MOBIL.sk MOBIL.sk

Na Dark webe sa predávajú naše osobné dáta z Facebooku. Pozrite sa, ako málo stoja!
zdroj: pxhere.com

Na Dark webe sa predávajú naše osobné dáta z Facebooku. Pozrite sa, ako málo stoja!

Minulý týždeň čelila najväčšia sociálna sieť hackerskému útoku. Kvôli chybe v kóde získali hackeri prístup k 50 miliónom užívateľských dát. Teraz sa tieto dáta objavili na Dark webe.

Dark web, alebo po slovensky Temný web je časť webu, ktorý nie je indexovaná cez vyhľadávače a je k dispozícií len cez špeciálne prehliadače. Užívateľom ponúka anonymitu, a preto sa z neho stalo miesto, kde sa dajú kúpiť drogy, zbrane, falošné identity a tiež užívateľské dáta. Teraz sa na ňom čerstvo objavili osobné údaje užívateľov Facebooku.

Predávajú sa na stránke Dream Market, ktorý predáva veci podobne ako Amazon alebo eBay. Predávajú ich tam ľudia, ktorí sa zdajú byť „dôveryhodní“, čo naznačuje, že údaje sú pravdivé. Hacknuté účty si tam dajú kúpiť za menej ako 3 eurá. Tie najdrahšie stoja 10 eur. 

zdroj: independent.co.uk

Údaje na predaj v sebe zahŕňajú napríklad adresy užívateľov alebo ich telefónne čísla. Pre prípadných záujemcov je veľmi jednoduché si ich zakúpiť. Na vytvorenie anonymného účtu a zakúpenie údajov vám stačí menej ako 10 minút. Zakúpiť sa ale dajú len prostredníctvom anonymných digitálnych mien ako napríklad bitcoin. 

Keď si zrátame všetky ukradnuté účty, údaje majú hodnotu niekde medzi 130 až 520 miliónov dolárov. Hackeri si tak vďaka jednému útoku dokážu celkom slušne privyrobiť a z predaja osobných údajov sa stáva celkom lukratívny biznis.

Najnovšie z kategórie: Ostatné

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio