MOBIL.sk MOBIL.sk

Androidu svitá na lepšie časy. Google chce zatlačiť na výrobcov, aby aktualizácie vydávali častejšie!
zdroj: publicdomainpictures.net

Androidu svitá na lepšie časy. Google chce zatlačiť na výrobcov, aby aktualizácie vydávali častejšie!

S Androidom je to občas zložité. Ide o skvelý operačný systém, ktorý sa v priebehu rokov dokázal zbaviť väčšiny chýb. Lenže stále je tu jedna, ktorá používateľov hnevá. Ide o aktualizácie systému. Spoločnosť Google sa rozhodla zakročiť.

Otvorenosť Androidu je veľkým plusom oproti platforme od spoločnosti Apple, ale je s ňou spojené aj jeho najväčšie mínus. Výrobcovia si systém pretvárajú na svoj obraz, pridávajú doň súčasti, vlastné grafické prostredie a podobne. Lenže vždy, keď pre systém vyjde aktualizácia, výrobcovia ju musia odladiť so všetkými svojimi prídavkami, preto sa často stáva, že na niektoré modely prídu vylepšenia až mesiace po vydaní aktualizácie samotným Googleom.

Spoločnosť sa túto vec rozhodla riešiť už skôr a predstavila program Android One. Týmto logom sa označujú všetky zariadenia, ktoré obsahujú neupravený Android a teda ich majitelia dostanú aktualizácie ihneď po uvoľnení. Lenže aj projekt Android One má svoje ale. Je dobrovoľný, preto doň modely pribúdajú iba veľmi veľmi pomaly. Google sa preto rozhodol urobiť razantnejšie opatrenia voči výrobcom.

android-2901140_1920
pixabay.com

Podľa dokumentov, ktoré získal portál The Verge, by sa toto v budúcnosti malo zmeniť. Google od 31. januára tohto roka po výrobcoch vyžaduje, aby pre populárne zariadenia prinášali regulérne bezpečnostné aktualizácie aspoň po dobu dvoch rokov. Slovo "regulérne" pritom definuje ako aspoň 4 bezpečnostné aktualizácie ročne a fráza "populárne zariadenia" sa týka modelov, ktoré si zakúpi aspoň 100 tisíc ľudí.

Momentálne však boli všetky tieto pravidlá skôr odporučeniami. Od 31. januára 2019 sa však tieto body stanú záväznými. Ako ich chce k tomu donútiť? Jednoducho výrobcovia, ktorí budú toto nariadenie ignosrovať, nedostanú od Google schválenie pre svoje zariadenia a to by pre nejedného výrobcu mohlo znamenať krach.

Ťažko povedať, ako sa k tomu postavia jednotlivé značky a či Google dokáže ustriehnuť aj početných čínskych výrobcov. Ide však o veľkú výhru najmä pre spotrebiteľov. Napriek snahe výrobcov predávať stále viac a viac sa totiž Google snaží dosiahnuť niečo, čo už konkurencia ponúka. Zabezpečiť, aby zariadenie majiteľovi slúžilo čo najdlhšie. Výkon dnešných smartfónov je totiž tak vysoký, že by zvládli bez problémov fungovať aj niekoľko rokov.

Najnovšie z kategórie: Google

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio