MOBIL.sk MOBIL.sk

Prečo si musíte počas letu zapínať režim lietadlo a čo sa stane, ak to nespravíte?
zdroj: maxpixel.net

Prečo si musíte počas letu zapínať režim lietadlo a čo sa stane, ak to nespravíte?

Režim v lietadle sa nachádza v každom dnešnom smartfóne, tablete či laptope. Nezáleží či máte iPhone, iPad, Android alebo Windows. Mnoho z nás ho zrejme využíva, keď nechceme byť rušení, prípadne kvôli šetreniu batérie. Načo ale v skutočnosti slúži a ako funguje?

Čo spraví režim lietadlo?

Režim lietadlo zakáže hneď niekoľko základných funkcií vášho smartfónu. V prvom rade ide o zakázanie mobilných sietí a ukončenie komunikácie s vežami. To znamená, že nemôžete telefonovať, prijímať SMS správy, ani vyžívať mobilné dáta. Mobil prestane vyhľadávať a pripájať sa aj na Wi-Fi siete a, prirodzene, odpojí vás, ak sa na nejakej nachádzate. Vypne sa aj technológia Bluetooth a navigačné služby GPS.

Výhodou tohto režimu je, že mobil môžete stále používať, aj keď sa už v podstate nespráva ako mobil. Vďaka tomu môžete počúvať hudbu, pozerať filmy alebo sa hrať hry aj počas vzlietavania, pristátia či letu.

zdroj: pixabay.com

Prečo ho v lietadle musíme mať zapnutý?

Typický mobil komunikuje hneď s niekoľkými vežami a snaží sa s nimi udržať spojenie celý čas, aby ste sa neocitli bez signálu. Pokiaľ sú ale vzdialené, smartfón musí zvýšiť signál, čo môže spôsobiť problémy pilotom v lietadle. Narušia sa citlivé senzory lietadla a potencionálne môžete narobiť menšie problémy navigačnému zariadeniu. Preto vás vždy pred odletom vyzývajú k tomu, aby ste v svojich zariadeniach zapli režim lietadlo. 

Našťastie, navigačné zariadenia a senzory sú dnes stabilné, takže pokiaľ si pár ľudí na palube zabudne zapnúť režim lietadlo, nemusíte sa báť, že sa čoskoro zrútite k zemi. Ak by vás to zaujímalo, personál sa ani nedozvie, že ste to práve vy, kto si režim zabudol zapnúť. Určite naň ale nezabúdajte a vždy pred odletom si režim lietadlo zapnite.

zdroj: pixabay.com

Wi-Fi a Bluetooth sú niekedy v poriadku

Dodáme ešte, že po spustení režimu lietadlo si na väčšine zariadení stále môžete zapnúť Wi-Fi a Bluetooth. V niektorých lietadlách je to povolené, keďže sami ponúkajú Wi-Fi pripojenie počas letu. Aj technológia Bluetooth môže byť dovolená, všetko závisí od leteckej spoločnosti, ktorou cestujete.

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio