MOBIL.sk MOBIL.sk

Sony Xperia XZ3 je na svete! Aj naďalej sa nedrží trendov a robí mobil po svojom
zdroj: Sony

Sony Xperia XZ3 je na svete! Aj naďalej sa nedrží trendov a robí mobil po svojom

Žiadny horný výrez, len jedna zadná kamera a kvalitný zvuk aj za cenu väčšieho tela. Sony si proste ide svoje...

Japonci sa očividne neboja prichádzať s vlajkovými loďami častejšie ako len raz za rok. Od predstavenia Xperie XZ2 ubehlo len necelých 5 mesiacov a Sony nám už servíruje celkom nový model s názvom Xperia XZ3. A stále je to tá spoločnosť, ktorá sa tak úplne neriadi trendami, ale razí si vlastnú cestu trhom mobilných telefónov.

zdroj: Sony

Žiadny výrez a zakrivené okraje obrazovky

Z dizajnového hľadiska vyzerá byť novinka od Sony naozaj vydarená. Jej telo tvorí veľký 6 palcový OLED displej so zahnutými rohmi po bokoch zariadenia. Áno, podobné tým, čo ponúka Samsung v svojich vlajkových lodiach od modelu Galaxy S6 edge. Prvýkrát v histórií spoločnosti vidíme na mobile OLED displej, ktorý by mal mať vyšší kontrast a jasnejšie farby.

Nenájdeme tu žiadny horný výrez, ale pomerne veľký rám nad aj pod displejom. XZ3 je tak o niečo väčšia ako konkurenčné 6 palcové smartfóny. To je spôsobené najmä tým, že Sony sa stále drží predných priestorových reproduktorov, ktoré by mali byť mimochodom až o 20% hlasnejšie ako v predchádzajúcom modeli. 

zdroj: Sony

Rovnaká zadná kamera a predsa trochu iná

Tak ako Sony ignoruje trend horného výrezu, tak odignorovali v prípade XZ3 aj duálne kamery. V čase, kedy nám výrobcovia začínajú ponúkať pomaly aj trojité kamery a duálny fotoaparát je už štandardom aj pri mobiloch strednej triedy, nájdeme na zadnej strane novinky od Sony len jednu šošovku. Tá je mimochodom rovnaká, ako sme videli pri XZ2, teda 19MP. 

Novinkou je ale softvér, ktorý ju riadi. Kompletnou zmenou si prešla aplikácia na fotenie, vďaka čomu je zjednodušená a menej preplnená funkciami. Navyše bola doplnená o umelú inteligenciu. Smartfón sa pokúsi rozoznať, kedy chcete začať fotiť ešte pred tým, ako ho vôbec zapnete. To znamená, že keď vytiahnete mobil z vrecka a otočíte ho na bok, mal by sa automaticky zapnúť fototaparát

Našťastie, na rozdiel od zadnej kamery, tá predná si prešla určitou zmenou. Namiesto biedneho 5MP senzoru nájdeme v Xperii XZ3 13MP fotoaparát, takže novinka sa už za svoje selfie fotky nebude musieť hanbiť. 

zdroj: Sony

Xperia XZ3 je jeden z prvých mobilov vybavených Android 9

Sony stihlo do Xperie XZ3 implementovať najnovší Android 9 Pie, za čo si určite zaslúži pochvalu. Zároveň však prichádza aj s vlastnými novinkami v systéme. Vďaka OLED displeju mohli napríklad vývojári prísť s populárnou funkciou Always-on Display - teda zobrazenie času, dátumu a niektorých notifikácií na vypnutej obrazovke. 

Zakrivený displej zas využili na akési dotykové skratky. Ak po hrane obrazovky potiahnete prstom, v prehliadači sa dostanete o krok späť, v prehrávači hudby zas preskočíte pesničku. Ak tam ťuknete dvakrát, mobil vám ponúkne zoznam aplikácií, ktoré by ste podľa umelej inteligencie mohli chcieť používať. Tá sa bude počas používania mobilu sama učiť vašim návykom a pokúsi sa vám urýchliť vyhľadávanie aplikácií.

zdroj: Sony

Na záver sa ešte v tabuľke pozrieme na to, s akými najdôležitejšími špecifikáciami Xperia XZ3 prichádza. Pred tým ale treba spomenúť, že novinka by mala byť dostupná už od konca septembra a predobjednávky začnú 17. septembra 2018. V Anglicku sa bude predávať za 699 libier, teda v prepočte 780 eur. Zatiaľ nemáme informácie, koľko bude stáť na Slovensku.

Obrazovka6 palcová QHD+ HDR OLED
Zadná kamera
19MP Motion Eye™ , F2.0 clona, 5 osová elektronická stabilizácia
Predná kamera13MP, F1.9 clona
Batéria3330mAh
ProcesorQualcomm® Snapdragon 845
RAM:4GB
Vnútorná pamäť:64GB + možnosť rozšíriť o microSD kartu

zdroj: TS

Najnovšie z kategórie: Mobily

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio