MOBIL.sk MOBIL.sk

Ohromujúce fakty o internete, ktoré sa bežne nedočítate!
zdroj: MOBIL.sk / Pixabay

Ohromujúce fakty o internete, ktoré sa bežne nedočítate!

Radi by sme tvrdili, že internet je tu s nami od nepamäti, ale nie je tomu tak. Aj internet sa zrodil a relatívne krátkom časovom horizonte sa stal našou každodennou potrebou. Rozhodne to však nebolo od začiatku o sociálnych sieťach a videách. Dozviete sa aj to, koľko ľudí dnes internet využíva, koľko stromov ročne zachráni alebo koľko webových stránok na ňom bolo vytvorených od jeho vzniku.

Internet je starší, než si niektorí myslia

Priamy predchodca internetu bol experimentálnou sieťou, ktorá spájala len pár počítačov a volala sa ARPANET. Bolo to v roku 1969. To bol mimochodom rok, keď misia Apollo 11 pristála na mesiaci, pričom všetky počítače dokopy, ktorými v tom čase NASA disponovala by výkonnostne neprekonali smartfón vo vašom vrecku. Ale vráťme sa k internetu. Sieť ARPANET používala protokol TCP/IP, ktorý sa stal základom moderného internetu.

via GIPHY

Šetrí nám stromy

Prvý mail bol technicky poslaný už cez ARPANET a stalo sa tak v roku 1971. V roku 2018 sa pošle celosvetovo až 281 miliárd mailov za deň. To je 102 biliónov mailov ročne, pričom 53 % je otvorených na smartfónoch. Ak si vezmeme, že z priemerného stromu sa vyrobí zhruba 15 000 hárkov papiera a každý z odosielateľov mailu tak ušetrí len jeden hárok papiera o veľkosti A4 (obálky nepočítam) ročne sa zachráni 6,8 miliardy stromov. Skutočné číslo by však bolo niekde medzi 10 až 15 miliardami stromov, ktoré maily a internet zachránia.

Je domovom pre milióny stránok

Od počiatku moderného internetu, ktorý sa datuje na rok 1989, sa na ňom vytvorilo presne 1 805 260 010 (cca 1,8 miliardy) webových stránok, toto číslo však každú chvíľu rastie, takže v dobe, keď čítate tento článok, už nebude aktuálne. Z nich je však aktívnych len zhruba 170 miliónov. Iba jedno percento z tohto počtu sa však stará o 50 % prevádzky internetu. A kde všetky tieto weby ležia? Sú predsa uložené na serveroch. Celý internet je uložený na 7,23 miliónoch počítačov po celom svete. Vcelku pôsobivé, ak si uvedomíme, že pred 45 rokmi bolo na planéte Zem len 42 počítačov.

via GIPHY

Používa ho polovica planéty

Zem má v dnešnej dobe as 7,6 miliardy obyvateľov, pričom odhaduje sa, že internet používa od 3,8 do 4,2 miliardy ľudí. To sa rovná populácii Zeme v roku 1976. Dnes je nás teda raz toľko, ale napríklad mobilov je ešte viac (zhruba 8 miliárd). Pričom internet sa používa až na 5 miliardách mobilov. Ešte malá poznámka, keby ste všetky tieto mobily zozbierali a chceli z nich postaviť napríklad Empire State Building, ešte stále by ste mali dosť materiálu na stavbu pár menších budov.

Z toľkých dát sa človeku zatočí hlava

Samozrejme vyvstáva otázka, koľko dát sa na internete prenesie. V roku 2018 sa očakáva číslo 150 000 PB (petabajtov). Jeden petabyte sa rovná 1 000 000 gigabajtov, a to už si teda viete veľmi presne predstaviť hodnotu, keďže gigabajty sa v súčasnosti používajú na určenie množstva úložiska na počítačoch a smartfónoch. Ak by sme sa však zamysleli nad tým, koľko dát pretieklo internetom od jeho zrodu, tu to bude trochu viac núl. Vo všeobecnosti sa hovorí o viac ako 30 ZT (zettbajt). Jeden zeta bajt je pritom až 1 000 000 000 000 000 gigabajtov (1 biliarda gigabajtov). Toľko dát podľa odhadov internet doteraz vygeneroval.

via GIPHY

Tak čo? Je ten internet neskutočným vynálezom, že? A hoci ho používame denne, zrejme nikomu bežne nenapadne, koľko dát, vývoja a informácií za ním stojí.

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio