Mobil.sk Mobil.sk

Macbook Air: Obľúbený malý počítač od Apple dostal nový vietor do plachiet
zdroj: Apple

Macbook Air: Obľúbený malý počítač od Apple dostal nový vietor do plachiet

Apple na konferencii v New Yorku predstavil aj vynovený Macbook Air. Ten vždy patril skôr na spodnú hranicu cenového a výkonnostného spektra spoločnosti, pričom ale vôbec nebol lacným či vyslovene nevýkonným zariadením. A ľudia ho jednoducho milovali. Po rokoch sa jibečbe dičjak zásadnejších noviniek.

Macbook Air
Macbook Air / Apple

Macbook Air bol jedným z produktov, ktoré do značnej miery ovplyvnili vývoj prenosných počítačov. Akoby to bolo včera, keď Steve Jobs v roku 2008 vytiahol notebook z papierovej obálky. V roku 2008 niečo také vyvolalo rozruch, pretože na trhu neexistovali tak tenké počítače. V ľuďoch to vyvolalo údiv a uznanie a od toho času sa začali notebooky vyrábať tenšie, ľahšie a bez optickej mechaniky.

Obľúbený (a najlacnejší) Macbook sa však celú dekádu nedočkal dizajnových zmien. Menili sa len vnútorné komponenty, aby aj "malý" macbook dokázal ako tak držať krok s dobou. Postupom času ale Air vzbudzoval v ľuďoch záujem iba vďaka nižšej cene a tradičný "apple wow efekt" sa akosi vyparil. Lenže dnes, 10 rokov po jeho predstavení, tu máme novú generáciu. Tá by z neho mohla znovu urobiť produkt, po ktorom budú ľudia túžiť.

Macbook Air (2018)
Macbook Air (2018) / Apple

Nový Macbook Air sa dizajnovo v zásade nijak nezmenil. Stále ide o tenký prenosný počítač z hliníka, ktorý však po čase opäť vyzerá ako vybrúsený diamant. Jeho telo je vyrábané zo 100 % recyklovaného hliníka, za čo si Apple vyslúžil potlesk, pretože myslí na ochranu prírody. 0 17 % menšie telo (vďaka tenším rámčekom okolo displeja) je ale skladnejšie a ľahšie a pritom ukrýva rovnako veľký 13 - palcový displej s výrazne vyšším rozlíšením. 2560 x 1600 obrazových bodov je konečne hodných roku 2018. Celý displej je navyše krytý sklom, takže Air dizajnovo konečne zapadá medzi svojich súrodencov.

Macbook Air (2018)
Macbook Air (2018) / Apple

Po otvorení notebooku si každý hneď všimne novú klávesnicu s nízkym zdvihom. Tá mnohým ľuďom nevyhovuje a mnohí ju nazývoajú najväčším technologickým omylom Applu za posledné roky, ale spoločnosť sa oháňa tvrdením, že ide o jej tretiu verziu, ktorá by mala nedostatky predošlých generácií úplne odstraňovať. V jej pravom hornom rohu nájdeme aj čítačku odtlačkov prstov Touch ID. V spolupráci s čipom Apple T2 pomôže chrániť vaše dáta na disku šifrovaním. Dotykový Touch Bar displej sa však v tomto modeli nekoná. Predsa len ide o model strednej triedy.

Macbook Air (2018)
Macbook Air (2018) / Apple

Dvojjadrové procesory Intel Core i5 začínajú na 1,6 GHz a v ponuke je aj verzia s 1,8 GHz taktom. To dáva Macbooku Air náskok pred obyčajným Macbookom, ktorý má výrazne pomalšie čipy. Hodnota pamäti RAM je v základe nastavená na 8 GB, zákazníci si ale môžu zvoliť aj výkonnejší variant so 16 GB RAM. Podobné pridávanie na parametroch sa odohralo aj na poli úložného priestoru. V základe síce dostaneme opäť 128 GB na SSD disku, ale sú tu možnosti pre 256 GB, 512 GB alebo rovno 1,5 TB SSD disk.

Macbook Air (2018)
Macbook Air (2018) / Apple

Portová výbava nie je taká veľkorysá ako u Pro modelov, no nie je ani najhoršia. Na boku Airu nájdete dva Thunderbolt 3 (USB-C) konektory pre periférie a nabíjanie. Na maličký macbook je možné napojiť jeden 5K monitor alebo rovno dva 4K monitory, čo rozhodne oceňujeme. Na druhom boku počítača je umiestnený 3,5 mm audio jack pre slúchadlá. Sem teda ešte našťastie trend odstraňovania klasického aux konektora nedošiel. V blízkej budúcnosti ale to zrejme po iPhonoch a iPadoch neminie ani macbooky. Batéria by mala vydržať 12 hodín práce.

Čo sa týka ceny, tak tá je samozrejme vyššia. Začína na 1199 eurách za základný model. No kto by rád malý macbook s vyšším výkonom, nie je problém sa vďaka príplatkovým kapacitám RAM či SSD diskov dostať ani cez hranicu 2500 eur. Záležať bude teda najmä na vašej peňaženke. Nový Macbook Air 2018 pôjde do predaja 7. novembra a bude sa predávať hneď v troch farbách. Zlatej, striebornej a tmavošedej.

Steve Jobs pri predstavovaní originálneho Macbooku Air v roku 2008

zdroj: jianhaur / YouTube

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Fun rádio