MOBIL.sk MOBIL.sk

Samsung a jeho technológia na čítanie odtlačkov prstov v displeji. Vieme podrobnosti!
zdroj: pixabay.com

Samsung a jeho technológia na čítanie odtlačkov prstov v displeji. Vieme podrobnosti!

Po niekoľkých rokoch, keď spoločnosť Samsung neprinášala nejaké výrazné vylepšenia do svojich vlajkových modelov a skôr sa uchyľovala k evolúcii jednotlivých generácií, tu v poslednom čase máme dosť veľa zaujímavých správ o jej patentoch, ktoré do budúcnosti naznačujú presný opak.

Modely radu Galaxy S10 by mali byť revolučné. Majú byť hneď tri, mali by obsahovať minimálne tri optiky fotoaparátov, predné selfie kamerky zabudované pod displejom a čítačku odtlačkov prstov integrované v displeji. Črtá sa nám aj ohybný smartfón Galaxy. No posledné správy, ktoré sa objavili na internete sú späté práve s čítačkou odtlačkov prstov.

GizChina

Spoločnosť Samsung má totiž v rukách patent opisujúci pokročilý senzor na odtlačky prstov zabudovaný v displeji. Dnešné typy týchto senzorov si vyžadujú prikladať palec vždy na jedno konkrétne miesto, ale Samsung by mohol prísť s novinkou, ktorá by aplikáciám či vývojárom mohla dať voľnejšiu ruku a miesto pre prečítanie odtlačkov by sa mohlo nachádza prakticky kdekoľvek na displeji.

To by mimo iného mohlo spôsobiť aj absolútne vymyznutie veľkých výrezov. Pokročilé 3D rozpoznávanie tváre si totiž vyžaduje miesto pre kamerky a špeciálne senzory. Keby sa zabezpečovanie pokročilého typu začalo hromadne umiestňovať do displejov, jedinou vecou, ktorá by sa musela umiestniť na prednú stranu by bola selfie kamerka.

GizChina

Nová technológia poučíva vlastný mikroprocesor s nízkou spotrebou, ktorý čaká kým priložíte prst v správnom okamihu. Čip poháňajúci smartfón tak vôbec nemusí pracovať. Po priložení prsta sa na krátkych 200 ms lokálne zvýši jas displeja zo štandardných 200 až 600 nitov na 1000, aby bolo čítanie presnejšie. Urobia sa hneď 3 skeny odtlačku za sebou (každý trvá 20 - 30 ms), čo tiež zaručí lepšiu spoľahlivosť. Celkovo trvá odomknutie smartfónu týmto spôsobom 0,7 sekundy, čo je zhruba porovnateľné s technológiou od Synaptics, ktorú už niektoré smartfóny používajú.

Rozdielom je fakt, že čítanie odtlačkov od Samsungu je zatiaľ vo fáze vývoja, takže sa výsledky môžu ešte rapídne zlepšíť do doby, kým sa tento typ zabezpečenia dostane na trh. Bolo by príjemné, keby sa podobná funkcia plošne udomácnila v budúcich smartfónoch. Používatelia by tak mali opäť na výber pri zabezpečení svojich zariadení. Nástup bezrámčekových displejov totiž klasické čítačky vytlačil z mobilov takmer úplne. Samsung chce túto technológiu po dokončení poskytovať aj iným výrobcom.

Najnovšie z kategórie: Samsung

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio