MOBIL.sk MOBIL.sk

Google včera predstavil svoje tablet Pixel Slate s Chome OS. Má konkurovať produktom Applu i Microsoftu
zdroj: Google

Google včera predstavil svoje tablet Pixel Slate s Chome OS. Má konkurovať produktom Applu i Microsoftu

Google Chrome OS a zariadenia Chromebooks sú medzi nami už nejaký ten čas. Spoločnosť sa však rozhodla vstúpiť do ďalšej kategórie zariadení. Jej nový Google Pixel Slate patrí medzi tablety alebo ak chcete, hybridné zariadenia s klávesnicou.

Pixel Slate je tenký, ľahký s nie príliš hrubými rámčekmi okolo displeja a zameriava sa najmä na ľudí, ktorí chcú surfovať po internete, prezerať si videá či vykonávať so zariadením ľahšiu prácu. Telo tabletu Pixel Slate je len o niečo málo hrubšie ako 7 mm a váži zhruba 730 gramov. To znamená, že tablet patrí k tím tenším a ľahším zariadeniam na trhu. Prednej strane dominuje 12,3-palcový displej s rozlíšením až 3000 x 2000 pixelov a sekunduje mu dvojica stereo reproduktorov, ktoré hrajú priamo smerom k používateľovi.

Čo sa týka portovej výbavy, tu dostanete 2 USB-C porty a jeden špeciálny pre pripojenie externej klávesnice. Ak si chcete vychutnávať hudbu prostredníctvom slúchadiel, tu Google podľahol trendom. 3,5 mm audio jack v tablete nenájdete. Buď budete musieť použiť bluetooth slúchadlá alebo využiť priloženú (!) redukciu jacku na USB-C a svoje súčsné slúchadlá si pripojiť týmto spôsobom alebo si zakúpiť priamo slúchadlá s USB-C konektorom.

Google

Predná kamerka a hlavný fotoaparát majú zhodne po 8 megapixelov a Google ich vybavil rôznymi softvérovými vylepšeniami, takže hoci tablet nemá LED blesk či duálne fotoaparáty, fotky by mali byť kvalitné aj za zlého svetla a budete môcť zhotovovať aj fotky s rozmazaným pozadím. Tomuto tak trochu veríme, pretože Google už roky pri svojich smartfónoch Pixel ukazuje, že na skvelé fotografie nepotrebujete hŕbu objektívov na zariadení.

Google

Po softvérovej stránke ide o klasický Chrome OS, ktorý poznáme aj z iných zariadení. Má integrovanú podporu skvelého Google Asistenta, môžete v ňom rozdeliť obrazovku na dve časti či inštalovať aplikácie operačného systému Android a Linux. Po pripojení magnetickej klávesnice sa zobrazovanie prepne s klasického tabletového módu do zobrazenia aplikácií v oknách, ako to poznáme z počítačov. Po jej odpojení sa toto zobrazovanie prepne naspäť do tabletového módu aplikácií na celú obrazovku.

zdroj: Made by Google / YouTube

Mimochdom pripojiteľná (podsvietená) klávesnica ponúka rozloženie kláves plnej veľkosti. Tie sú okrúhle a veľmi tiché pri písaní. Prítomný je aj veľmi pohodlný trackpad. Po dokončení práce môžete klávesnicu odpojiť alebo ju zložiť s tabletom. V zloženom stave tak zastáva funkciu ochranného púzdra. Pekným detailom je aj čítačka odtlačkov prstov integrovaná v zapínacom tlačidle.

Pri kúpe tabletu nájdu záujemcovia v obchode hneď niekoľko rôznych konfigurácií. Ponuka bude začínať zariadením s procesorom Intel Celeron, 4 GB RAM a 32 GB vnútorného priestoru. Pokiaľ však nemáte hlboko do vrecka, budete si môcť zaplatiť aj verziu s procesorom Intel Core i7, 16 GB či 256 GB SSD diskom. Takáto konfigurácia je vhodná už aj na serióznejšiu prácu.

GoogleOtázkou je, či si nájde svojich fanúšikov. Za tieto ceny vie totiž robiť tablety aj Apple, ktorý má oveľa lepšiu základňu aplikácií pre tablety a pre skutočných profesionálov tu je Microsoft so svojimi tabletmi Surface, ktoré sú síce drahšie, ale obsahujú plnohodnotný systém Windows 10.

Cena za najlacnejšiu verziu je 599 amerických dolárov a najvyššia konfigurácia záujemcov vyjde na 1599 amerických dolárov.
Pokiaľ sa tablet objaví u nás, môžeme očakávať podobný cenový ekvivalent v eurách. Magnetická klávesnica tiež nebude zrovna zadarmo. Google si za ňu zapýta 199 dolárov. S tabletom Pixel Slate budete schopní používať aj stylus Pixel Pen za 99 dolárov.

Najnovšie z kategórie: Google

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio