MOBIL.sk MOBIL.sk

5 znakov toho, že ste závislí na Instagrame!
zdroj: MOBIL.sk

5 znakov toho, že ste závislí na Instagrame!

Je úplne jedno, koľko štúdií bolo napísaných o tom, ako porovnávanie svojho života s dokonalými postami na Instagrame môže ľudí dostať do depresie a úzkostí. Ľudia jednoducho pozerajú a pozerajú. Patríte medzi nich aj vy? Potom by ste mali poznať 5 znakov toho, že sa vaše používanie Instagramu pohybuje v nezdravej rovine.

Doktorka Sarah Vohra, psychiatrička, autorka a hlásateľka, sa pre magazín Women's Health rozrozprávala o zdravom prístupe ako používať Instagram. "Momentálne závislosť na sociálnych sieťach nedokážeme diagnostikovať nikomu, ale verím, že takáto závislosť existuje."

"Tak ako niekto so závislosťou na alkohole siaha po poháriku, hoci si uvedomuje, že to poškodzuje jeho zdravie, ľudia s tendenciou byť závislí na sociálnych sieťach chytajú do rúk smartfóny hneď po zobudení napriek tomu, že vedia o tom, ako bezbrehé scrollovanie vplýva na ich zdravie."

Pixabay

Kde je teda hranica? Kedy sa sledovanie sociálnych sietí mení z nevinného koníčka na nezdravú závislosť a čo by ste mali zmeniť?

1. Uverejňovanie stories v skorých ranných hodinách

Pokiaľ používate Instagram v čase, keď už (alebo ešte) väčšina ľudí tvrdo spí, je to znak toho, že sociálne siete ovplyvňujú vaše zdravie.

2. Keby niekto priložil vašu insta fotku vedľa vašej tváre, bolo by zjavné, že ste to vy?

Zrejme každý používateľ Instagramu si dá na fotky nejaký ten filter, aby oživil farby alebo dal fotke nejakú inú atmosféru. Lenže ľudia, ktorý rôznymi filtrami menia svoje fotky na nepoznanie, tým môžu vysielať jasný signál, že majú nízke sebavedomie a problémy so sebaprijatím.

3. Trpíte nespavosťou?

Hovoria vám ľudia, že meníte nálady? Neviete zaspať alebo máte pocit, že ste počas dňa nesústredený? Prezeranie Instagramu do neskorých nočných hodín môže mať veľmi neblahé účinky na vaše zdravie. Kvôli vyžarovaniu silného svetla z displeja sa vám v tele nevytvára dostatok spánkového hormónu melatonínu a obsah sa postará o to, že vaša hlava nevie vypnúť.

4. Cítite sa znudený pokiaľ sa nehráte so smartfónom a nie ste na Instagrame?

Neustále filmovanie sa pre Instagram či neustále prezeranie si obsahu iných ľudí môže veľmi vážne ovplyvňovať vašu náladu v rôznych situáciách.

5. Držíte krok s každým lajkom či komentárom?

Uverejňovanie príspevkov s cieľom nazbierať čo najviac lajkov vás môže časom frustrovať. Nie každý príspevok totiž bude vždy rovnako kladne hodnotený, lenže vy možno zájdete tak ďaleko, že si to nebudete ovládať a kvôli horšiemu hodnoteniu budete upadať do depresií.

Pixabay

Pokiaľ ste sa stotožnili s jedným alebo viacerými z týchto piatich tvrdení, je na čase zmeniť váš prístup k Instagramu. Dr. Sarah Vohra dáva pár rád pre začiatok.

Zmeňte svoj rituál

Zo začiatku môže byť človek citlivý na zmeny. Robte ich postupne. Najprv si doprajte 30 až 60 minútový odklad od Instagramu v čase, keď vás napadne si ho prezrieť. Skúste si v tom čase vymyslieť inú činnosť, ktorá vás bude motivovať. Cvičenie alebo raňajky a počas toho Instagram odignorujte.

Zlepšenie spánku

Univerzita v Pittsburgu v roku 2017 zverejnila štúdiu, podľa ktorej prezeranie si socálnych sietí 30 minút pred spánkom najviac ovplyvňuje kvalitu spánku. A je pritom úplne jedno, ako dlho na sociálnych sieťach strávite. Vynechajte túto kontrolu sociálnych sietí a nahraďte ju iným rituálom. Cvičenie, jóga, čítanie knihy alebo akýkoľvek rituál v analógovom skutočnom svete vám pomôže upokijiť myseľ.

Pixabay

Instagram pod kontrolou

Zvoľte si čas a dĺžku vášho zotrvania na Instagrame. Je to efektívnejšie, než len tak zobrať smartfón a začať si prezerať obsah na sociálnej sieti. Takto sa vám môže stať, že nad Instagramom strávite hodiny. Dnešné operačné systémy už v nastaveniach obsahujú sekciu na obmedzovanie času stráveného nad aplikáciami. Využite to.

Celá príručka A HEALTHY GUIDE TO USING INSTAGRAM je síce primárne určená ženám, môže však pomôcť aj mužom, pretože väčšina z týchto problémov sa objavuje u oboch pohlaví bez problému. Stiahnuť si ju môžete v angličtine na tomto odkaze.

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio