MOBIL.sk MOBIL.sk

Samsung Galaxy Note 9: Rolls-Royce medzi mobilmi, ktorý stojí za to (RECENZIA)
zdroj:

Samsung Galaxy Note 9: Rolls-Royce medzi mobilmi, ktorý stojí za to (RECENZIA)

Spoločnosť Samsung nám koncom leta priniesla celkom novú vlajkovú loď s názvom Galaxy Note 9. DJ Koh, riaditeľ odvetvia smartfónov v Samsungu, povedal, že séria Note je „výkladná skriňa ich špičkových technológií a inovácií, ktorú udávajú smer celému odvetviu.“ Poďme sa pozrieť, či aj tohtoročný model s označením „9“ plní túto úlohu a ako to s ním vlastne celé vyzerá.

Prvý kontakt

Galaxy Note 9 k nám do redakcie prišiel v nenápadnej čiernej krabičke s lesklou siluetou pera Samsung S Pen. Obsah balenia je pomerne bohatý. Nájdeme v ňom slúchadlá AKG spolu s dvoma pármi náhradných štupľov, USB-C kábel s rýchlo nabíjačkou a tiež dve redukcie, ktoré by sa vám k Note 9 mohli hodiť. Jedna z klasického konektora microUSB do USB-C a druhá na pripojenie USB kľúča alebo iného príslušenstva k smartfónu. V Samsungu nezabudli ani na dva vymeniteľné hroty do vášho S pera a prirodzene aj ihla na výmenu SIM karty. A áno, aby sme nezabudli, nachádza sa tam aj nový Samsung Galaxy Note 9 v celej svojej kráse.

Mnou testovaný Note 9 bol v konzervatívnej čiernej farbe spolu s čiernym perom. Vo väčšine prezentačných videí a obrázkov vidíme modrú farbu v kombinácií s výrazným žltým perom. V prípade, že chcete zaujať, je tento farebný variant určite správnou voľbou. Na druhej strane, čierna pôsobí veľmi elegantne a decentne a ak by som si vyberal ja, siahnem po nej. 

Za redukcie aj kvalitné slúchadlá v balení si Samsung zaslúži pochvalu

Note 9 v ruke

Podobne ako v prípade marcového Galaxy S9 a S9+, aj pri Galaxy Note 9 sa Samsung drží overeného dizajnu. Oproti minuloročnému Note 8 na ňom nájdeme len veľmi málo zmien. Displej má 6,4 palcov, čo je o 0,1 palcu viac a jemne sa zväčšilo aj telo a hmotnosť. V realite ale tieto zmeny postrehnete len veľmi ťažko a z prednej strany vyzerá Note „deviatka“ rovnako ako jej predchodca. Zadná strana sa už trochu zmenila. Samsung sa rozhodol presunúť snímač odtlačkov prstov pod fotoaparát. Vďaka tomu sa dá ľahšie dočiahnuť aj pre ľudí s menšími rukami a odpadajú situácie, kedy ste namiesto snímača omylom trafili fotoaparát. 

Aj keď sme sa nedočkali žiadnych veľkých zmien, ono to v podstate ani neprekáža. Pre mňa osobne je momentálne Note 9 najkrajším smartfónom, aký si môžete kúpiť. Zahnuté okraje po stranách displeja vyzerajú veľmi luxusne a aj napriek tomu, že tu našťastie nenájdeme žiadny horný výrez, Samsungu sa darí zachovávať veľmi tenké pásy nad aj pod displejom. Zadná strana pôsobí vďaka lesklému sklu veľmi elegantne. 

Na druhej strane, pre mňa je 6,4 palcový displej trochu priveľa. Treba si uvedomiť, že Note 9 je naozaj veľký smartfón a niečo také, ako pohodlné dočiahnutie pravým palcom do ľavého horného rohu proste nehrozí. Veľká obrazovka so sebou prináša rad skvelých výhod, ku ktorým sa neskôr dostaneme, ale ja osobne by som dal prednosť menšiemu telefónu. Musím ale povedať, že Note 9 sa drží v ruke veľmi dobre a nemáte pocit, že by vám mal vykĺznuť z dlane. Pohodlné a bezproblémové je aj volanie.

Displej je pastva pre oči

Po zapnutí smartfónu sa vám pred očami ukáže to, pre čo máme sériu Note a vlastne aj Samsung tak radi. AMOLED displej je proste fantastický! Samsung spravil v obrazovke opäť krôčik dopredu a farby sú veľmi sýte, kontrastné, jasné a príjemné na oko. Rozlíšenie 2960x1440 je úplne dostatočné a v prípade, že chcete, môžete si ho znížiť. Jemný rozdiel v zobrazení síce uvidíte, avšak mobil sa vám odvďačí o niečo väčšou výdržou batérie.

Samozrejmosťou je aj filter modrého svetla, ktorý šetrí vaše oči vo večerných hodinách. Nastaviť si ho môžete buď v konkrétnom čase alebo podľa východu a západu slnka. Vďaka tomu, že Note 9 je vybavený OLED displejom tu máme aj možnosť zapnutia Always On Display. Ide o funkciu, prostredníctvom ktorej vidíte niekoľko základných informácií aj zo zamknutého a vypnutého displeja. Okrem hodiniek, dátumu, batérie a niekoľkých skratiek si naň môžete pridať aj vlastný text s kontaktnými údajmi v prípade, že by ste svoj mobil náhodou stratili.

Always-on displej

Používateľov určite poteší aj pomerne výrazná dióda na prednej strane. V prípade, že máte neprečítanú správu alebo mail, bude blikať na červeno a vám tak nič neujde. Využíva sa napríklad aj pri rozpoznávaní tváre, kedy svieti načerveno. 

Špičkový procesor chladený vodou

Keď sa pozrieme „pod kapotu“ novinky od Samsungu, zistíme, že ani z tohto pohľadu sa nemusí za nič hanbiť. Note 9 prichádza s procesorom Snapdragon 845 od Qualcommu v Číne, USA a Kanade. Na ostatných trhoch, vrátane nášho, s procesorom Exynos 9810 SoC od Samsungu. Ide o procesory, ktoré sú momentálne považované za najvýkonnejše čo sa mobilných telefónov týka. O nedostatočný výkon sa teda rozhodne nemusíte strachovať. Mobil si môžete kúpiť v dvoch verziách – 128GB vnútornej pamäte v kombinácií so 6GB pamäte RAM a 512GB pamäte spolu s 8GB RAMkou. Z hľadiska procesoru aj pamäte RAM teda ide o posun vpred oproti minuloročnému modelu a v prípade drahšej verzie aj posun oproti Galaxy S9+, ktorý ponúka „len“ 6GB. 

My sme testovali lacnejšiu 128GB/6GB verziu a musím povedať, že mne a väčšine používateľov bohato vystačí. A ak náhodou nie, stále je tu možnosť rozšíriť ho o pamäťovú kartu až do veľkosti 512GB, takže môžete spokojne zabudnúť na problémy s nedostatkom úložiska. Podobne je to aj s pamäťou RAM, tá si poradí aj s viacerými otvorenými aplikáciami naraz a 6GB je úplne dostačujúce. 

Mobil navyše prichádza s vlastným systémom vodného chladenia pre lepšie odvádzanie tepla. Našlapaný hardvér totiž vytvorí množstvo tepla, ktoré je potrebné chladiť a vodné chladenie si robí celkom dobrú prácu.

Dôležitou novinkou oproti minulému roku je aj zväčšenie kapacity batérie. Note 8 disponoval 3300 mAh baterkou, do Note 9 však Samsung dostal až o 700mAh viac. Batéria s kapacitou 4000mAh je naozaj skvelá a bez problémov vám vydrží celý deň a to aj vtedy, keď budete mobil poriadne trápiť. Pri bežnom používaní si myslím, že si vystačíte aj s nabíjaním každý druhý deň. Záleží samozrejme na tom, koľko času s mobilom strávite. Za lepšiu batériu má ale Samsung určite palec hore. 

Celkom nové dotykové pero

Spomínal som, že na krabičke od nového Note je vyobrazená silueta pera. Nie preto, že to vyšlo lacnejšie ako keby tam mali dať veľký mobil, ale preto, že práve dotykové pero S Pen je jedným z najväčších lákadiel a zmien oproti minulému roku. Ja osobne som si pero v momente zamiloval a ide o skvelý doplnok k smartfónu. Či už pre rýchle upravovanie a dopĺňanie screenshotov, prezeranie web stránok alebo len tak... Na kreslenie počas čakania na autobus. Po tom, čo toto malé dotykové pero vytiahnete z dolnej časti smartfónu, zobrazí sa vám na displeji malá ikonka spolu s pár skratkami ku konkrétnym aplikáciám, ktoré by ste mohli chcieť s perom používať. Tieto skratky si môžete plne nastaviť a urýchliť tak napríklad robenie poznámok či používanie lupy. Ja som najviac využíval možnosť robenia poznámok zo zamknutej obrazovky, vďaka čomu som si dokázal zapísať dôležité informácie v priebehu pár sekúnd. Žiadne zdĺhavé hľadanie aplikácie na poznámky, stačí vysunúť pero a písať.

Používanie S Pen na Galaxy Note 9

Od Note 9 však dostalo S Pen aj podporu Bluetooth, vďaka čomu získalo celkom nové možnosti. Už to nie je len o kreslení a písaní po displeji. Pomocou pera môžete na diaľku odfotiť fotku, spraviť si selfie, prepnúť pesničku, prípadne prepínať stránky počas prezentácie spustenej z mobilu. Ja osobne som teda využíval len prvú možnosť a už len kvôli nej si inžinieri zo Samsungu zaslúžia pochvalu. Odpadá nutnosť púšťať samospúšť počas skupinových fotiek aj fotení so selfie tyčou. Používanie pera si navyše môžete plne prispôsobiť. Tak napríklad, pri fotoaparáte si na jedno stlačenie môžete zvoliť odfotenie fotografie, prepnutie fotoaparátu, nahratie videa alebo žiadnu akciu. Rovnako sa dá prispôsobiť aj dvojité stlačenie.

Pero v sebe obsahuje vlastnú batériu, ktorá sa sama dobíja vždy, keď je zasunuté v telefóne. S batériou som počas bežného používania nemal problém ani raz, takže so samotným nabíjaním si ťažkú hlavu robiť nemusíte. V prípade, že by ste to ale náhodou „prepískli“ mobil vás formou notifikácie informuje, že batérie v pere je slabá.

Špičkový fotoaparát

Fotoaparát je kapitola sama o sebe, ktorá zrejme zaujíma najviac ľudí. Samsung si zvykol svojich zákazníkov rozmaznávať, minimálne čo sa kvality fotiek týka. Galaxy Note 8 sa ukázal ako skvelý fotomobil a Note 9 je, dovolím si tvrdiť, ešte lepší! Papierovo ponúka rovnaký zadný fotoaparát, teda dva 12MP senzory. Prichádza ale s premenlivou clonou (f/1.5 až f/2.4) a novinkou je aj super spomalené video, ktoré spomalí jediný moment až 32 krát. Podobné veci sme ale videli už pri Galaxy S9+ na jar. Predná kamera bude majiteľom Note 8 dobre známa – ide totiž o rovnakú 8MP selfie kameru.

Mňa osobne veľmi zaujala umelá inteligencia, ktorú Samsung do fotoaparátu zabudoval. V minulosti ste si v mobiloch, ale aj v kompaktných fotoaparátoch, mohli zvoliť scénu, ktorú fotíte a systém vám podľa toho automaticky upravil základné parametre. V Note 9 to za vás robí umelá inteligencia. Stačí namieriť fotoaparát na objekt, ktorý fotíte a v dolnej časti sa vám zobrazí malá ikonka toho, čo kamera rozpoznala. 

Parametre špeciálne upraví podľa toho, či fotíte západ slnka, zvieratá, ľudí, prírodu alebo rastliny. Počas môjho testovania bola počas väčšiny fotiek táto umelá inteligencia veľmi presná a scénu rozpoznala bez problémov. Len občas sa stalo, že objekt pred sebou vyhodnotila nesprávne. Navyše, umelá inteligencia vás upozorní aj na to, že na vašej fotografií je niečo zle. Ak je fotografia rozostrená, je silné protisvetlo, prípadne niekto žmurkol, systém vás na to ihneď upozorní. 

Umelá inteligencia správne rozoznala, že fotím kvety

Okrem automatického režimu si môžeme zvoliť aj klasickú panorámu, dynamické zaostrenie, ktoré rozostrí pozadie a hodí sa najviac pri fotení portrétov, režim PRO, v ktorom si môžete nastavovať všetky parametre od clony, ISO a rýchlosti uzávierky až po vyváženie bielej, super spomalenie, o ktorom sme už písali a hyperčasozber. Predná kamera zas ponúka ostré selfie s rozmazaným pozadím, klasické selfie a pre mňa úplne skvelé široké selfie, ktoré funguje podobne ako taká malá panoráma pre vaše selfíčka. 

Nezabudol som na niečo? Ach, áno. Režim Emoji AR. Funkcia, ktorú vlastne vôbec nepotrebujete, ale aj tak vás poteší. Môžete sa premeniť na roztomilú digitálnu postavičku, ktorá má vaše črty tváre a kopíruje každý váš pohyb. Stačí sa odfotiť a systém vám už automaticky vytvorí AR emoji, ktoré vyzerá presne ako vy. Samozrejme, následne si ho môžete ešte upraviť podľa svojich želaní – zmeniť farbu pleti, účes, nastaviť, čo bude mať oblečené, kde bude, prípadne si nasadiť okuliare. Niekoho to možno bude baviť, pre mňa osobne to ale nič extrémne zaujímavé nie je. 

Samotné fotografie sú jedným slovom nádherné. Samsung skrátka vie, ako spraviť dobrý fotoaparát. Farby sú sýte, kontrastné, objekty dostatočne ostré a automatika zvláda nastavenie svetelných podmienok bezchybne. Fotoaparát si poradí aj s horším svetlom, takže Note 9 môžete pokojne vytiahnuť aj pri fotení nočných záberov. Aj keď samozrejme, pri znižovaní svetla sa do určitej miery stráca kvalita, ktorá je ale pri dennom svetle dokonalá. Poteší aj milovníkov videa. Note 9 nakrúca v 4K rozlíšení s 60FPS, krásne video ale zachytíte aj pri klasickom Full HD rozlíšení, ktoré navyše ponúka skvelú optickú stabilizáciu. A čerešničkou na torte je spomínané super spomalené video s 960 FPS, ktoré sme videli už na Samsungu Galaxy S9+. Stačilo ale rozprávania okolo fotoaparátu, najlepšie bude, keď to zažijete na vlastnej koži...

Samsung Galaxy Note 9 - fotografie (9 obrázkov v galérii)

Zabezpečenie pomocou snímača tváre a dúhovky

Samsung dáva užívateľom celú škálu možnosti odomykania smartfónu. Ako už bolo spomenuté, snímač odtlačkov prstov bol presunutý na zadnú stranu. Ja som ho ale takmer vôbec nepoužíval, pretože Note 9 ponúka rýchlejší a pohodlnejší spôsob zabezpečenia. Konkrétne snímač tváre a očnej dúhovky. Najspoľahlivejšie fungovala ich kombinácia. Stačilo zapnúť mobil, informačná dióda sa rozsvietila na červeno a mobil vás v priebehu chvíle rozoznal. Problém mu nerobilo ani horšie svetlo a až na výnimky ma vždy spoznal. Note 9 ale ponúka aj klasické možnosti odomknutia – pomocou kódu, hesla či kresleného znaku. 

Systém

Note 9 má v sebe od výroby zabudovaný Android 8.1, ktorý som používal aj ja. V blízkej budúcnosti by sa ale mal dočkať upgradu na najnovší Android 9 Pie, presný dátum zatiaľ nepoznáme. Samsung doňho už tradične pridal aj svoju vlastnú nadstavbu, konkrétne Experience 9.5. V praxi to znamená, že oproti ostatným smartfónom od Samsungu tu veľa noviniek nenájdeme, takže skalným fanúšikom bude prostredie veľmi známe. Na druhej strane je veľmi intuitívne a báť sa ho nemusia ani nováčikovia. 

Systém ako taký funguje tak, ako by sme očakávali od vlajkovej lode. Animácie sú plynulé a pekné na oko a nestretol som sa so žiadnym mrznutím, spomaľovaním či pádmi. Procesor aj RAMka si skrátka odvádzajú dobrú robotu.

Aj keď Note 9 je pre mňa trochu priveľký mobil, jeho obrazovka sa dá skvelo využiť. Či už pri sledovaní videa, filmov alebo prezeraní webu. Využíval som aj split screen, ktorý umožňuje zobraziť dve aplikácie na obrazovke a používanie mobilu sa tak začína viac podobať počítaču. Môžete napríklad pozerať video na YouTube a popri tom si písať na Messengeri. 

Samsung tiež tlačí do popredia svojho hlasového asistenta Bixby. Dokonca tak veľmi, že do svojich nových smartfónov mu venuje osobitné tlačidlo. Pre niekoho, kto používa hlasových asistentov je to skvelá vec, ja by som ale uprednostnil, keby sa toto tlačidlo dalo naprogramovať aj k niečomu inému. Občas sa mi stávalo, že som toto tlačidlo počas používania zapol omylom. Tlačidlo nemôžete len tak deaktivovať, avšak pred pár dňami prišiel Samsung s updatom, ktorý umožňuje nastaviť spustenie Bixby po dvojitom ťuknutí. Vďaka tomu by sa nechcené zapínanie asistenta malo skresať na minimum. 

Hlasový asistent Bixby

Čo dodať na záver?

Samsung si za tie roky, čo vyrába telefóny, prešiel viacerými obdobiami. Jeho staršie vlajkové lode ma nikdy nijak extra neoslovovali, dnešok je ale iný. Kórejci zistili, čo zákazníci potrebujú a čo chcú a priniesli nám ďalší mobil, ktorý je takmer dokonalý. Skvelý displej, maximálny výkon, celkom nové dotykové pero, nádherný fotoaparát... Tých pár drobností, ktoré mi na ňom vadili, to bez problémov zatieni. Na druhej strane, Samsung si uvedomuje, že Note 9 je skvelý mobil a podľa toho mu prispôsobil aj cenovku. Základnú verziu Note 9 kúpite momentálne na Slovensku od 900 eur, čo rozhodne nie je malá suma. Ak ste ochotní spraviť pár menších kompromisov, čaká tu na vás viacero high-end čínskych telefónov, ktoré stoja o niekoľko stoviek menej. Ak ale chcete dokonalý mobil, neprekáža vám väčší displej a ste ochotní si priplatiť, Note 9 bude určite stáť za to! Navyše, som presvedčený, že ide minimálne o adepta na najlepší veľký mobil tohto roku!

Plusy:

 • Nádherný dizajn bez horného výrezu
 • Nové Bluetooth Pero S Pen (nielen) na poznámky
 • Dvojdňová výdrž batérie
 • Výkon aj pre skutočne náročných používateľov
 • Úžasný duálny fotoaparát s umelou inteligenciou
 • Super spomalené video
 • Odomykanie pomocou tváre
 • Možnosť rozšíriť o pamäťovú kartu až do výšky 512GB

Mínusy:

 • Vyššia cena
 • Pre niekoho príliš veľký displej
 • Tlačidlo Bixby sa nedá upravovať podľa seba ani vypnúť

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio