MOBIL.sk MOBIL.sk

Iba 11 ročný chlapec z USA hackol falošnú vládnu stránku a zmenil výsledky volieb
zdroj: pixabay.com

Iba 11 ročný chlapec z USA hackol falošnú vládnu stránku a zmenil výsledky volieb

O obrovský rozruch v USA sa postaral iba 11 ročný chlapec. Podarilo sa mu totiž zmeniť výsledky elektronických volieb a stačilo mu na to len 10 minút.

Šlo o test zabezpečenia kybernetickej ochrany Spojených štátov. Na konferencií DEFCON, ktorá je venovaná hackovaniu, dostalo 50 detí vo veku 8 až 16 rokov možnosť vyskúšať si nabúrať sa na vládne stránky. Nešlo ale o reálne voľby a oficiálne portály, ale o verné kópie vytvorené práve pre túto udalosť. Deťom bolo poskytnutých celkovo 13 replík internetových stránok a hlasovacích zariadení.

zdroj: defcon.org

Sám seba označil za víťaza volieb a pridal si miliardu hlasov

Chlapec menom Emmet Brewster celkom jasne ukázal, ako dobre sú tieto weby zabezpečené. Na to, aby úplne zmenil výsledky volieb potreboval len 10 minút. Upravil mená jednotlivých kandidátov a sám seba označil za víťaza, ktorému dala hlas jedna miliarda ľudí. 

Údajne však nebol jediný, komu sa to celé podarilo. Aj ostatné deti, ktoré sa zúčastnili hackerskej konferencie, dokázali manipulovať s počtom hlasov, menami kandidátov aj názvami strán. Nico Sell, zakladateľ organizácie r00tz Asylum, ktorá vzdeláva deti v oblasti bezpečnosti a hackingu, v tom celom vidí naozaj veľký problém: „Toto sú veľmi presné repliky našich stránok. Určite by nemalo byť tak ľahké hacknúť ich pre 8 ročné dieťa, ktoré to dokázalo za 30 minút. Pre nás ako spoločnosť je to nedbalosť.“

Hackerská konferencia Defcon | zdroj: defcon.org

Vláda nesúhlasí s tým, že ich zabezpečenie je slabé

Vláda sa už voči celej udalosti stihla ohradiť. V celom teste vidia viacero problémov. Napríklad to, že deti mali neobmedzený fyzický prístup k hlasovacím zariadeniam, pričom väčšina z nich už v súčasnosti nie je v prevádzke. „Nereplikuje to presnú fyzickú a kybernetickú ochranu zavedenú štátom a miestnymi samosprávami pred a v deň volieb,“ znie ich oficiálne stanovisko.

Faktom ale zostáva, že tieto falošné a podľa vlády nie presné testy ukázali, že do systému sa dokážu nabúrať aj malé deti. Aké ťažké asi je zmeniť reálne hlasovanie pre skúsených hackerov?

Najnovšie z kategórie: Hack

Pozri viac

Odporúčame

Fun rádio