MOBIL.sk MOBIL.sk

Vedci vyvinuli nový typ smart náramku, ktorý bude pomáhať epileptikom
zdroj:

Vedci vyvinuli nový typ smart náramku, ktorý bude pomáhať epileptikom

Epilepsia je veľmi nepríjemné ochorenie, ktoré trápi nemalú skupinu ľudí. Ľudia s touto diagnózou mávajú záchvaty, ktoré sa často objavia z ničoho nič. No počas nich je človek ohrozený, pretože nad sebou nemá kontrolu. Tieto stavy sú citlivou vecou aj v noci, keď dotyčný spí.

Vedci z americkej Eindhovenovej univerzity technológií však vymysleli nový typ smart náramku s názvom Nightwatch, ktorý rozpozná príznaky epileptického záchvatu aj počas spánku a upozorní na to svojho majiteľa a rovnako lekára, opatrovateľa alebo ľubovoľného človeka.

Robí tak prostredníctvom senzora srdcového tepu a pohybového senzoru. Tie súčasne snímajú funkcie človeka a pri istej kombinácii výsledkov dokážu záchvaty predpovedať. Podľa štatistík totiž môže až jeden z piatich takýchto záchvatov počas spánku končiť smrťou, pokiaľ máte epilepsiu rezistentnú voči liečbe.

zdroj: TU Eindhoven / YouTube

Tento senzor správne predpovedal až 85 % epileptických záchvatov a až 96 % vážnych epileptických záchvatov. Môže to znieť ako relatívne malé číslo, ale doterajšie technológie založené na senzore pohybu mali úspešnosť iba 21 % vážnych záchvatov. Náramok je navyše malý a pohodlný na nosenie.

Súčasný prototyp náramku zatiaľ posiela dve separátne hodnoty a až neskôr sa vyhodnocujú tieto čísla vzájomne vyhodnocujú. Vedci ale pracujú na tom, aby sa celý tento proces zrýchlil a zautomatizoval. Plánuje sa prepojenie s audiovizuálnymi systémami, takže je dosť možné, že v budúcnosti sa náramok Night bude párovať so smartfónmi ako dnešné smart hodinky.

Už bola založená spoločnosť LivAssured, ktorá bude smart náramok produkovať a táto pomôcka je teda opäť o krôčik bližšie k uvedeniu na trh. Pacienti s epilepsiou by teda v budúcnosti mohli dostávať notifikácie o prichádzajúcich záchvatoch, čo im zabezpečí včasnú lekársku pomoc.

Najnovšie z kategórie: Smart

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio