBIL.sk MOBIL.sk

Samsung a Android započali tichú revolúciu. Skladacie smartfóny sa dostávajú do cieľovej rovinky!
zdroj: Samsung

Samsung a Android započali tichú revolúciu. Skladacie smartfóny sa dostávajú do cieľovej rovinky!

Celý technologický svet očakával nejaký konkrétny model smartfónu so skladacím displejom, ktorý by sa dal zakúpiť. Na ten si však ešte budeme musieť počkať. Nikto ale nemá nemá dôvod na smútok. Samsung totiž ukázal funkčný prototyp a na konferencii Samsung Developer Conference sa udialo niekoľko iných oznámení, ktoré nás nechávajú vo vytŕžení naďalej.

Okej, možno sme mierne sklamaní, pretože po vývoji, ktorý trval celú dekádu sme očakávali klasické odhalenie smartfónu. Samsung si nás ale všetkých vychutnáva, pretože na svojej konferencii Samsung Developer Conference odhalil niekoľko zásadných informácií, hoci samotné zariadenie nám ukázal iba v tme. Na dizajne vraj ešte pracujú, ale všetkých upozorňujú, že pôjde o niečo úžasné.

Samsung

Samsung Infinity Flex displej

Samsung sa so všetkými podelil o informácie ohľadom použitého displeja. Ten je technológie AMOLED a je taký tenký, že je ho možné ohnúť niekoľko stoviek tisíckrát bez toho, aby sa poškodil. Nová generácia skladacích displejov je zároveň pripravená na masovú produkciu už o pár mesiacov. Samotné demo zariadenie malo obyčajný 4,6 - palcový AMOLED displej z vonkajšej strany, no po otvorení sa ľuďom ukázal 7,3 - palcový skladací displej, ktorý zariadenie razom radí medzi tablety. Samsung si za tento moment vyslúžil búrlivý potlesk.

Samsung

Výrezy na štyri spôsoby

Tajnostkársky Samsung ukázal aj štyri prototypy výrezov. Veľmi sa mu o nich rozprávať nechcelo, ale z obrázku vieme nasledovné. Druhy výrezov majú názov Infinity-U, Infinity-Infinity-U, Infinity-O a New Infinity. Prvé dva sú običajné malé výrezy, ktorých názov zodpovedá tvaru. Nejde teda o žiadne obrovské výrezy, aké vidíme u Apple alebo Pixelov od Google. Zvláštne je, že tento typ mal už úplne prvý smartfón s výrezom, čiže Essential Phone.

Samsung

Zaujímavejšie sú však ďalšie dva. Infinity-O je akýsy výsek v rohu displeja, kde je umiestnená selfie kamerka a je tým pádom podstatne menej rušivý. Najlepšie je na tom však New Infinity, ktorý žiadny výrez nemá. V tomto štádiu môžeme iba hádať, či Samsung použije vysúvaciu konštrukciu u mobilov alebo sa mu nejakým spôsobom podarilo selfie kamerku schovať pod displej. Pozitívne však je, že v budúcnosti dostaneme zariadenia s absolútne bezrámčekovým displejom aj od Samsungu.

Upravili aj používateľské prostredie

V rámci týchto zmien sa Samsung zameral aj na svoje používateľské prostrdie. To sa najprv volalo TouchWizz a neskôr sa premenovalo na Samsung Experience. Juhokórejská spoločnosť čelila dlhé roky kritike kvoli týmto prostrediam, pretože ich integrácia do operačného systému do značnej miery spomaľovala aktualizácie a prostredie aj samotné zariadenia. Lenže tomuto by mal byť koniec.

Samsung

Predstavenou novinkou je tzv. One UI, ktoré je navrhnuté pre maximálnu efektivitu používania. Používateľ bude na displeji vidieť len informácie, ktoré bude potrebovať. Všetko bude prehľadnejšie a jednoduchšie. Samsung sa zameriaval aj na fakt, že dnes používame oveľa väčšie zariadenia, než v minulosti a teda sa nové prostredie snažil prispôsobiť aj tomuto faktu. S One UI by sa veľké smartfóny mali obládať oveľa ľahšie.

Samsung

Príjemnou správou je, že One UI sa dostane aj do obyčajných mobilov radu Galaxy ešte predtým, než sa dostaví skladací smartfón. Vraj niekedy v januári. Potvrdil to Jee Won Lee, senior dizajnér užívateľksého prostredia Samsungu.

Android je na to všetko pripravený

Veľmi dôležitým faktom je aj oznámenie zo strany Androidu. Tento operačný systém bude totiž po novom plne podporovať skladacie zariadenia. Tie by mali ukázať človeku úplne novú dimenziu interakcie medzi majiteľom a smartfónom. Zástupca z radom Androidu menom Dave Burke povedal, že zo Samsungom veľmi úzko spolupracujú, aby priniesli špičkové zariadenie novej generácie, ktoré sa chystá na trh už v roku 2019. Zároveň však dodal, že takýchto zariadení bude oveľa viac a pracujú na nich aj iné mobilné značky.

Samsung

Neviem ako vy, ale my cítime v kostiach, že rad Galaxy S10 by mohol byť po niekoľkých rokoch opäť prelomový, čo sa týka dizajnu a funkcií. Samsung sa veľmi snaží, pretože na krk mu dýcha Huawei, ktorí mu stále ukrajuje z trhového koláča. A my si prajeme, aby tento zdravý súboj pokračoval aj naďalej. Jeho víťazom totiž bude najmä zákazník.

Samsung
zdroj: Samsung

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio