MOBIL.sk MOBIL.sk

Vedci vyvinuli technológiu, vďaka ktorej už batérie mobilov nebudú vybuchovať!
zdroj: Pngimg.com

Vedci vyvinuli technológiu, vďaka ktorej už batérie mobilov nebudú vybuchovať!

Batérie sú našími každodennými skrytými spoločníkmi. Nachádzajú sa v mobiloch, smart zariadeniach, domácich spotrebičoch a stkýme sa s nimi naozaj každý deň. Zároveň sú však náchylné na rôzne poškodenia a vtedy môžu ľuďom spôsobiť škodu na majetku alebo zdraví. To by čoskoro malo byť minulosťou.

Aj keď najvyššiu prioritu má dnes hľadanie nového typu batérie, ktorý bude mať vyššiu kapacitu, menšie rozmery a bude sa môcť nabíjať rýchlejšie, nejaký ten rok ešte potrvá, kým objavy v tomto segmente dostanú do reálnych zariadení. Dovtedy je nutné vylepšovať súčasnú Li-ion technológiu. Li-ion batérie sú samé o sebe značne nestabilné a pri letmom poškodení možu predstavovať pre človeka nebezpečenstvo.

O to viac poteší správa, že vedcom sa podarilo vynájsť nenákladnú technológiu v podobe druhu silikónu, ktorý by mala zabrániť nebezpečným požiarom a výbuchom batérií. Li-ion batérie majú dve elektródy, ktoré sa nesmú dotknúť. Väčšinou ako zábrana slúži vrstva z plastu, ktorá tomu má zabrániť. Problém vzniká ak sa táto vrstva poškodí otrasom alebo pádom, pričom sa elektródy ohnú a dôjde k ich fyzickému dotyku. Vtedy nastáva vznietenie batérie.

wikimedia.org

S novou technológiou bezpečného elektrolytu odolného voči nárazom by sa to stať nemalo. Vedci do batérie pridali častice oxidu kremičitého, ktoré sa pri náraze zlučujú a vytvrdzujú a tým zabraňujú prúdeniu tekutiny a iónov v nej. Podobne sa chová aj materiál Oobleck, čo je zmes vody a kukuričného škrobu. Oobleck sa správa ako kvapalina, ale po zásahu či náraze jednoducho zmení svoje skupenstvo z kvapalného na pevné.

Nová technológia potrebuje ešte ďalší výskum, ale po jeho ukončení by mohol mať široké možnosti využitia vo sférach, kde sa so zariadeniami na batérie zaobchádza hrubším spôsobom a kde hrozia pády. Hovoríme o dronoch, vojenskej technike, lietadlách, ale predovšetkým o mobilných telefónoch.

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio