MOBIL.sk MOBIL.sk

Samsung predstavil nové fotografické čipy s úctyhodným rozlíšením 32 a 48 megapixelov!
zdroj: Samsung

Samsung predstavil nové fotografické čipy s úctyhodným rozlíšením 32 a 48 megapixelov!

Spoločnosť Samsung združuje pod svojimi krídla veľké množstvo elektroniky z rôznych sfér a sama si vyrába aj značnú časť komponentov pre ňu. Pri mobiloch spomenieme skvelé AMOLED displeje, čipy Exynos či fotografické čipy pre svoje zariadenia. A práve v poslednej kategórii výrobca predstavil novinky.

Jedná sa o dva nové fotografické čipy 48 - megapixelový 48MP ISOCELL Bright GM1 a 32 - megapixelový 32 MP ISOCELL Bright GD1. Ako už ich názov napovedá, pôjde o foto čipy s poriadne vysokým rozlíšením. Samsungu sa to podarilo dosiahnuť vytvorením veľmi malých pixelov o veľkosti 0,8 mikrometra. Pre informáciu, pixely Samsungov radu Galaxy S9 majú veľkosť 1,22 mikrometra.

Menšie pixely však so sebou prinášajú jednu veľkú nevýhodu. Keďže je ich plocha menšia, na povrchu pixelu sa zachytí menšie množstvo svetla, čo je nevýhodou najmä pri fotení záberov pri horších svetelných podmienkach. Inžinieri Samsungu sa ale vynašli a čipom dali do vienka unkciu, ktorá to vyrieši. Jej princípom je, že pixely na čipe sa spoja do skupín po štyroch a tieto skupiny sa tvária ako jeden pixel s dĺžkou strany 1,6 mikropixela.

samsung isocell
Samsung

Podobnú funkciu pri svojom 48 megapixelovom čipe predstavila na jar aj spoločnosť Sony pri svojom riešení čipu. Každopádne ani toto spájanie sa nezaobíde bez kompromisu. Výsledné fotky v zlých svetelných podmienkach kvalitnejšie, ale budú mať 4 - krát menšie rozlíšenie, teda celkom bežných 12 alebo 8 megapixelov.

Nové čipy pôjdu do výroby koncom tohto roka, čo značí, že by sme sa ich mohli dočkať v prelomovej desiatej inkarnácii modelov Galaxy S. Tie zvykne Samsung predstavovať na jar. Pre túto teóriu sedí aj aj fakt, že nové čipy sú pripravené pre smartfóny s viacerými objektívmi. Samsungy Galaxy S10 a S10 Plus by pritom mali prísť s viacerými optikami.

Najnovšie z kategórie: Samsung

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio