MOBIL.sk MOBIL.sk

Apple predstavil iPhony XS a XS Max: Do dokonalosti vybrúsené diamanty!
zdroj: Apple

Apple predstavil iPhony XS a XS Max: Do dokonalosti vybrúsené diamanty!

Prišiel moment, na ktorý fanúšikovia Apple čakajú celý rok. Deň, keď nám kalifornská spoločnosť predstaví svoj najslávnejší a najpredávanejší produkt – nový iPhone.

Dnes pred ôsmou vystúpil na pódium pred novinárov podpredseda svetového marketingu Apple, Phil Schiller a v mene celej spoločnosti predstavil dvojicu nových iPhonov. Smartfóny nesú názov iPhone XS a iPhone XS Max a tradične sme sa dozvedeli, že ide o „najlepšie iPhone“, aké sme kedy videli.

Rovnaký výzor, iné vnútro

Ako sme očakávali na základe únikov, iPhone XS prichádza v rovnakom tele ako minuloročný iPhone X. To znamená 5,8 palcová OLED obrazovka s „bezrámikovým“ dizajnom a pomerne veľkým výrezom v hornej časti obrazovky. iPhone XS Max sa dizajnovo odlišuje len vo veľkosti displeja. So svojou 6,5 palcovou obrazovkou nejde len o najväčší iPhone, aký bol kedy predstavený, ale tiež o jeden z najväčších smartfónov vôbec.

zdroj: Apple

Až o 50% rýchlejší

iPhone XS a XS Max budú poháňaní novým šesťjadrovým procesorom A12 Bionic. Ide o prvý 7nm čip spoločnosti, ktorý je až o 50% rýchlejší ako A11 v minuloročných iPhonoch. Vďaka tomu by sme si mali užiť rýchlejšie spúšťanie aplikácií, ale aj rýchlejšie vyhľadávanie medzi obrázkami. O pamäti RAM nepadlo počas prezentácie ani slovo, takže predpokladáme, že tu posun nenastal a stále v nich nájdeme len 3GB. Zväčšila sa ale vnútorná pamäť. iPhone XS a XS Max sa tak stanú jedným z prvých smartfónov, ktoré ponúknu masívnu 512GB kapacitu pre fotografie, videá a veľké aplikácie.

zdroj: Apple

Milovníkov dobrého zvuku určite poteší fakt, že tohtoročné iPhony majú lepšie stereo reproduktory s dlhším dosahom. Zlepšil sa aj displej, ktorý má lepší dynamický rozsah (údajne až o 60%) a do tretice máme v nových iPhonoch rýchlejšie odomykanie pomocou tváre Face ID. Je to spôsobené vďaka rýchlejším algoritmom, samotné senzory na odomykanie tváre zostali rovnaké. 

zdroj: Apple

Lepšia vodeodolnosť a lepšia batéria

Skvelá správa je aj zlepšenie vodeodolnosti. iPhony sa konečne môžu pochváliť certifikáciou IP68, čo znamená, že prežijú úplné a trvalé ponorenie do vody. Apple sa tak doťahuje na konkurenciu, ktorá túto odolnosť ponúka už niekoľko rokov. 

„Všetky smartfóny prichádzajú vo väčších displejoch a dlhšej výdrži batérie,“ povedal Phil Schiller a narážal tak možno na nedávno predstavený Note 9, ktorý prišiel s väčšou obrazovkou a tiež podstatne väčšiu kapacitou batérie. Apple teda ide v jeho stopách a iPhone XS ponúkne užívateľom o 30 minút dlhšiu výdrž batérie ako iPhone X. iPhone XS Max má výdrž lepšiu až o 1,5 hodiny. Či sa zmenila kapacity batérie sme sa ale nedozvedeli. 

zdroj: Apple

Phil Schiller: „Nová éra fotografie“ 

Nesmieme zabudnúť ani na kameru. iPhone XS a XS Max sú podľa Apple vybavené „výnimočným novým kamerovým systémom“, aj keď faktom je, že špecifikácie vyzerajú byť veľmi podobné ako pri iPhone X. Zadnú kameru tvorí stále dvojica 12MP senzorov, pričom jeden je širokouhlý a obsahujú optickú stabilizáciu. Širokouhlá kamera na zadnej strane ale využíva nový snímač s väčšími pixelmi a tiež širšiu clonu, vďaka čomu by mal fotiť lepšie aj pri zlom osvetlení. Kamera na prednej strane má rýchlejší senzor, aj keď počet megapixelov a clona sa nezmenili (7MP, f/2.2). 

zdroj: Apple

Novinkou v kamerách je režim nazvaný „Smart HDR“, ktorý nahradí klasický HDR mód. Fotoaparát odfotí množstvo fotografií a spojí ich do jedného obrázka. Čip A12 navyše zvládne zachytávať rýchlo pohybujúce objekty a zmraziť ich v pohybe. Popracovali aj na portrétovom móde, ktorý má teraz krajšie rozostrenie pozadia. Inžinieri z Apple údajne skúmali najlepšie zrkadlovky, aby dokázali priniesť dokonalý „bokeh efekt“, ktorý môžete sami kontrolovať.

Konečne iPhone s dual SIM! Ale netešte sa predčasne... 

Sen mnohých ľudí sa stáva realitou a iPhone XS a XS Max prídu s podporou dual SIM, aj keď nie presne tak, ako sme zvyknutí u iných výrobcov. V telefóne budete môcť využívať dve telefónne čísla, pričom jedno bude vo forme fyzickej SIM karty a druhé ako integrovaná e-SIM spoločnosti Apple. Dual SIM si tak budeme môcť užiť len ak operátori pridajú podporu tejto e-SIM. Čínska verzia iPhonu XS Max ale bude podporovať dve fyzické SIM karty z dôvodu, že e-SIM tu nie je povolený.

Aj keď nové iPhony prichádzajú v rovnakom tele ako minulroočný iPhone X, istá dizajnová zmena tu predsa je. iPhone XS a XS Max sa budú predávať v troch farbách – zlatá, strieborná a klasické „space grey“ teda šedá. 

zdroj: Apple

Cena opäť o niečo vyššia

iPhone XS a XS Max prichádzajú v rovnakých 64GB, 256GB a 512GB verziách. Cena za XS pritom začína na 999 dolárov a väčší brat „XS Max“ bude stáť od 1099 dolárov. Mimochodom iPhone XS Max je vďaka tomu nie len najväčší, ale aj najdrahší iPhone vôbec. Očakávame, že táto suma bude na Slovensku ešte o niečo väčšia. Predaj by mal začať 21. septembra, ale naša krajina je až v druhej vlne predajov, takže iPhone XS a XS Max môžete mať od 28. septembra. 

Na záver ešte spomeňme, že okrem tejto dvojice iPhonov nám Apple predstavil ešte jeden, lacnejší iPhone XR, o ktorom si môžete prečítať v samostatnom článku.

zdroj: Apple / YouTube
zdroj: Apple

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio