MOBIL.sk MOBIL.sk

Huawei Mate 20 Pro: Čínska prvá liga!
zdroj: Huawei

Huawei Mate 20 Pro: Čínska prvá liga!

Značka Huawei už dávno nepatrí medzi čínskych výrobcov, ktorí by robili lacné a nekvalitné smartfóny. Prináša novinky, dizajn, technológie a nechá si za ne patrične zaplatiť. Najnovšie Huawei predstavil svoje nové vlajkové lode Huawei Mate 20 a Mate 20 Pro.

Novinky Huawei Mate 20 a Mate 20 Pro sú pokračovateľmi radu Mate, z ktorého sa v posledných rokoch stala výkladná skriňa spoločnosti Huawei. Prvou revolúciou bol predchodca Huawei Mate 10 Pro, ktorý sme recenzovali a zanechal v nás veľmi pozitívne pocity. Rad Mate 20 prichádza s vylepšeniami takmer v každej oblasti a odsúva na druhú koľaj aj doteraz najvybavenejší model značky Huawei P20 Pro.

huawei mate 20 pro
Huawei

Huawei Mate 20 Pro - hráč prvej ligy

Vzhľad zariadenia je exkluzívny. Stavia na sklenenom tele, gradientných farbách a veľkom pomere veľkosti displeja k telu zariadenia. Zaujímavosťou je použitie texturovaného skla Hyper Optical Pattern, ktoré by malo byť zabezpečiť lepšie uchopenie zariadenia a teda menej pádov. Ani odtlačky prstov nebudú problémom. Tento variant sa však na Slovensko zatiaľ nedostane a k dispozícii budú u nás zariadenia v čiernej a gradientej farbe Twilight, ktoré majú hladkú zadnú stranu. Modrá, zelená a ružová farba pre tento smartfón u nás podľa oficiálnej tlačovej správy k dispozícii nebudú, čo je škoda. No je možné, že do ponuky pribudnú neskôr.

Zahnutý OLED displej je pastvou pre oči

Smartfón je vybavený 6,39-palcovým po stranách zahnutým OLED displejom s doslova brutálnym rozlíšením 3120 x 1440 pixelov a podporou technológie HDR. Displej podporuje farebný profil DCI-P3 a jeho jas má hodnotu skvelých 830 nitov, takže jeho čitateľnosť na priamom slnku by mala byť príkladná. Na vrchnej strane nájdeme dnes už typický výrez, ktorý ukrýva senzory, 24-megapixelovú selfie kamerku, ale najmä 3D technológiu rozlišovania tváre, ktorú poznáme z iPhonov. Na spodnej strane je mierna brada v podobe hrubšieho rámčeka okolo displeja, ten však vôbec nie je masívny.

huawei mate 20 pro
Huawei

Konečne pokročilé rozpoznávanie tváre

Tento typ zabezpečenia by mal byť podstatne spoľahlivejší než rozpoznávanie prostredníctvom fotoaparátu. Šanca, že váš smartfón tvárou odomkne niekto iný sa podľa výrobcu pohybuje na hranici 1 : 1 000 000. Ďalšou biometrickou funkciou je čítačka odtlačkov prstov umiestnená v displeji, čo smartfónu Mate 20 Pro dáva veľkú vyhodu oproti smartfónom iných značiek. Na zadnej strane nájdeme duálny LED blesk a trojicu objektívov fotoaparátu, ku ktorým sa vrátime neskôr.

Nový formát SD kariet

Huawei je (po Apple) druhou spoločnosťou, ktorá do svojich smartfónov umiestnila procesor vyrábaný 7 nm technológiou. Je ním HiSilicon Kirin 980, ktorý sa v testoch výkonu pohybuje nad procesormi Samsung Exynos a Snapdragon 845. Začína tak éra supervýkonných procesorov s minimálnymi dopadmi na spotrebu energie. Procesoru sekunduje 6 GB pamäte RAM a 128 GB úložiska. Komu by nestačilo, zariadenie podporuje aj špeciálne malé nanoSD karty s kapacitou až 256 GB.

huawei mate 20 pro
Huawei

Tri oči s vysokým rozlíšením

Hlavný fotoaparát tiež kráča s dobou. Základný senzor má rozlíšenie až 40 megapixelov, ultra širokouhlý objektív pre zachytávanie záberov z blízka má rozlíšenie 20 megapixelov a tretím teleobjektívom s 8 megapixelmi zachytíte vzdialenejšie objekty, či rozmažete pozadie na fotkách. Kombináciou všetkých troch objektívov dosiahnete 3-násobné optické priblíženie a spolu s digitálnym priblížením sa hodnota zoomu vyšplhá až na 5-násobok. Na celý proces fotografovania dohliada umelá inteligencia, ktorá nastaví scénu podľa potrieb.

Batéria, čo niečo vydrží

Za zmienku stojí aj batéria. Tá má kapacitu štedrých 4200 mAh a sôúži najmä na zásobovanie skvelého 2K displeja. Ten si z nej pri bežnom používaní odhryzne zhruba 30 %. Model Mate 20 Pro je vybavený aj rýchlym 40 wattovým nabíjaním, takže batéria by sa mala nabiť za 30 minút až na 70 % kapacity. Smartfón podporuje aj bezdrôtové nabíjanie štandardu Qi o rýchlosti 15 wattov. Skutočnou revolúciou je však bezdrôtové nábíjanie iných zariadení. Postačí, ak ku svojmu Mate 20 Pro priložíte iný smartfón s bezdrôtovým nabíjaním a on sa začne nabíjať z batérie Mate 20 Pro. Za túto praktickú funkciu Huawei rozhodne chválime.

huawei mate 20 pro
Huawei

Lepší a lacnejší ako jablko

Po softvérovej stránke sa nekoná žiadne prekvapenie. Smartfón beží na Androide 9 Pie, ktorý je odetý do novej grafickej nadstavby EMUI UI 9.0. Rovnakou samozrejmosťou je v tejto kategórii aj odolnosť voči prachu a vode s certifikátom IP68. Huawei Mate 20 Pro príde na slovenský trh na začiatku novembra za odporúčanú maloobchodnú cenu 999 eur. Objaví sa aj v ponuke operátorov. Záujemcovia si ho už dnes môžu predobjednať u vybraných partnerov v špeciálnej akcii s bezdrôtovou nabíjačkou a nanoSD kartou s kapacitou 128 GB za nezmenenú cenu.

zdroj: Huawei Smartphones / YouTube
zdroj: Huawei

Najnovšie z kategórie: Huawei

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio