MOBIL.sk MOBIL.sk

Huawei podvádzal v benchmarkových testoch. Takto sa z toho celého vykrútil...
zdroj: Huawei

Huawei podvádzal v benchmarkových testoch. Takto sa z toho celého vykrútil...

Nástroj na benchmark testovanie 3DMark odstránil hneď niekoľko telefónov Huawei z dôvodu zavádzania.

Benchmarkové testy sú určitým „papierovým“ ukazovateľom toho, aké výkonné sú jednotlivé smartfóny a dajú sa medzi sebou porovnávať. Je preto prirodzené, že výrobcovia mobilov sa snažia v týchto testoch umiestňovať čo najvyššie. Avšak aby sa o to snažili aj za cenu podvodu? Nuž, vyzerá to tak, že aj toto je realita v mobilnom priemysle.

Nástroj na testovanie 3DMark v piatok odstránil štatistiky viacerých telefónov značky Huawei a jeden od ich dcérskej spoločnosti Honor. Dôvod bol ten, že spoločnosť zavádzala pri benchmarkovom testovaní. Procesory v ich smartfónoch sa správali inak počas testu, ako pri reálnom používaní. Nachádzal sa v nich systém, ktorý rozoznal, kedy je mobil testovaný a zmenil správanie. Výkon bol potom zatlačený na hranicu možností s cieľom „nafúknuť“ celkové skóre. Ide o viacero smartfónov, z ktorých najväčší rozdiel bol v prípade Huawei Nova 3, ktorého skóre bolo až dvojnásobné oproti normálnemu.

zdroj: 3DMark

Nie je to vôbec prvý podobný príklad. Huawei sa inšpiroval spoločnosťami HTC a Samsung, ktoré v mali v minulosti podobné problémy. 3DMark odstránil zariadenia ako Galaxy Note 3, HTC One (M7) a HTC One Mini aj tablet Galaxy Note 10.1. 

Samotný Huawei sa k celej situácií postavil po svojom. Do svojich mobilov pridajú špeciálny mód s názvom „performance mode“, ktorý si budú môcť užívatelia v nastaveniach zapnúť. Zvýši sa tým výkon tak, ako pri benchmark testoch a z mobilu bude možné vytiahnuť ešte viac výkonu. Čínska spoločnosť sa tak očividne snaží uspokojiť užívateľov, ktorým záleží na benchmarkových testoch a porovnávaniach. Využívať by ho mohli aj hráči náročných mobilných hier.

Systém na "nafúknutie" výkonu v sebe obsahoval aj Huawei P20 Pro | zdroj: Kārlis Dambrāns | wikipedia.org

Nič to ale nemení na fakte, že Huawei počas testov podvádzal. Tvorcovia 3DMarku sa vyjadrili, že telefóny Huawei sa vrátia do ich zoznamov až keď v nich bude tento mód dostupný a testy sa tak stanú platné.

Najnovšie z kategórie: Huawei

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio