MOBIL.sk MOBIL.sk

Apple Watch, Mi Band 3 a ďalšie fitness hodinky dokážu zmerať tep toaletného papiera
zdroj: youtube.com / Abacus News

Apple Watch, Mi Band 3 a ďalšie fitness hodinky dokážu zmerať tep toaletného papiera

Vedeli ste, že aj toaletný papier alebo banán sú vlastne živé tvory? Minimálne teda podľa fitness náramkov a hodiniek, ktoré im zvládnu odmerať tep.

Pred časom sa začal sociálnou sieťou Weibo šíriť šialený experiment. Majitelia fitness trackeru Mi Band 3 od Xiaomi ho začali pripínať na toaletný papier alebo iné oválne predmety a snažili si sa zmerať mu srdcovú frekvenciu. Na prekvapenie všetkých, náramok sa správal ako keby bol na ruke a ukázal hodnoty tepu.

Pozrieť si to môžete napríklad vo videu kanálu Abacus News. Ak by vás to zaujímalo, toaletný papier má tepovú frekvenciu 81 BPM, šálka kávy 72 BPM a taký banán 77 BPM. 

zdroj: youtube.com / Abacus News

Problém ale nemá len Mi Band 3. Užívatelia skúšali zmerať tep neživým predmetom aj pomocou ďalších fitness trackerov. S presnými hodnotami prišli aj podstatne drahšie Apple Watch 4, Fitbit Versa či hodinky poháňané Wear OS.

Žije teda ten toaletný papier alebo nie?

Jednotlivé predmety sa medzi sebou líšili okrem frekvencie aj v stabilite jej ukazovania. Banán alebo šálka „poskytli svoj tep“ oveľa rýchlejšie ako toaletný papier, čo môže naznačovať, prečo sa tento problém vlastne deje. Fitness náramky a hodinky merajú tep pomocou zeleného svetla, ktoré vysielajú na zápästie. Krv absorbuje zelené svetlo, takže keď prúdi v tele rýchlejšie, absorbuje ho viac. Ide o pomerne jednoduchý spôsob, ako zistiť srdcovú frekvenciu človeka. 

Niektoré objekty dokážu reflektovať svetlo a zmiasť tak fitness trackery. Nemusí to ale hneď znamenať, že Apple Watch 4 alebo Mi Band 3 sú nepresné v meraní tepu ľudí. Sú vytvorené na to, aby merali srdcovú frekvenciu živých tvorov s krvou, nie šálky či toaletného papieru.

Najnovšie z kategórie: Gadget

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio