MOBIL.sk MOBIL.sk

Apple iPhone XR: Prémiový smartfón od Apple za menej peňazí
zdroj: Apple

Apple iPhone XR: Prémiový smartfón od Apple za menej peňazí

Apple dnes nepredstavil iba iPhony Xs a Xs Max. Podľa očakávaní sa svet dočkal aj tretieho iPhonu, ktorý na svojich vybavenejších a drahších bratov veľmi nestráca, ale ponúkne nižšiu cenu.

Dizajn a displej

Displej si vzal to najlepšie z predchádzajúcich produktov spoločnosti Apple / Apple

Dizajn vychádza podobne ako dve ostatné novinky s iPhonu X. Na prednej strane sa rozprestiera veľký bezrámčekový displej  s názvom Liquid Retina, ktorý má veľkosť 6,1 palcov. Hlavným rozdielom je trochu nižšie rozlíšenie (1792 x 828), použitá technológia IPS, ktorú však Apple roky u iPhonov používa a tiež jemne hrubšie rámčeky okolo displeja. Na vrchnej strane nájdeme výrez s vylepšenou funkciou Face ID, ktorá by teraz mala byť ešte bezpečnejšia a presnejšia, ale najmä rýchlejšia.

iphone xr
Biely a červený (PRODUCT) RED variant iPhonu XR / Apple

iPhone XR má oproti minulým IPS modelom navrch aj v obnovovacej frekvencii displeja, ktorá má hodnotu 120 Hz. Majitelia posledných iPadov Pro vedia, že na tento displej sa pozerá omnoho lepšie a všetky animácie sú oveľa plynulejšie, než na klasických Retina displejoch s obnovovvacou frekvenciou 60 Hz. Vo všeobecnosti sa dizajnovo jedná o akýsi hybrid iPohnu X a iPhonu 8. Vidieť to najmä na konštrukcii z matného hliníka, ktorá tvorí rám zariadenia.

iphone xr
Čierny a modrý iPhone XR / Apple

Odlišovať sa bude tiež farbami. iPhone XR dostal do vienka až 6 výrazných farieb. Bielu, čiernu, modrú, žltú, červenú (PRODUCT)RED a farbu coral, ktorá je zmesou oranžovej a ružovej (ženy by možno povedali lososová).

iphone xr
Farebná verzia Coral a žltý iPhone XR / Apple

Výkon

Pod povrchom sa ukrýva takmer totožná vábava ako v prípade iPhonu Xs, jedná sa o rovnaký čip Apple A12 Bionic vyrábaný 7 nm technológiou s identickými parametrami. Prítomné teda bude strojové učenie a neurálne siete novej generácie, ktoré budú spríjemňovať bežné činnosti so smartfónom.

Nový iPhone XR prinesie vylepšenú technológiu rozpoznávania tváre Face ID podobne ako jeho drahší súrodenci / Apple

Rozdielom oproti drahšej dvojici iPhonov bude zrejme veľkosť pamäte RAM, ktorú Apple primárne nikdy neuvádza. Može sa tak stať, že kým iPhony XS a XS Max budú mať 3 GB RAM, iPhone XR ponúkne "len" 2 GB. Aj s touto výbavou by však malo ísť o veľmi rýchly smartfón, keďže chystaný operačný systém iOS 12 sa bude zameriavať práve na rýchlosť.

Aj keď je iPhone XR lacnejším modelom, určite nebude postrádať moderné funkcie / Apple

Ďalší rozdiel je vo veľkosti úložiska. iPhone XR príde v konfiguráciách s 64 GB, 128 GB a 256 GB vnútornej pamäte, kým drahšie duo dorazí aj v monštróznej konfigurácii s 512 GB pamäte. Aj iPhone XR bude odolný voči vode a poliatiu a rovnako voči prachu. Zabezpečí to certifikácia IP 67.

Fotoaparát

Fotoaparát má na dnešnú dobu netradične iba jednu širokouhlú optiku. Senzor má rozlíšenie 12 megapixelov a clonu f/1.8. Mal by byť však rovnako kvalitný ako ten použítý v XS a XS Max. Apple zapracoval na veľkosti senzora, ktorý prinesie väčšie miesto pre pixely a tým pádom aj kvalitnejšie a ostrejšie fotografie s lepším podaním farieb. Na prezentácii bolo ukázaných niekoľko obrázkov a musíme uznať, že vyzerali skvelo.

iphone xr
Nový fotoaparát má fotiť skvelé fotky aj napriek jednej optike / Apple

Vylepšenia sa vďaka neurónovým sieťam dočkal aj mód portrét a konečne by mal poskytovať lepšie výsledky. Jeho súčasťou tiež funkcia na rozostrenie pozadia, ktorého intenzitu si budete môcť upraviť aj po odfotení fotografie. Tam, kde nie je druhá optika, opäť zaúradujú neurálne siete.

Rýchlejší internet, lepšia batéria aj podpora dual SIM

iPhone XR podporuje technológiu LTE Advanced a konečne sme sa dočkali aj podpory dualSIM prostredníctvom zabudovanej eSIM, ktoré Apple používa pri iPadoch a Apple Watch a klasickej druhej nano SIM karty. Iba Čína dostane podporu dvoch štandardných nano SIM kariet.

Čo sa týka výdrže batérie, aj tu býva Apple skúpy na presné hodnoty a nebolo tomu inak ani tentokrát. Zmienil sa len o tom, že iPhone Xr by mal vydržať až o hodinu a pol dlhšie než iPhone 8 Plus, čo je naozaj dobrá správa.

Nový iPhone XR sa bude dodávať vo verziách s 64 GB, 128 GB a 256 GB vnútorného úložiska / Apple

iPhone XR príde podobne ako ostatné novinky s novým operačným systémom iOS 12. Oproti luxusnejšej dvojici sa však trochu opozdí. Na Slovensku si ho budeme môcť zakúpiť až 26. októbra spolu s ostatnými 50 krajinami. Cena by sa mala pohybovať od 749 amerických dolárov. Na oficiálne európske ceny si však budeme musieť počkať.

V oficiálnom predaji ostanú aj dvojice iPhonov 7 a 7 Plus a 8 a 8 Plus. Ich cena klesne zhruba o 100 dolárov (eur). Ostatné modely sa vyrábať pravdepodobne prestanú. Pokiaľ máte o nejaký z nich záujem mali, by ste sa čím skôr poobzerať po skladových zásobách.

zdroj: Apple

Najnovšie z kategórie: Apple

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio