MOBIL.sk MOBIL.sk

Koľko dní musí odpracovať priemerný Slovák, Američan či Japonec na nový iPhone XS? Prieskum ukázal pravdu!
zdroj: MOBIL.sk

Koľko dní musí odpracovať priemerný Slovák, Američan či Japonec na nový iPhone XS? Prieskum ukázal pravdu!

Keď sa s niekým začnete rozprávať na tému nových iPhonov XR, XS a XS Max, téma sa pravdepodobne akosi prirodzene zvrtne na cenu. A niet sa čomu diviť. Nové iPhony sú drahé. Prieskum spoločnosti Picodi sa zameral na to, koľko musia obyvatelia 41 štátov sveta odrobiť dní, aby si túto technologickú novinku mohli zakúpiť. Slováci vôbec neskončili zle!

Na výpočty sa použila oficiálna cena 64 GB verzie iPhonu XS v jednotlivých štátoch, ktorá boli porovnávaná s oficiálnymi údajmi o priemernej mzde v daných krajinách. Keďže je Apple americkou značkou, každému by zrejme napadlo, že zrejme najlepšie s kúpou nového iPhonu na tom budú v USA. To však nie je pravda.

Ako ste si už určite stihli všimnúť v tabuľke nižšie, relatívne suverénne tomuto rebríčku kraľuje Švajčiarsko. S 5,1 odpracovanými dňami sú na tom jeho obyvatelia s kúpou iPhonu XS najlepšie na svete. Ďalšie priečky obasidli ostatné rozvinuté štáty Európskej únie (Luxembursko, Nórsko a Dánsko) a Spojené arabské emiráty. Tieto krajiny sa postarali o to, že Amerika obsadila až priečku číslo 5. Američania pritom musia pracovať 8,4 dňa, aby si nový iPhone mohli dopriať.

A čo Slovensko?

Na Slovensku bude tento model stáť 1149 eur. Podľa Štatistického úradu SR bola priemerná hrubá mzda v prvom polroku 2018 980€ (748€ v čistom), Priemerný Slovák teda musí v práci stráviť 33,1 dní, aby si zarobil na nový iPhone XS. To je viac ako mesačná pláca. Predbehli nás Rakúšania (10,8 odpracovaných dní), ktorí sú na tom výrazne lepšie, ale aj Češi (26,2 odpracovaných dní) a aj naši severní susedia (32,5 odpracovaných dní). Maďarsko však skončilo v tabuľke až za Slovenskom. Tam potrebujú ľudia pracovať na nový iPhone XS až takmer 39 dní.

Picodi

Pokiaľ sa už chystáte nadávať, tak určite pozrite koniec tabuľky a zistíte, že na tom v konečnom dôsledku nie ste ako Slovák vôbec zle, ak si chcete zadovážiť nový iPhone XS. V Pakistane by ste museli robiť 88,6 dní a na Filipínach dokonca 156,6 dní, aby ste si mohli novinku od Apple zadovážiť. Čo poviete? Mohlo by na tom byť Slovensko lepšie? 

zdroj: picodi.com

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio