MOBIL.sk MOBIL.sk

Bill Gates prešiel od Windowsu k záchodom a na svoju prednášku si doniesol nádobu s exkrementami!
zdroj: Bill Gates / Twitter

Bill Gates prešiel od Windowsu k záchodom a na svoju prednášku si doniesol nádobu s exkrementami!

Bill Gates bol v roku 1975 spoluzakladateľom spoločnosti Microsoft. Tá sa preslávila najmä vďaka svojmu operačnému systému Windows, ktorý vyformoval technologický svet do podoby, v akej ho poznáme dnes. So zarobenými miliónmi sa spolu so svojou manželkou rozhodol založiť nadáciu Melinda and Bill Gates Foundation, aby pomáhal tým, ktorí to naozaj potrebujú.

Hoci sa už prioritne nevenuje technológiám, jeho zmysel pre marketing je zjavný aj v jeho filantropickej činnosti. Najnovšie to dokázal prednáške konferencie Reinvented Toilet Expo. Už z názvu je vám jasné, že nejde o nešlo o žiadnu technologickú prednášku týkajúcu sa programovania či operačného systému Windows. Bill Gates sa najnovšie vrhol na toalety. Na trojdňovej výstave venovanej toaletám istým spôsobom ohromil dav, keď prítomným ukázal svoju mnemotechnickú pomôcku.

Každému zrejme napadne, čo tým chcel spoluzakladateľ Microsoftu davu povedať. Veď v Číne majú supermoderné toalety pripojené na Wi-Fi s nabíjačkami na mobily a v niektorých si dokonca pozriete televízny program, či vyberiete peniaze z bankomatu. Bill Gates však chcel upozorniť na úplne inú vec. Aj v roku 2018 totiž na svete existujú miesta, kde majú s toaletami problém. Reč je najmä o najchudobnejších štátoch Afriky. Keďže v týchto častiach sveta je zároveň dosť veľký problém s vodou, miliardár sa snaží presviedčať davy, že moderné toalety by mali byť bez vody. Prečo?

Pretože v takto znečistenej vode je priveľa vírusov, bakérií a plesní. Počas svojej reči teda vytiahol nádobu s exkrementmi a poukázal na to, že v tomto jej obsahu by sme našli až 200 biliónov rotavírusov, 20 miliárd baktérií a až 100 tisíc vajíčok parazitov. Pre prítomných to bola pravdepodobne dosť silná káva, ale táto šoková terapia svoj účel určite splnila. Neskôr Gates na svojom twitteri zverejnil aj špeciálne video venované práve tejto téme.

Melinda a Bill Gatesovci od roku 2011 venovali zo svojej nadácie už vyše 200 miliónov dolárov na rozvoj suchých toaliet bez vody. Takéto riešenie totiž nepotrebuje kanalizáciu, odstraňuje nebezpečné baktérie (ktoré sa spláchnutím jednoducho len dostanú inam) a denná prevádzka stojí iba 5 centov. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sú na svete až 2 miliardy ľudí, ktorí sú nútení piť vodu práve z takto znečistených zdrojov.

Gates sa teda žiadnym spôsobom nezbláznil. Zistil, že technologickému svetu už dal všetko, čo mohol a prenechal v Microsofte miesto mladším a dravejším ľuďom, ktorí jeho spoločnosť rozvíjajú ďalej. On sa medzitým vrhol na najväčšie problémy sveta a svoj majetok využíva, aby pomohol tam, kde majú ľudia úplne iné problémy než tie, či si tento rok kúpia nový mobil a počítač alebo nie.

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio